fbpx
Таг: Кина

таг: Кина

Кина тивко продира во македонскиот железнички сектор [инфографик]

Поговорката „тивка вода брег рони“ можеби е наједноставното објаснување за постепениот продор на Кина во македонскиот железнички сектор во изминативе неколку години. Од купувањето на пристаништето Пиреја во соседна Грција, преку набавката на моторни возови и локомотиви за Железници на РСМ-Транспорт до зголемениот обем на превезен товар со железница од компаниите и најавите за изградба на брза пруга долж...

„Во потрага по хуманоста“ на Аи Веивеи во „Албертина Модерна“ музејот во Виена

Во музејот „Албертина Модерна“ во Виена на 16 март се отвори најсеопфатната ретроспективна изложба на познатиот кинески уметник и дисидент Аи Веивеи организирана досега. Изложбата „In Search of Humanity“ (Во потрага по хуманоста) ги носи на едно место неговите уметнички дела што се наоѓаат во различни колекции, заедно со неговите документарни филмови, и тоа во периодот кога Европа се...

Рама: Надворешни сили се додворуваат на Западен Балкан, но нема откажување од членството во ЕУ

Фрустрирачки е да се чека, но лидерите од Западен Балкан треба да ги отфрлат предлозите од надворешните странски сили и да ја задржат вербата за членство во ЕУ, апелираше албанскиот премиер Еди Рама во интервју за Фајненшл Тајмс. „Другите можат да донесат пари, инвестиции, можеби дури и кавијар, но нема да бидат способни да го донесат она што ви треба...

Контраспин: Како Апасиев спинува за прашањето за современите дисиденти

Лидерот на Левица спинува во корист на Русија и Кина, безмалку претставувајќи ги како небаре демократски земји на ниво на Соединетите Американски Држави од гледна точка на степенот на демократија, притоа манипулирајќи со една единствена карактеристика на современите дисиденти, нивната популарност кај светската јавност, претставувајќи ја како пресудна за опстанокот на САД, на нејзината демократија и либерализмот воопшто, пишува...

Вистиномер: Трите деца не починале од вакцина против ковид, туку од труење со јаглерод моноксид

Објавено е видео на ФБ во кое се тврди дека три деца умреле од вакцина, а видеото е снимено и објавено од медиумите во Кина кога вакцини против ковид воопшто и не беа измислени, пишува „Вистиномер“. Анализата подолу ја пренесуваме во целост: Рецензираме пост на Фејсбук во кој лажно се тврди, дека на претставеното видео во постот се гледаат три деца...

Политичарите и активистите претпазливи во однос на климатскиот пакт на САД и Кина

Активистите и политичарите со претпазливост ја дочекаат ненадејната декларација на САД и Кина за соработката против климатските промени. Објавата на ваквата спогодба на климатскиот самит на ОН, KОП26 што се одржува во Глазгов, Обединетото Кралство за ЕУ и ОН е „поттикнувачки и важен чекор“, но сепак светската организација „Гринпис“ порача дека обете земји мора да покажат поголема посветеност, извести...

По „LinkedIn“ и „Yahoo“ се повлекува од Кина

„Јаху“ (Yahoo) е најновата американска технолошка компанија која го прекинува своето присуство во Кина, поради строгите регулативи кои се наметнуваат во земјата, пренесе „Би-би-си“. Компанијата во соопштението до јавноста вели дека одлуката се должи на „сè повеќе предизвикувачкото деловно и правно опкружување“ во Кина. Корисниците на „Јаху“ во Кина сега се пречекани од порака која ги известува дека сајтот повеќе не...

Мајкрософт го повлекува „LinkedIn“ од Кина

Мајкрософт ја исклучува својата социјална мрежа „Линкдин“ (LinkedIn) во Кина, бидејќи услогласувањето со насоките од кинеските власти било голем предизвик за компанијата, јави „Би-би-си“. „Линкдин“ беше единствената голема западна социјална мрежа која функционираше во Кина. Нејзиното повлекување доаѓа откако платформата за кариерно поврзување се соочи со прашања околу блокирањето на профилите на неколку новинари. „Линкдин“ планира кон крајот на годинава во...

Заев за австриски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е најдобриот проект во светот што гарантира демократија и слобода и затоа треба да го забрза процесот на донесување одлуки и тоа значи дека малите држави не треба да се третираат на ист начин како и големите држави, вели македонскиот...

Полицијата упадна во продемократски весник во Хонгконг, уапсени пет новинари

Со околу 500 полициски службеници, полицијата од Хонгконг упадна во про-демократскиот весник „Епл дејли“ и уапси пет новинари, вклучувајќи го и главниот уредник Рајан Ло, јавува Радио Слободна Европа на македонски јазик. Би-би-си пишува дека претресот е направен поради „прекршување на законот за национална безбедност“. Покрај тоа што про-кинеската полиција ги уапси новинарите, таа ги замрзна средства во висина од...

Бајден пред Самитот на НАТО: САД имаат обврска кон своите сојузници

Американскиот претседател Џо Бајден пред почетокот на Самитот на НАТО во Брисел рече дека САД имаат „света обврска“ кон своите сојузници во Алијансата. Бајден ќе присуствува на Самитот на НАТО во рамките на неговото прво прекуокеанско патување како претседател на САД, јавува Вашингтон пост. Бајден пристигна во Брисел по неговото учество на тридневниот Самит на лидерите на Г7 во Англија,...

Заев во интервју за „Политико“: Неиспорачување на ветеното од страна на ЕУ остава простор за Русија и Кина

Репутацијата на ЕУ на Балканот е нарушена и унијата ќе продолжи да го губи теренот од нејзините ривали ако не започне пристапни преговори во Северна Македонија и Албанија наскоро, предупредува премиерот Зоран Заев во интервју за „Политико“. Тој додава дека стопирањето на интегративниот процес отвара простор за други сили на меѓународната сцена како Русија и Кина. „Многу работи не се...

Кинеската армија донираше 100.000 вакцини од „Синофарм“ за македонските граѓани

Денеска во поликлиниката „Јане Сандански“ беше извршено примоопредавање на донација 100.000 дози вакцини од Армијата на Народна Република Кина за нашата земја во борбата против пандемијата. Донацијата  ја примија министерката за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за здравство Венко Филипче и началникот на Генералштабот на Армијата, генерал потполковник Васко Ѓурчиновски. Донацијата следува по средбата на министерката Шекеринска со кинескиот министер за...

Филипче најави 200.000 кинески вакцини кои ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека на 28 април ќе пристигнат 200.000 вакцини од брендот „Синофарм“ од Кина. Исто така, на 19 и на 26 април треба да пристигнат по 10.000 дози од „Фајзер/Бионтек“. Сè со цел, вакцинацијата да се одвива низ целата држава тој ќе има состанок со градоначалниците и директорите на здравствените домови во Куманово, Битола, Штип,...

ЕУ нема да ѝ помогне на Црна Гора во враќањето на кинескиот кредит, државниот долг се искачи на 103 отсто од БДП

Европската Унија (ЕУ) нема да ѝ помогне на Црна Гора во исплаќањето на кредитот од речиси 1 милијарда евра кон Кина. Портпаролот на Европската Комисија Петар Стано вчера соопшти дека ЕУ не може да враќа заеми што тие (земјите) ги земале од трети страни, пренесува ЕУ Обсервер. Црна Гора претходно побара помош од ЕУ за исплаќање на кинескиот кредит,...

Македонскиот државен врв ургираше за вакцините кај кинескиот министер за одбрана

Премиерот Зоран Заев, министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска и претседателот Стево Пендаровски на денешните средби со министерот за одбрана на Кина, Веи Фенгхе ургираа тој да се заложи за што побрза испорака на нарачката на кинеските вакцини против ковид-19 од производителот „Синофарм“. „Побарав од кинескиот министер да се заложи за побрза испорака на кинеските вакцини во Северна Македонија“, објави...

Кина уапси уште еден организатор на милионска шема со лажни вакцини против ковид-19

Кина уапси предводник на криминална измама со лажни вакцини против ковид-19, „тешка“ милиони долари. Човекот идентификуван само како „Конг“ стана најновиот од околу 70 лица досега уапсени во Кина поради измами со лажни вакцини, јави Би-би-си. Конг пакувал солени раствори или минерална вода во шишенца со вакцини, а внимателно го проучувал и го ископирал пакувањето на вистинските вакцини пред да...

ДФРЛаб: Кина промовира теорија на заговор обвинувајќи ги САД за ковид-19

Откако портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Хуа Чунинг, на прес-конференција изјави дека САД треба да испитаат дали ковид-19 потекнува од биомедицинскиот центар на американската армија „Форт Детрик“, во чии рамки работи и Агенцијата за биозаштита, во Фредерик, во сојузната држава Мериленд, профили на инфлуенсери и кинески државни медиуми оваа информација ја пренесоа на кинеската платформа за микроблогирање...

Кина го забрани реемитувањето на Светскиот сервис на Би-би-си

Кина официјално забрани во земјата да се реемитува Светскиот сервис на британската јавна радиодифузна куќа Би-би-си. Според радиодифузните регулатори во најмногубројната земја во светот, причината за ваквата одлука се известувањето на Би-би-си за корона вирусот и за прогонот на Ујгурите, етничко малцинство во Кина. Од Британскиот јавен радио дифузен сервис, Би-би-си порачаа оти се разочарани од ваквата одлука. Одлуката уследи откако...

Филипче го потпиша договорот за набавка на 200.000 вакцини од кинески „Синофарм“

Министерот за здравство Венко Филипче го потпиша договорот за набавка на вакцини против ковид-19 од кинескиот производител „Синофарм“. Со договорот, Република Северна Македонија од кинеската компанија „Синофарм“ обезбедува 200.000 вакцини кои ќе пристигнат овој месец. Од Министерството за здравство велат дека точниот датум на пристигање и сите други информации ќе се знаат деновиве. „Почитувајќи ја одредбата од договорот за тајност,...

Мицкоски го одби францускиот предлог, повикува на протест

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски категорично одби да го прифати францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тој предлогот...