fbpx

Германските компании известуваат за повеќе кибер напади од Русија и Кина

Од повеќе од 1.000 анкетирани компании низ сектори, 46 отсто одговориле дека нападите доаѓале од Русија оваа година, во споредба со 23 отсто во 2021 година

-

Кибер нападите врз компаниите во Германија сè повеќе се извршуваат од Русија и Кина, се вели во студијата на дигиталното здружение Битком објавена во петокот во Берлин, пишува германската новинска агенција ДПА.

Од повеќе од 1.000 анкетирани компании низ сектори, 46 отсто одговориле дека нападите доаѓале од Русија оваа година, во споредба со 23 отсто во 2021 година.

Уште 42 отсто од нападнатите компании се сигурни дека биле нападнати од Кина, во споредба со 30 отсто во 2021 година.

Нешто повеќе од една третина од нападнатите компании (37 отсто) не можеа да го утврдат географското потекло на нападите.

Во меѓувреме, 29 отсто од погодените велат дека биле нападнати од Германија, а 25 отсто се сомневаат дека напаѓачите биле со седиште во Источна Европа.

Подредена улога имаа хакерите со злонамерни намери од САД (18 отсто) и други земји во Европската унија (11 отсто).

Кога беа прашани за потеклото на кибер нападите, компаниите можеа да изберат повеќе одговори.

Синан Селен, потпретседател на германските разузнавачки служби, рече дека овие самопроценки на компаниите се совпаѓаат со наодите на неговата агенција.

При анализа на нападите, рече тој, можно е да се утврди еден вид отпечаток од прст на напаѓачите.

„Во многу случаи, можеме многу прецизно да го следиме потеклото, понекогаш до одредени области“ од каде потекнуваат нападите.

Според студијата на Bitkom, кибер нападите се одговорни за речиси три четвртини (72%) од вкупната штета предизвикана на германската економија од кражба на податоци, саботажа и индустриска шпионажа.

Ова одговара на околу 148 милијарди евра (160 милијарди долари) и е значително зголемување во споредба со претходната година, кога само 63 отсто и со тоа околу 128 милијарди евра може да се припишат на кибер нападите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...