fbpx

Палестинските новинари се добитници на наградата на УНЕСКО за слобода на медиумите

Доделувањето на наградата се одржа вчера на конференција за слобода на печатот во Сантијаго, Чиле

-

Палестинските новинари беа добитници на наградата за слобода на печатот која ја доделува УНЕСКО за 2024 година по одлука на меѓународното жири составено од медиумски професионалци.

Доделувањето на наградата се одржа вчера, на Светската конференција за слобода на печатот во Сантијаго, Чиле.

„Во овие времиња на темнина и безнадежност, сакаме да споделиме силна порака за солидарност и признание до оние палестински новинари кои ја покриваат оваа криза во такви драматични околности. Како човештво, имаме огромен долг кон нивната храброст и посветеност на слободата на изразување“, изјави Маурицио Вајбел,
претседател на Меѓународното жири на медиумски професионалци на конференцијата.

Создадена во 1997 година, наградата за слобода на печатот на УНЕСКО оддава почит на оние кои придонесуваат во борбата за слобода на медиумите насекаде во светот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...