fbpx
Таг: руско влијание

таг: руско влијание

Левица го грабна мегафонот на Кремљ

Добар дел од јавноста веќе од поодамна ја перципира Левица како проруска партија, длабоко навлезена во пропагандната машинерија на Кремљ. Партијата ја користи терминологијата на Москва, па руската инвазија ја нарекува „специјална воена операција“. Пратениците на Левица лани во март, токму среде руската воена офанзива на Украина, имаа средба во Собранието со рускиот амбасадор Баздникин. Во периодот кога војната во...

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди длабоката непомирливост со западните демократии. Но, сите руски наративи, искажани преку шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, се сведуваа само на една флоскула: „Западот е виновен за сè“, пишува Вистиномер во својата...

Се истражуваат тврдењата на босанскиот министер за одбрана дека има руски воени кампови во БиХ

Министерот за одбрана на Босна и Херцеговина Зукан Хелез во четврток изјави дека постојат руски воени кампови во подрачјето на градот Рогатица во источниот дел на државата, односно во Република Српска. Радио слбодна Европа (РСЕ) известуваат дека Хелез ќе треба да даде изјава и да приложи докази за Обвинителството на БиХ, кои ја истражуваат точноста на неговите изјави. „Не е...

Столтенберг: Загрижени сме поради реториката на поделби и руско влијание во Босна

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, по состанокот со босанската власт во Сараево изјави дека е загрижен поради руското влијание и реториката на поделба во Босна и Херцеговина, јавува весникот Ослобоѓење. „Загрижени сме поради сецесионистичката и реториката на поделба, како надворешното влијание, особено на Русија. Тоа се заканува да ја поткопа стабилноста и да ги ослаби реформите. Сите лидери мора...

Српски монах со руско педигре успеа да откаже концерт на полски бенд во Белград

Полскиот метал бенд „Батушка“ беше приморан да го откаже нивниот концерт што требаше да се одржи на 23 ноември во Белград, јавува српскиот весник Данас. Ваквиот неславен епилог доаѓа откако монахот Арсеније од Српската православна црква објави 45-минутно обраќање на својот Јутјуб канал со наслов „Сатаната во Белград“. Тој повика на забрана на концертот на полскиот бенд во Белград, порачувајќи...

Проруската опозиција сака да ја урне бугарската влада

Проруската опозиција во Бугарија предводена од партиите „Преродба“, „Има таков народ“ и Бугарската социјалистичка партија се во нов обид да ја урнат владата предводена коалициите на ГЕРБ и „Промените продолжуваат“, јавува Медиапул.бг. Обидот за рушење на владата е за областа на одбраната и националната безбедност, а гласањето за недоверба се очекува во четврток. Гласањето за недоверба на владата ќе се...

Молдавија: Партијата на претседателката Санду победи на изборите, но го изгуби Кишињев

Проевропската „Партија за акција и солидарност“ на молдавската претседателка Маја Санду победи на вчерашните локални избори, кои се сметаа за тест на довербата од граѓаните кон актуелното молдавско раководство. Сепак, партијата на Санду ги изгуби изборите за градоначалник во првиот круг во главниот град Кишињев, додека за дел од поголемите градови ќе се гласа за градоначалник во вториот круг. Прелиминарните...

Прорускиот политичар Александар Вулин даде оставка од директорската позиција во БИА

Еден од главните руски играчи во Србија, директорот на Безбедносната информативна агенција (БИА) Александар Вулин денеска поднесе оставка од функцијата, пренесува весникот Данас. Оставката доаѓа по речиси 11 месеци откако беше именуван на оваа функција од страна на актуелната српска власт. Во текот на неколкумесечното раководење со моќната БИА, во септември се случи вооружениот инцидент кај селото Бањска во северно...

Шолц во Нигерија бара алтернатива за рускиот гас за Германија

Германија е заинтересирана за увоз на природен гас од Нигерија, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц во интервјуто објавено откако во неделата го напушти Берлин на патување во Западна Африка, пренесува германската новинска агенција ДПА. „Нигерија ги има најголемите резерви на гас во Африка“, изјави тој за нигерискиот дневен весник Д Панч. „Германските компании се заинтересирани за испораки на гас од Нигерија...

Таксата за руски гас ги вжешти политичките односи во Бугарија, Бектеши ја коригира изјавата

Жестоки политички пресметки се случуваат во Бугарија откако владата минатата недела воведе такса од 20 бугарски лева за мегават часа за пренос на руски гас низ нејзината територија. Бугарскиот претседател Румен Радев денеска пред Уставниот суд ја оспори ваква владина одлука, додека бугарскиот министер за финансии реагираше дека Радев врши срамна заштита на руската компанија „Газпром“, пренесува Медиапул.бг. Претседателот Радев...

Србија е регионален центар за ширење на дезинформации во Западен Балкан

Србија е регионален центар за ширење на дезинформации, бидејќи е земја која е под силно руско влијание и во Белград има регионални седишта на Раша Тудеј и Спутник, но и поради познавањето на српскиот јазик во регионот, таа е погодна за ширење на дезинформациите кон соседите. Дезинформациите се горлив проблем не само за Северна Македонија, туку и за останатите...

Руското воено разузнавање ГРУ одговорно за експлозии во бугарски складови за оружје

Единицата 29155 на руското воено разузнавање ГРУ раководена од генералот Андреј Аверјанов стои зад експлозиите за муниција на компанијата „ЕМКО“ во бугарскиот град Ловнидол, објави „Белингкет“, а пренесе Медиапул.бг. Терористичкиот напад се случил во ноември 2011 година, кога складиштето полно со складирани артилериски гранати наменети за Грузија, било разнесено од руските специјалци. „Белингкет“ пишува дека ова бил првиот познат терористички напад...

Шефот на украинското разузнавање: Можна е руска вмешаност во нападот на Хамас

Напредните тактики на Хамас во користењето дронови при напад на борбени возила мора да е резултат на руска обука, тврди во интервју за „Украинска правда“ шефот на украинското воено разузнавање, Кирило Буданов. Насловот на вчерашното интервју со Буданов е драматичен: „Брзо се приближуваме до глобална војна“. Иако Буданов не тврди дека постојат јасни знаци за директна руска вмешаност во нападот...

Бугарскиот премиер: Нема сомнеж дека конфликтот во Израел е поврзан со војната во Украина

Бугарскиот премиер Николај Денков денеска изјави дека има акција од Русија за дестабилизација на светот, додека ризикот за ескалација на воената напнатост е многу сериозен, пренесува mediapool.bg.  „Нема никаков сомнеж дека конфликтот во Израел е поврзан со Украина, со тоа, што гледаме сериозни државни удари во Африка. Тоа е начин за да се извлече од фокусот на светот нападот на...

Крстев: Руската црква ги турка српските интереси во Северна Македонија

По протерувањето на рускиот архимандрит Васијан Змеев прво од Македонија, а потоа и од Бугарија, познатиот бугарски долгогодишен новинар и аналитичар Николај Крстев вели дека станува збор за очигледен пример за вмешување на Руската Православна Црква во Северна Македонија, во полза на српските интереси, а против поголемото зближување на земјава со Бугарија. Крстев гостуваше во утринскиот блок „Добро утро Европа“...

По Скопје, и официјална Софија го протера рускиот свештеник Васијан

Неколку дена откако македонските власти го протераа рускиот свештеник Васијан, и официјална Софија одлучи да го протера од Бугарија ова високо свештено лице на Руската православна црква, поради тоа што е закана за националната безбедност, пренесува mediapool.bg. Бугарските власти го протераа архимандритот Васијан Змеев поради тоа што бил руски шпион, а информацијата прва ја објави руската државната новинска агенција ТАСС,...

Екологистите најдоа маани на гасоводот кон Грција што земјава ќе ја ослободи од рускиот увоз

Се проблематизира изградбата на стратешкиот гасовод меѓу Македонија и Грција. Граѓанските организации CEE Bankwatch Network и Еко-свест поднеле три формални жалби, во кои навеле дека постојат законски прекршувања во планираниот проект за изградба на гасоводот Грција-Македонија. Првите две жалби биле упатени до Секретаријатот на Енергетската заедница и Европската канцеларија за борба против измами (ОЛАФ), а третата жалба е до...

Во Бугарија протести на земјоделците против украинското жито, Русија обвинета за организација

Бугарија денеска е блокирана од протестот на земјоделци, кои се против тргнувањето на забраната за увоз на украинско жито во оваа земја, јавува Мediapool.bg. Бугарскиот министер за транспорт Георги Гвоздеиков во изјава за бТВ рече дека Русија стои зад протестите на дел од бугарските земјоделци. Со трактори и комбајни, земјоделци ги блокираа патиштата што водат кон романската граница, а...

Македонија во БРИКС: Реалност или фантазија на евроскептиците? [инфографик]

Неодамнешниот самит на земјите од БРИКС, кој се одржа кон крајот на август годинава во Јужноафриканската Република повторно ги отвори вратите за радикалните проруски структури на Балканот кои трагаат по алтернативи за членството на земјите од Западен Балкан во Европската Унија. Вакви оддеци има и во Македонија. На прашањето колку Македонија во БРИКС би профитирала од некакво членство во...

Германските компании известуваат за повеќе кибер напади од Русија и Кина

Кибер нападите врз компаниите во Германија сè повеќе се извршуваат од Русија и Кина, се вели во студијата на дигиталното здружение Битком објавена во петокот во Берлин, пишува германската новинска агенција ДПА. Од повеќе од 1.000 анкетирани компании низ сектори, 46 отсто одговориле дека нападите доаѓале од Русија оваа година, во споредба со 23 отсто во 2021 година. Уште 42 отсто...

Отворен форум за антикорупција: Најкорумпирани министрите, пратениците, судиите и лидерите на партиите

Корупцијата останува неказнива во Северна Македонија. Ако се има предвид дека 25,5% од испитаниците во истражувањето потврдиле дека биле вклучени во корупција и ако тој процент се проектира на...