fbpx

Џафери: До Нова година партиите да го договорат датумот за избори

Џафери кажа дека како претседател на Собранието е должен да го обезбеди времето кое што го пропишува Уставот и законите за да се организираат изборите

-

Претседателот на Собранието, Талат Џафери им даде рок на политичките партии во Собранието до Нова година да го договорат датумот за избори. По овој рок, Џафери рече дека ќе мора да постапи согласно уставните обврски и да ги распише изборите.

Тој денеска пред новинарите во селото Форино, кажа дека како претседател на Собранието е должен да го обезбеди времето кое што го пропишува Уставот и законите за да се организираат изборите.

Тој ги повтори роковите, како и законската обврска за формирање техничка Влада пред изборите.

Во меѓувреме, партиите се поделени околу времето и организацијата на изборите. СДСМ сака да се организираат посебно претседателските и парламентарните избори, а ВМРО-ДПМНЕ бара и двата изборни циклуси да се спојат во еден изборен процес.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...