fbpx
Таг: билатерални односи

таг: билатерални односи

Средба Ердоган-Мицотакис: Односите меѓу Турција и Грција влегуваат во нова ера

„Ова е навистина посебен ден“ е почетната реченица од заедничката изјава на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис по историската средба што ја имаа во Атина, пренесува грчката новинска агенција АНА-МПА. Двете земји потпишаа договор за пријателство, се обврзаа да ги обноват врските и потпишаа декларација за добрососедски односи. „Нашите билатерални односи, исто така, забележаа подеми...

Ердоган во историска посета на Атина, ќе се сретне со Мицотакис

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган неделава ќе престојува во Атина на средба со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. И Грција и Турција имаат очекува од средбата неделава, пишува грчкиот весник Екатимерини. На средбата на Ердоган со Мицотакис ќе присуствуваат и министрите за надворешни работи на двете земји, како и врвни дипломати. Екатимерини пишува дека е тешко изводливо Грција и Турција во...

Со неколку исклучоци, Русија ги смета сите европски земји за непријателски [мапа]

По налог на рускиот претседател Владимир Путин, руската влада составила список од држави коишто наводно „презеле непријателски акции против Русија, руски компании и граѓани“, пренесува српската телевизија Н1. Од овој список што го објавија и руските државни медиуми изземени од листата на непријателски земји во Европа засега се само шест земји: Белорусија, Молдавија, Србија (за Русија, Косово е дел...

Специјалниот претставник на Обединетото Кралство во дводневна посета на земјава

Сер Стјуарт Пич, Специјалниот претставник на Обединетото Кралство денеска и утре ќе дојде во посета на Северна Македонија за да се сретне со високи државни функционери, по што ќе ја посети и Бугарија, како дел од континуираната посветеност на Обединетото Кралство на стабилноста и просперитетот во регионот на Западниот Балкан, информираат од Амбасадата на Обединетото Кралство во Скопје. За време...

Бугарија прифаќа да го користи името Северна Македонија, работните групи ќе имаат средби секоја недела

Македонскиот и бугарскиот премиер, Димитар Ковачевски и Кирил Петков, на заедничка прес-конференција информираа за конкретните резултати остварени од средбата денеска во Скопје. Тие се договорија дека Бугарија прифаќа да го користи краткото име на државата Северна Македонија подеднакво како и долгото Република Северна Македонија. Ова значи дека Бугарија нема веќе да ја кочи употребата на краткото име во ниту еден...

Пендаровски во посета на Грција, ќе се сретне со претседателката Сакеларопулу и премиерот Мицотакис

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ја започнува официјалната дводневна посета на Грција. Тој во Претседателската палата во Атина, ќе биде пречекан на официјална церемонија со државни и воени почести од претседателката Катерина Сакеларопулу, по што ќе се одржи тет-а-тет средба меѓу претседателот Пендаровски и претседателката Сакеларопулу и пленарен состанок на делегациите на двете држави. Пендаровски во Атина ќе...

Интервју на Никола Димитров за грчкиот весник „Та Неа”: Соработката е инвестиција во стабилноста

Вицепремиерот и поранешен министер за надворешни работи Никола Димитров во интервју за грчкиот весник „Та Неа“ зборува за Преспанскиот договор и билатералните односи Скопје-Атина, како и за европската перспектива на Северна Македонија и регионот. Прашан за важноста на Преспанскиот договор, Димитров истакнува дека е уверен во историското значење на овој договор бидејќи отвори можност за соработка меѓу двете држави,...

Османи: Јунските самити на ЕУ нудат шанса за операционализација на одлуката за почеток на преговорите

Заокружување на стратешката цел, членството во Европската унија, како и амбициите на регионалните иницијативи како што е Берлинскиот процес беше главниот фокус на денешната средба на министерот за надворешни работи, Бујар Османи и министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, при работната посета на Османи во Сојузна Република Германија. “Јунските самити на ЕУ нудат неповторлива шанса да го направиме...

Заев и Ципрас разговарале за билатералните односи, името и за интеграциите на Македонија

Билатералните односи, спротот за името и евроатлантските интеграции на Македонија биле теми на телефонскиот разговор на македонскиот премиер, Зоран Заев, и премиерот на Грција, Алексис Ципрас. Како што соопштија од кабинетот на грчкиот премиер, Ципрас му честитал на Заев за стапувањето на функцијата. Двајцата премиери разговарале за развојот на настаните во регионот, понатамошниот развој на односите помеѓу двете земји и за унапредувањето на...

Путин му рекол на Иванов дека со внимание следи што се случува во Македонија

Со особено внимание следиме се што се случува во вашата земја, му соопштил претседателот на Русија, Владимир Путин на македонскиот претседател Ѓорге Иванов при нивната средба денеска во Москва. - Посакуваме внатреполитичката ситуација во Македонија да се развива согласно Уставот и демократските принципи. Уверен сум дека вашето искуство, вашето влијание и авторитет ќе придонесе за тоа - рекол претседателот на...

Трамп го прими Лавров во Белата куќа

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска во Белата куќа го прими рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Тоа е негова прва официјална средба со претставник на руската влада откако е избран за шеф на државата. Како што беше најавено претходно,Трамп и Лавров ќе разговараат за билатералните односи, Сирија и за други меѓународни прашања. Пред средбата со Трамп во Белата куќа, Лавров разговараше со државниот...

Попоски – Данкан: Очекуваме позициите на Британија да останат поволни за Македонија

Реформските процеси, евро-атлантските перспективи на Република Македонија и внатрешната состојба биле дел од темите на средбата помеѓу вицепремиерот и министер за надворешни работи, Никола Попоски, и британскиот државен министер за Европа и за Америка, Ален Данкан. Министрите, како што соопштуваат од Министерството за надворешни работи, разговарале и за билатералните односи, како и за неодамнешниот ЕУ-референдум во Обединетото Кралство и за...

Ципрас го критикуваше Рама за третманот на грчкото малцинство

Премиерите на Грција и на Албанија, Алексис Ципрас и Еди Рама, во телефонски разговор истакнале дека е важно за граѓаните на нивните земји, но и за регионот, владите на двете земји да имаат регионална соработка, се вели во соопштението од кабинетот на грчкиот премиер. Грчкиот премиер ја изразил својата континуирана посветеност на оваа цел, но дал забелешка за зголемената националистичка...

Иванов по средбата со Коѕиас: Очекувам комуникацијата со Грција да продолжи на сите нивоа

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, на средбата со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, разменил мислења за севкупните билатерални односи помеѓу Македонија и Грција. - Изминатиот период имав можност повеќепати да разговарам со премиерот Алексис Ципрас за прашања и за предизвици од исклучителна важност за двете земји. Очекувам таа позитивна динамика на контакти и на комуникација на сите...

Билатералните односи во фокус на говорот на Коѕиас во Скопје

Билатералните односи меѓу Грција и Македонија, европската перспектива на Македонија, спорот за името, иднината и случувањата во Европската Унија и приемот на државите од Западен Балкан во европското семејство се само дел од темите на кои ќе се задржи шефот на грчката дипломатијата, Никос Коѕиас, во денешниот говор пред Амбасадорскиот совет во Министерство за надворешни работи во Скопје. Коѕиас денеска...

Иванов се сретна со кардиналот Паролин

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска се сретна со државниот секретар на Ватикан, кардинал Пјетро Паролин, кој е во официјална посета на Република Македонија. На средбата се разговарало за билатералните односи меѓу Македонија и Светиот Престол, како и за тековните иницијативи во насока на продлабочување на меѓусебната соработка. „Вашата посета, не само што ми овозможува да ви го возвратам извонредното гостопримство, кое ми беше укажано за време на...

Украинците не си ја продале православната вера, таа е доминантна во Украина

Високи 72 отсто од Украинците се декларираат како православни христијани од кои 54 отсто се приврзаници на автокефалната православна црква на Украина, 14 отсто се идентификувале како православни христијани...