fbpx
Tag: Deklaratë

tag: deklaratë

Ahmeti: Nuk do të përfshihet e tërë Platforma në programin e Qeverisë

Deklarata e partive shqiptare në Maqedoni nuk do të përfshihet tërësisht në programin e ri të Qeveri për disa arsye, që janë reale dhe të sinqerta, ka deklaruar kreu i BDI-së, Ali Ahmeti për disa media në gjuhën shqipe. Sipas Ahmetit, më e rëndësishme për Maqedoninë është të bëhet pjesë e BE-së dhe NATO-s dhe të jetë stabile. “Sa i takon...

MPJ-ja gjermane: Është e pamatur deklarata e Ivanovit për ambasadoren Alt’hauzer

Ministria e jashtme e Gjermanisë sot ka vlerësuar si të pamatur deklaratën e presidentit Gjorge Ivanov se ambasadorja e Gjermanisë, Kristine Alt’hauzer dërgon informacione të rrejshme në Berlin. “Gëzohemi që presidenti Ivanov pas mendimit të gjatë solli vendim të duhur dhe hoqi dorë nga bllokimi. Akuzat e drejtuara për diplomatët gjermane dhe shteteve tjera mike janë të pamatura. Siç dihet,...

Zaev: Qeveria e re do të ndërtoj Maqedoni civile, unitare dhe evropiane

“Mandatin e pranova dhe pres së shpejti të formoj qeverinë e re. Si mandatar dhe kryeministër i ardhshëm, siguroj se qeveria e re do të ndërtoj Maqedoni civile, unitare dhe evropiane. Të gjitha forcat do t’i fokusojmë ndaj asaj që të ndërtojmë shtet të së drejtës dhe juridik”, ka thënë lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në deklaratë pas marrjes...

Zhbogar për “Meta”: Është humbur shumë kohë, të vazhdohet me formimin e institucioneve

Shefi i delegacionit të BE-së në Shkup, ambasadori Samuel Zhbogar, sot në Kuvend është takuar me kryetari e sapozgjedhur, Talat Xhaferi, të cilit ia ka shprehur gatishmërinë e BE-së për bashkëpunim me të dhe me këtë institucion. Në deklaratë për “Meta”, pas mbarimit të takimit, Zhbogar ka thënë se deri më tani është humbur shumë kohë dhe duhet të vazhdohet...

Britania e Madhe mbështet zgjedhjen e Xhaferit, kërkon dorëzim jo të dhunshëm të pushtetit

Zëdhënësja e zyrës për punë të jashtme e Britanisë së Madhe ka përshëndetur zgjedhjen e kryeparlamentarit të ri të R. së Maqedonisë dhe apelon për dorëzim të qetë dhe jo të dhunshëm të pushtetit. "“Mbretëria e Bashkuar e mbështetën vendimin demokratik të shumicës së deputetëve të Maqedonisë për ta përzgjedhur Talat Xhaferin si Kryeparlamentar. Ne do të bashkëpunojmë me atë. Bëjmë...

Ivanov dhe Tusk nesër në fokus do ta kenë krizën politike dhe emigrantët

“Në fokusin e bisedës mes presidentit të vendit, Ivanov dhe kryetarit të Këshillit Evropian, Donald Tusk do të jenë kërcënimi nga emigracioni ilegal me të cilën ballafaqohet Evropa dhe kriza politike në Maqedoni, pas zgjedhjeve të dhjetorit vitin e kaluar”, njoftojnë nga kabineti i presidentit i cili nesër do ta pret numrin një të KE-së, Donald Tusk i cili...

Uajgël demonton se ka njoftuar diçka që Gruevski ia ka thënë

Raportuesi i R. së Maqedonisë në Parlamentin Evropian, Ivo Uajgël sot në deklaratë për agjencinë shtetërore të lajmeve MIA, demanton se ai për ndonjë medium ka deklaruar diç lidhur me kryetarin e VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dhe se ka njoftuar diç që Gruevski ia ka thënë gjatë vizitës së fundit në Shkup. “Unë si person asnjëherë nuk personifikoj përgjegjësinë dhe...

VMRO DPMNE: Uajgël t’i demantoj ose të kërkoj falje për manipulimet politike

Euro- deputeti Ivo Uajgël ose diçka s’ka kuptuar ose me vetëdije vihet në anën e kriminelit të falur Zoran Zaev dhe skenaristët e tij me plasimin e gënjeshtrave dhe sajimeve, nëse ka dhënë deklaratë të tillë siç është publikuar, thuhet në reagimin e VMRO DPMNE-së ndaj deklaratës së Uajgël se lideri Gruevski, do të shkojë deri në fund sepse...

Doda provokon sërish: FYROM-i është laborator për albanofobi, unë do të shkoj në Iliridë

Deputetja shqiptare Mesila Doda përmes profilit të saj në Facebook u përgjigj ndaj reagimit të LSDM-së lidhur me deklaratën e saj para disa ditëve në Dibër, ku ajo ka thënë se Maqedonia nuk ekziston, se është krahinë e vjetër shqiptare dhe quhet Iliridë. "Po lexoj në media se FYROM-i ka kërkuar shpalljen time non-grata... Asnjë shqetësim... për mua është po...

Stoltenberg: Janë grumbulluar nënshkrimet, presim autoritetet të përmbushin hapin e ardhshëm

“Pas përpjekjes për formimin e Qeverisë, në përputhje me kërkesat e vërtetuara nga presidenti, tani janë grumbulluar nënshkrime të mjaftueshëm nga deputetët. Presim autoritetet në Shkup ta përmbushin hapin e ardhshëm në procesin demokratik”, thuhet në deklaratën me shkrim të sekretari të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg lidhur me ngjarjet e fundit politike në vend. Ai u bën thirrje të...

Han: Pasi u grumbulluan nënshkrimet, presim presidenti të dorëzojë mandatin

Pasi u grumbulluan nënshkrimet, me padurim presim hapat e mëtutjeshëm. Tani presim presidenti t’ia jep mandatin për formimin e qeverisë kandidatit nga partitë që kanë shumicë në Kuvend, në pajtim me Kushtetutën, thuhet në deklaratën e euro- komisarit për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në faqen e KE-së pasi BDI mbrëmë vendosi nënshkrimet për formimin e Qeverisë t’ia...

Rorabaker kërkoi falje për deklaratën se Maqedonia nuk është shtet dhe se duhet të ndahet

Kongresmeni republikan i Kalifornisë dhe kryesues i Nën-komitetit për Evropë dhe Euroazi, Dana Rorabaker, kërkoi falje për deklaratën e tij kontroverse para disa kohëve në intervistë për “Vizion Plus” nga Tirana ku tha se Maqedonia duhet të ndahet. Ai në deklaratë tha se Maqedonia është shtet legjitim me të drejtë të vetëvendosjes dhe respektimit të kufijve. “Komenti aludonte, ndoshta gabimisht, në...

Gruevski vonohet 40 minuta në takimin me Hanin, nuk deshi të incizohet dhe prononcohet

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski sonte nuk u prononcua për mediat pas takimit me euro- komisarin për zgjerim, Johanes Han, siç e bënë këtë paraprakisht liderët e tjerë politike pas takimeve me komisarin. Sipas paralajmërimeve, për detajet e takimit të Gruevskit me Hanin dhe qëndrimin e partisë rreth situatës aktuale politike, VMRO DPMNE do të njoftoj për kumtesës. Ndryshe, Gruevski...

Kulla: BDI nuk bëri koalicion me VMRO DPMNE-në për shkak të mediave të Sorosit

Eksperti shqiptar për çështje rajonale, Ilir Kulla në emisionin “Komiteti” foli për ndikimin e fondacioneve të Xhorxh Sorosit në Shqipëri dhe Maqedoni, shkruan korrespondentja e “Meta” nga Tirana. Lidhur me Maqedoninë, ai ka theksuar se për shkak të ndikimit të Sorosit, BDI s’ka mundur të arrijë marrëveshje me VMRO DPMNE-në. Kulla gjithashtu ka thënë se “Sorosi përmes mediave ka paralajmëruar BDI-në...

Politiko: Rorabaker është kongresmeni i preferuar i Putinit

“Këtë herë (viti 2016 v.j) republikani Dana Rorabaker ka përdorur informacion që drejtpërdrejtë e ka marrë nga qeveria ruse për të promovuar një prej prioriteteve kryesore të presidentit Vladimir Putin: mënjanimin e emrit të avokatit rus Sergej Magnitski nga ligji global kundër korrupsionit”. Me titullin “Kongresmeni i preferuar i Putinit” fillon teksti i magazinës amerikane “Politiko” i publikuar më 23...

SHBA për deklaratat e Rorabaker: Mbështesim integritetin territorial të Maqedonisë

“Shtetet e Bashkuara pranojnë dhe mbështesin sovranitetin dhe integritetin territorial të R. së Maqedonisë dhe ky pozicioni nuk ka ndryshuar”. Këtë e ka deklaruar për “Zërin e Amerikës” në gjuhën shqipe një zyrtarë i lartë i paemëruar i Departamentit shtetëror amerikan lidhur me deklaratën e kongresmenit republikan Dana Rorabaker. Deklarata është thuajse identike me deklaratën që javën e kaluar e...

Zaev: Pres Ivanov të ma jep mandatin, çdo gjë tjetër do të ishte jokushtetuese

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev sot në konferencë shtypi deklaroi se pret nga presidenti Gjorgje Ivanov t’ia jep mandatin për themelimin e qeverisë së re sepse lideri i VMRO DPMNE, Nikola Gruevski në 20 ditët e kaluar nuk arriti të themeloj koalicion. “Gruevski asnjëherë më nuk do të jetë kryeministër. U dëshmua se Gruevski nuk e ka shumicën e nevojshme...

Ndarje mes Ahmetit dhe anëtarëve të partisë për partnerin e koalicionit

Jozyrtarisht, seanca e Kryesisë qendrore të BDI-së në Reçicë të Vogël ka filluar me ndarje të mëdha mes anëtarëve të partisë,  kështu që kreu i partisë Ali Ahmeti dhe bashkëpunëtorët e tij më të afërt kanë dashur të vazhdojë bashkëpunimi me VMRO DPMNE-në ndërsa nënkryetarët nuk pajtohen me këtë vendim dhe janë për koalicion me LSDM-në. Ndarje lidhur me koalicionin...

Kryesia qendrore e BDI-së në përbërje më të gjerë po kryeson në Reçicë të Vogël

Kryesia qendrore e BDI-së në përbërje më të gjerë është tubuar sot në selinë partiake në Reçicë të Vogël, që të vendos rreth koalicionimit eventual me VMRO DPMNE për formimin e qeverisë. Nga BDI tash për tash nuk i lëshojnë ekipet e gazetarëve të regjistrojnë, e as nuk tregojnë nëse do të prononcohen apo se do të ketë kumtesë lidhur...

Bllokohen sistemet e DAP-it, ka probleme në lëshimin e rrogave dhe paraqitjeve të tatimit

Sistemi i Drejtorisë së të Ardhurave Publike (DAP) për dorëzimin e paraqitjeve vjetore tatimore, por edhe sistemi përmes të cilit kryhet pranimi i deklaratave për rroga nuk funksion tashmë disa ditë, alarmojnë kontabilistët. Për shkak të këtij problemi, ata s’mund ta respektojnë afatin (25 janar) për dorëzimin e paraqitjeve vjetore të tatimit ndërsa s’mund t’i paguajnë rrogat sepse deklarata për...