fbpx
Tag: реакција

tag: реакција

Organizata të qytetarëve dhe ekspertë paralajmëruan për rreziqet nga marrëveshja e re e KB-së për kriminalitetin kibernetik

Një numër i madh organizatash të qytetarëve dhe ekspertësh u bënë thirrje delegacioneve shtetërore që marrin pjesë në seancën përmbyllëse të Komisionit Ad hoc të Kombeve të Bashkuara që të bëjnë çdo gjë që Konventa e propozuar mbi kriminalitetin kibernetik të jetë ngushtë e fokusuar te lufta kundër kriminalitetit kibernetik dhe të parandalohet mundësia që e njëjta të përdoret...

MSHIA është tërësisht kundër padive për kundërvajtje të parashtruara nga ASHMAV për Tellma dhe Alsat-M

Ministria për Shoqëri Informatike dhe Administratë, si ministri kompetente për mediat, është tërësisht kundër padive për kundërvajtje të parashtruara nga ana e Agjencisë për shërbime mediatike audio dhe audiovizuele kundër Tellma dhe Alsat-M, për shkak të deklaratës së transmetuar të ministrit për Shëndetësi, Venko Filipçe, gjatë heshtjes zgjedhore, informojnë nga aty, raporton Meta. “Dy televizionet në asnjë mënyrë nuk e kanë shkelur Kodin...

Partitë t’i marrin parasysh nevojat e të rinjve, theksojnë organizatat rinore

Lidhur me zgjedhjet e ardhshme parlamentare, reaksion dhe një serë rekomandime ka dërgua Rrjeti për parandalim të emigrimit intelektual, ku bëjnë pjesë shtatë organizata rinore ndër të cilat: Liderë për edukim, aktivizëm dhe zhvillim, MlladiInfo Internacionall, Të rinjtë munden, Lidhja rinore-Krushevë, Shoqata për disleksi Ajnshtajn, Qendra për aktivizëm rinor KRIK dhe Qendra për zhvillim multidisiplinar- Proces, raporton Meta. Organizatat rinore nga partitë...

Qeveria i ka bërë thirrje Mickoskit të mos përhapë shpifje dhe ofendime ndaj institucioneve

Qeveria reagon që opozita nëpërmjet kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, bën presion mbi institucionet me ç’rast aktivitetet e organizuara për kthim të qytetarëve të Maqedonisë në vendin tonë dhe për akomodimin e tyre në karantine shtetërore i quan “shkatërrim i shtetit”. “Kryetari i VMRO-DPMNE-së mbrëmë me mesazhe të drejtpërdrejta nëpërmjet aplikacionit Telegram ka drejtuar akuza të pabaza dhe presione mbi...

MSHIA: Transferimi i punonjësve nga sektori publik në atë privat do të jetë në bazë vullnetare, pa shantazhe

Konfederata e sindikatave të lira (KSL) sot në konferencë për shtyp e ka përsëritur qëndrimin se është kundër transferim të punonjësve nga sektori publik në atë privat për shkak se sipas tyre kjo reformë do të shfrytëzohet për shantazhim edhe frikësim të punonjësve, transmeton Meta.mk. “Pyesim përse është i nevojshëm ky transfer i punonjësve tash më të trajnuar, pasi jemi dëshmitarë...

Sulmet dhe kërcënimet ndaj gazetarëve kanë rënë ndjeshëm pas vitit 2017, por nuk janë zhdukur (Infografik)

Në dy vitet e kaluara, numri i rasteve të shkeljes së të drejtave të gazetarëve në vend është ulur p;r katër deri në pesë herë. Nëse në vitin 2017 ishin regjistruar 20 raste të tilla, Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (ShGM) vitin e kaluar ka regjistruar vetëm katër incidente, prej të cilëve një sulm fizik ndaj një gazetari dhe...

Sektori joqeveritar shqetësohet për shkak të shkurtimit të mjeteve buxhetore për arsimin

Organizatat civile në vend e shprehin shqetësimin e tyre për zvogëlimin e financave në sektorin e arsimit me rebalancin e buxhetit të këtij viti. Arsimi është në vendin e tretë sipas shumës së shkurtimeve në rebalancin e buxhetit, njofton Meta.mk. Siç theksohet në deklaratën e 14 OShC-ve, më së shumti mjete janë shkurtuar në arsimin e lartë – 329 milion...

“Deklarata e Zaev është skandaloze dhe homofobe”, reaguan 27 shoqëri civile

Deri në 27 organizata të shoqërisë civile, përfshirë Fondacionin Metamorfozis, Fondacionin Shoqëria e Hapur – Maqedoni, Komiteti i Helsinkit, Instituti i të Drejtave të Njeriut, Shoqata e Avokatëve të Rinj Maqedonas “Reaktor”, dënuan deklaratën e djeshme të kryeministrit Zoran Zaev në një deklaratë të përbashkët, njofton Meta.mk. Organizatat kanë paralajmëruar se sjellja e Zaev, e cila thoshte se “nuk do...

“E-ditari” filloi të punojë, mësuesit thirrën në bojkot

Ditari elektronik (e-ditari) këtë javë përsëri është në funksion, pasi që paraprakisht sistemi nuk ka punuar në vitin e kaluar shkollor. Derisa autoritetet e arsimit do të vendosin nëse mësuesit do të duhet që të vendosin gjithçka që nuk kanë vendosur që nga shtatori deri më tani, ata për të njëjtin ankohen nëpër rrjetet sociale, njofton Meta. Disa prej tyre...

LSDM: Evropa e sheh se Ivanov nuk sillet në mënyrë demokratike dhe arsye të shëndoshë

Evropa dhe bota e sheh se sjellja e Gjorge Ivanov nuk bazohet në parimet demokratike dhe arsyen e shëndoshë dhe për këtë i këtillë është mesazhi i liderëve të BE, që në Maqedoni e solli kryetari i Këshillit Evropian, Donald Tusk, thuhet në reagimin e LSDM pas konferencës së përbashkët të Ivanov dhe Tusk. “Gjorge Ivanov nuk guxon të mbroj...

VMRO DPMNE: Uajgël t’i demantoj ose të kërkoj falje për manipulimet politike

Euro- deputeti Ivo Uajgël ose diçka s’ka kuptuar ose me vetëdije vihet në anën e kriminelit të falur Zoran Zaev dhe skenaristët e tij me plasimin e gënjeshtrave dhe sajimeve, nëse ka dhënë deklaratë të tillë siç është publikuar, thuhet në reagimin e VMRO DPMNE-së ndaj deklaratës së Uajgël se lideri Gruevski, do të shkojë deri në fund sepse...

SHBA për deklaratat e Rorabaker: Mbështesim integritetin territorial të Maqedonisë

“Shtetet e Bashkuara pranojnë dhe mbështesin sovranitetin dhe integritetin territorial të R. së Maqedonisë dhe ky pozicioni nuk ka ndryshuar”. Këtë e ka deklaruar për “Zërin e Amerikës” në gjuhën shqipe një zyrtarë i lartë i paemëruar i Departamentit shtetëror amerikan lidhur me deklaratën e kongresmenit republikan Dana Rorabaker. Deklarata është thuajse identike me deklaratën që javën e kaluar e...

LSDM: Mandatit i PSP-së do të vazhdohet ndërsa Gruevski patjetër të ballafaqohet me drejtësinë

Nikola Gruevski patjetër duhet të pajtohet se është ballafaquar me drejtësinë dhe se “për të gjitha veprat ndaj qytetarëve do të ketë përgjegjësi”, thuhet në reagimin e LSDM-së ndaj konferencës së sotme për shtypi të Vladimir Gjorçevit nga radhët e VMRO DPMNE-së. “Drejtësia është pjesë e proceseve të filluara demokratike në Maqedoni. Nikola Gruevski duhet të pajtohet me fatin se...

SHGM dënon dhunën verbale të pushtetit ndaj gazetarëve

Shoqata e gazetarëve të Maqedonisë dënojnë fluksin e dhunës së koordinuar verbale të pushtetit ndaj gazetarëve, të cilat siç thonë nga SHGM, i drejtohen lirisë së mediave dhe të drejtës së opinionit për t’u informuar. “Sulmet e këtilla kanë për qëllim t’i frikësojnë dhe heshtin gazetarët dhe të ngufatin kritikën në media. Me këtë, pushteti dëshiron të pengoj që të...

KB të gjej zgjidhje gjithpërfshirëse për krizën e refugjatëve, porositi diplomacia maqedonase

R. e Maqedonisë punon me përkushtim për ballafaqimin me krizën e refugjatëve, më pas duke siguruar trajtim njerëzor, sipas ligjeve dhe konventave ndërkombëtare për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, thuhet në reagimin e MPJ-së së vendit pasi komisari i lartë për të drejtat e njeriut në KB, Zeid Rad Al Husejn dje kritikoi autoritetet e Maqedonisë për politikën...

Platforma kundër korrupsionit: KSHPK të publikoj listën anketuese të Gruevskit

Komisioni shtetërorë për pengimin e korrupsionit  (KSHPK) të respektoj Ligjin në bazë të cilës është formuar, që është kompetenca e tij elementare, me qëllim të mbrojtjes të interesit publik, bëjnë thirrje publike nga Platforma e organizatave civile për luftë kundër korrupsionit. Prej atje fuqishëm reagojnë në deklaratën e kryetarit të KSHPK, Goran Milenkov që në konferencë shtypi të mërkurën javën...

LSDM: Gruevski e pranoi se është kriminel dhe nuk mund të jetë kryeministër

LSDM-ja opozitare reagoi në fjalimin e kryetarit të VMRO- DPMNE-së, Nikolla Gruevski në konferncën e Unionit të Grave. –"Përdhunim", " t'i përzësh me shqelma", "budalla", ky është fjalori i Nikolla Gruevskit i cili frikësohet nga dënimi i qytetarëve dhe përballja me përgjegjësinë  për krimin e përgjithshëm në 10 vitet e shkuara. Nikolla Gruevski vet e pranoi se: nuk mundet kriminel dhe...

VMRO-DPMNE-ja Janevës po i përgatit protesta dhe rezistencë të popullit?

Pajtueshmëria   prokurores speciale, Katica Janeva, me propozimin e mbrojtjes së Zoran Verushevskit dhe Gjorgi Lazarevskit, të akuzuar për rastin "Puçi", që të dalin nga paraburgimi, nxiti reagime  të ashpra nga partia në pushtet, VMRO-DPMNE e cila paralajmëroi se Janevës “Mund që t`i rezistoj populli”, gjegjësisht Shoqatës Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë- ShQMM (GDOM) Analisti Aleksandar Pandov, anëtar i  Shoqatës Qytetare për...

Remenski paralajmëroi padi penale kundër Dime Spasov

Ministrja e punës dhe politikës sociale nga radhët e LSDM-së, Frosina Remenski njoftoi se do të ngrit padi penale për punë të papërgjegjshme të ish ministrit të këtij dikasteri, Dime Spasov. Remenski akuzon zëvendësin e saj se edhe pse pa pasur obligim, nuk ka marrë vendim lidhur me mbi 1400 qytetarë, shfrytëzues të asistencës sociale. “Spasov të drejtën ligjore që...

LSDM: Gruevski pranoi se ka frikë nga prokurori special publik

LSDM-ja opozitare reagoi ndaj deklaratave të sotme të përfaqësuesve të VMRO-DPMNE-së në lidhje me ngjarjet e fundit politike. Sipas LSDM-së, Gruevski e ka tashmë të qartë se Zvrlevski tërë jetën nuk mund t`ia fsheh krimet. “Nikolla Gruevski sot publikisht e pranoi se rasti Puc është politikisht i montuar dhe e pranoi frikën nga prokurori i ri special. Kjo d.m.th se Gruevski...