fbpx
Tags реакција

Tag: реакција

Grekët të indinjuar: Stoltenberg katër herë tha “Maqedonia”

Emërimi i Maqedonisë me emrin kushtetues nga sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stolntenberg, shkaktoi bujë në Greqi. Përfaqësuesit grek në takimin e përbashkët të ministrave të jashtëm dhe për mbrojtje të BE-së kanë reaguar menjëherë pasi Stoltenberg ka filluar të na emërojnë me emrin “Maqedoni”. Greqia pritet të dërgoj notë proteste nga përfaqësia ekzistuese e Greqisë në NATO deri tek...

VMRO DPMNE: Zaev zbuloi taktikat negociuese të Maqedonisë

“Zoran Zaev me konferencën e sotme të shtypit tregon se e vërteta është një dhe prej saj, madje edhe materiale të prera, të ngjitura dhe të montuara, siç ai e bën, nuk mund të iket”, reagojnë nga VMRO DPMNE ndaj bombës së sotme të LSDM-së. Nga partia thonë se sot është shumë e qartë se cili është funksioni i narrativit...

VMRO- DPMNE: nuk ka as reket, as kurdisje tenderash Zaevi e di këtë

VMRO-DPMNE-ja vlerëson se incizimet nga bisedat e përgjuara që sot i publikoi lideri i LSDM-së Zoran Zaev janë të montuara dhe të prera, nuk kanë relevancë dhe nuk dëshmojnë asgjë. "Zoran Zaev prezantoi materiale të drejtuara dhe të prera, të cilët nuk tregojnë asgjë kriminale dhe asgjë nuk është në pajtueshmëri me ligjet. Fjalimi i tij hyrës paraqet manipulim dhe...

Han është i zhgënjyer, apelon për përmbajtje

Euro- komisari për zgjerim, Johanes Han në  reagimin  e tij lidhur me ngjarjet në Kumanovë, apelon që të kthehet qetësia dhe tërësisht të hetohen ngjarjet. “Thellë jam i shqetësuar për gjendjen në rajonin e Kumanovës dhe për të lënduarit dhe viktimat e mundshme. Apeloj deri tek autoritetet dhe liderët politikan të komuniteteve që të bashkëpunojnë, ta kthejnë qetësinë dhe tërësisht...

Delegacioni i BE-së apelon për qetësi dhe durim

Delegacioni i Bashkimit Evropian është duke ndjekur me kujdes të dhënat dhe raportet  lidhur me aksionin policor që po ndodh në Kumanovë dhe rrethinë, me ç’rast u raportua edhe për shkëmbim të gjuajtjeve me armë. “Jemi në kontakt me autoritet dhe me partitë politike. Fuqishëm apelojmë deri tek të gjithë qytetarët dhe faktorët politik që të qëndrojnë të qetë dhe...

Ambasada e SHBA-së apelon për ruajtjen e qetësisë

Ambasada e SHBA-së në Shkup ka reaguar lidhur me aksionin policor në Kumanovë. Gjithashtu apelohet për ruajtje të qetësisë. “Shprehim keqardhje të thellë për jetët e humbura në aksionet në dhe rreth Kumanovës dhe shprehim ngushëllime për familjet e policëve dhe qytetarëve të vrarë si dhe për të gjithë të lënduarit” – deklarojnë nga ambasada e SHBA-ve në Maqedoni. Në...

Zaev: Skenari i kobshëm nuk do të ketë sukses, protestat të ndërpriten

Kreu i opozitës maqedonase Zoran Zaev i ka bërë thirrje kryeministrit Gruevski, por edhe partnerit shqiptarë në koalicion Ali Ahmeti që të japin shpjegime nëse konflikti i sotëm në Kumanovë është skenar i pushtetit për destabilizimin e vendit. Për shkak të situatës së krijuar, Zaev bëri thirrje që të ndërpriten edhe protestat e përditshme në Shkup, ndërsa tha se...

LSDM: Gruevski ose në të vërtet ka humb kontrollin me realitetin ose aktron

Nikolla Gruevski e vërejti “sa është ora” dhe për këtë u fsheh nga qytetarët dhe për festë vendosi ta anuloj rizgjedhjen e tij të turpshme dhe të dhunshme në parti” thuhet në njoftimin e LSDM-së, si reagim ndaj fjalimit të sotëm të Gruevskit para delegatëve dhe mysafirëve në Kongresin e 15 të VMRO DPMNE-së, që këtë javë mbahet në...

Për Prokurorinë, pohimet e LSDM-së janë presion ndaj gjyqësisë

Vendimi për parashtrimin e aktit akuzues në lëndën e njohur në opinion me emrin “Puç”, si dhe në të gjitha lëndët tjera, është parashtruar dhe bazohet jashtëzakonisht në bazë të dëshmive të mbledhura gjatë procedurës hetuese, ndërsa kumtesën e LSDM­së Prokuroria Publike e kupton si presion ndaj gjykatës, e cila duhet ta marrë vendimin përfundimtar, thuhet në reagimin e...

VMRO- DPMNE:”Bomba” e LSDM-së në Veles shpërtheu para 20 viteve

Pas publikimit të bombës së sotme të LSDM-së, VMRO ka reaguar duke hedhur akuza drejt LSDM-së, duke thënë që arsyeja që Zoran Zaevi po zbaton këtë skenarë antishtetëror është destabilizimi dhe krijimi I krizës në vend. Ngjarjet e fundit dhe hapja e zëshme e temave të ndjeshme tregojnë qartë qëllimin e LSDM-së të shkaktojë përkeqësimin e marrëdhënieve ndërnjerëzore dhe etnike....

VMRO DPMNE: LSDM po bën hap të ulët që të vijë në pushtit me çdo kusht

LSDM vazhdon me kallëzimet e veta të paargumentuara juridikisht të cilat nuk mbajnë e që janë të bazuara në manipulime deri tek Prokuroria publike, me qëllim që të shpërqendroj opinioni nga skenari shkatërrues dhe skandaloz që po e bën Zoran Zaev, thuhet në reagimin e VMRO DPMNE ndaj deklaratës   së sotme të Damjan Mançevskit nga LSDM. Nga VMRO DPMNE theksojnë se...

VMRO-DPMNE: konstruksionet dhe montazhet nuk do ta shpëtojnë Zaevin as nga vetvetja

“Zoran Zaevi është i ngarkuar me procedurat hetimore që udhëhiqen kundër tij për sjellje kriminale dhe të paligjshme dhe vazhdon të punojë për interesat e dikujt tjetër dhe shpreson se nga kjo tollovi në të cilën vetë hyri me vepra të paligjshme se dikush tjetër do ta shpëtojë” thuhet në reagimin e VMRO-DPMNE-së për pres-konferencën e sotme të liderit...

VMRO- DPMNE: Zhernovski dëshiron të jetë “kopja e artë” e Zoran Zaevit

Partia maqedonase në pushtet VMRO-DPMNE përmes një komunikate ka reaguar ndaj “bombës” së 9 nga LSDM e zbuluar nga kryetarit të komunës Qendër, Andrej Zhernovski.  “Zhernovski ka lëshuar “të njëjtat biseda të krijuara, të montuar dhe të ngjitura”, sikurse lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Ëndrra më e madhe e Andrej Zhernovskit është të jetë Zoran Zaev… Zhernovski u kandidua për Kopja...

 “Plenumi i arsimtarëve”: Pllakatet me emrat e fëmijëve janë shprehje e urrejtjes

Plenumi i arsimtarëve” në mënyrë më të ashpër dënoi pllakatet e vendosura në disa qytete me përmbajtje ofenduese dhe me emra të nxënësve që kanë qenë aktiv në protestat e shkollave të mesme. “Këto ditë në disa qytete të vendit, Shkup, Kumanovë dhe Manastir, u paraqitën pllakate me përmbajtje ofenduese dhe me emrat e nxënësve që kanë qenë aktiv gjatë...

VMRO-DPMNE:Çdo qytetar e di pse ka votuar për ne

Pas publikimit të bombës н bombës së shtatë nga lideri i LSDM-së Zoran Zaev, ka reaguar edhe VMRO-DPMNE-ja. Sipas saj Zoran Zaev vazhdon me publikimin e materialeve të krijuara të cilat i ka fituar falë bashkëpunimit me shërbimet e huaja. “Edhe pse ekzistojnë fakte që janë bërë përgjimet në mënyrë ilegale, për të cilën tashmë një person është dënuar me burg. Sipas...

LSDM: Është skandaloze që VMRO- DPMNE-ja vlerëson bazën e padive penale

Për LSDM-në është skandaloze fakti që Qendra e Komunikime të VMRO DPMNE-së vlerëson nëse paditë e ngritura penale janë të bazuara apo jo, reagojnë nga partia më e madhe opozitare, e cila sot ngriti tre padi penale kundër Nikolla Gruevskit, drejtorit të DSK-së Sasho Mijallkov, ministrat Gordana Jankullovska dhe Mile Janakievski si dhe kundër Martin Protugjer dhe kryetarit të...

Ambasada Britanike: Ekzistojne pohime serioze për keqpërdorim të pushtetit,

Ambasada e Britanisë së Madhe në Shkup, vlereson se ekzistojne pohime serioze për keqpërdorim të pushtetit, pas zbulimit të skandalit me përgjimet ilegale nga ana e pushtetit. "Nuk komentojmë cështje që kanë të bëjnë me bisedat tona private. Megjithatë, ekzistojnë pohime serioze për keqpërdorim të pushtetit, veprimeve kriminale dhe shkallë të lartë të ndikimit të shërbimeve sekrete të Maqedonisë në...

VMRO-DPMNE: Zaevi vazhdon me tendcë të destabilizimit të vendit

Konferenca për shtyp e Zoran Zaevit vazhdon me skenarin e tendencës për desatbilizimin e Maqedonisë, për manipulimin e opinionit publik dhe marrjen me dhunë të pushtetit, reagojnë nga partia në pushtet  VMRO- DPMNE. Ndaj shpërthimit të “bombës” së katërt të liderit të opozitës maqedonase, Zoran Zaev, reagoi VMRO­DPMNE. “Në pres konferencën e sotme të Zoran Zaev nuk dëgjuam dhe as...

LSDM: Tentimet e kota të Gruveskit të mbrohet nga e vërteta sikur në “filma aksion”

Nikola Gruveski pohoi të gjitha skandalet lidhur me të dhe bashkëpunëtorëve të tij dhe  tejdukshëm në përpjekjet për tu justifikuar nga hapat  e turpshëm që tmerruan opinion e gjerë, reagoi LSDM-ja për konferncën për shtyp  të kryeminsitrit Nikola Gruevski. “Gruevski i vërtetoi të gjitha skandalet lidhur me të dhe disa bashkëpunëtorëve të tij dhe në mënyrë të padenjë mundohet të arsyetohet...

MPB: Dokumentet e Zaevit janë gënjeshtër, DSK-ja kurrë s’ka ndjekur gazetarë në mënyrë paligjshme

Ministria ePunëve të Brendshme përmes njoftimin reagon ndaj konferencës së sotme të shtypit të liderit të LSDM-së, në të cilin thuhet se dokumentet që sot i prezantoi Zaev, e që kanë të bëjnë me përgjimin dhe ndjekjen e gazetarëve, janë gënjeshtër e kulluar e jo dokumente të DSK-së. “MPB dhe DSK gjatë udhëheqjes së deritanishme asnjëherë në mënyrë joligjore nuk...