fbpx

Sektori joqeveritar shqetësohet për shkak të shkurtimit të mjeteve buxhetore për arsimin

-

Organizatat civile në vend e shprehin shqetësimin e tyre për zvogëlimin e financave në sektorin e arsimit me rebalancin e buxhetit të këtij viti. Arsimi është në vendin e tretë sipas shumës së shkurtimeve në rebalancin e buxhetit, njofton Meta.mk.

Siç theksohet në deklaratën e 14 OShC-ve, më së shumti mjete janë shkurtuar në arsimin e lartë – 329 milion denarë, pastaj vijon toni “investime në arsim” – 218 milion denarë dhe toni arsimi fillor – 147 milion denarë. Byroja për zhvillim të arsimit parashikohet të marrë 18 milionë denarë më pak, me ç’rast pjesa më e madhe e fondeve shkurtohet nga toni “zhvillimi profesional i stafit arsimor në arsimin fillor dhe të mesëm”.

“Kush dhe si do të përmirësojë cilësinë e mësimdhënies nëse mësimdhënësit nuk mbështeten për zhvillim plotësues profesional,” pyesin nga organizatat  jo qeveritare.

Vendi renditet në vendin e katërt nga fundi në listën e testimit ndërkombëtar PISA me të cilin maten aftësia për të përdorur njohuritë e nxënësve. Prindërit vetë i ngjyrosin ambientet e shkollës, ndërsa nxënësit grumbullojnë mjete për letër higjienike dhe sapun. Konviktet shtetërore të nxënësve në Shkup marrin vetëm 61 denarë për tre vakte për çdo student në ditë, thuhet në komunikatën e OSHC-ve.

Sektori joqeveritar thekson se me rebalancin e buxhetit shkurtohen fonde për ndërtimin dhe rindërtimin e shkollave fillore dhe të mesme, të konvikteve për studentë dhe nxënës.

“Parashtrohet pyetja përse, nëse tashmë ka vend për ri-dedikim të fondeve nga “arsimi” në sektor tjetër, me ato mjete nuk mbyllen çështje të cilat na shqetësojnë me vite? Gjatë planifikimit të buxhetit për vitin e ardhshëm, do të ishte e dobishme që Qeveria dhe Parlamenti të marrin parasysh mendimet e personave të cilët çdo ditë dhe direkt janë të përfshirë në këto çështje”, theksojnë nga sektori joqeveritar.

Reagimi i OSHC-ve ndaj rebalancit të buxhetit mbështetet nga Forumi Rinor për Arsim, Fondacioni Shoqëria e hapur – Maqedoni, Komiteti i Helsinkit për të drejtat e njeriut të Republikës së Maqedonisë, Organizata studentore në Fakultetin e drejtësisë “Justiniani I”, Shoqata “Federalistët e ri Evropian” Fondacioni  “Metamorfozis”, “Reaktor” – Hulumtimi në veprim, Shoqata qytetare “Romaverzitas”, Lidhja e vëzhguesve të Maqedonisë, Qendra për Dialog Ndërkulturor – Kumanovë, Këshilli Nacional Rinor i Maqedonisë, Lidhja e rinisë punëtore, “Hap pas Hapi” dhe HERA Asociacioni për edukim shëndetësor dhe hulumtim.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.