fbpx
Таг: реакција

таг: реакција

ССНМ ги осуди заканите кон новинарот Видиновски и бара негова заштита

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) ги осудува директните закани кон новинарот на Канал 5, Александар Видиновски и бара од надлежните да постапуваат по очигледната закана по неговата безбедност. Под објавата на својот Фејсбук профил на неговата репортажа од Пустец, Албанија, Видановски доби сериозни и застрашувачки закани од лицето Виктор Стојанов, кој што има забрана за влез во...

Репортери без граници: МВР да ги истражи нападите кон „Вистиномер“

Организацијата „Репортери без граници“ денеска преку социјалната платформа X (поранешно Твитер) изрази поддршка за новинарите и вработените во „Вистиномер“ и ја повика македонската полиција да спроведе истрага. Реакцијата следува откако на социјалните мрежи започнаа напади и закани врз новинарите на „Вистиномер“, од Фондацијата Метаморфозис, случаи кои не се евидентираат првпат. „Kaмпањата за сајбер-малтретирањето на сервисот за проверка на факти „Вистиномер“,...

ФИКТ при УКЛО демантира дека оваа година почнале да наплаќаат по илјада денари за документи за студентска работа во странство

Факултетот за информатички и комуникациски технологии (ФИКТ) при Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола (УКЛО) утрово испрати демант на написот на новинската агенција Мета.мк насловен „Факултети на УКЛО ги зголемија трошоците за летна работа за студентите – илјада денари за заверка на документ“. Доставената реакција ја пренесуваме во целост. „Почитувани, Во новинарскиот текст на Новинската агенција „Мета.мк“ од Гоше Иванов, објавен на...

ЗНМ: Реакција до претседателот на Собранието за непринципиелен третман кон странските новинари на сметка на домашните

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) упати реакција и барање за објаснување за непринципиелниот третман кон странски новинари во Собранието на РСМ до новоизбраниот Претседател на Собранието, Јован Митрески. По пријава до ЗНМ од страна на новинари и според медиумски објави во текот на вчерашниот ден, четворица новинари биле привилегирани од страна на службите за сметка на новинарите и медиумските...

Граѓански организации и експерти предупредуваат на опасностите од новата спогодба на ОН за киберкриминал

Голем број граѓански организации и експерти ги повикаа државните делегации што учествуваат во завршната седница на ад хок Комисијата на Обединетите нации да сторат сѐ за предложената Конвенција за киберкриминалот да биде тесно фокусирана на борбата против киберкриминалот и да се спречи можноста таа да биде злоупотребена како алатка за нарушување на човековите права. Во нивниот заеднички апел, потписниците -...

ЗНМ: Ги осудуваме обидите на црковните власти да го замолчат новинарот Марјан Николовски

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), ја изразува својата поддршка за напорите на нашиот колега, Марјан Николовски, главен и одговорен уредник и основач на religija.mk, во критичкото известување за религиозни прашања во полза на јавниот интерес, наведено е во реакцијата на ЗНМ до медиумите. „Остро ги осудуваме сите обиди на црковните власти внимателно да го испитаат и замолчат критичкото новинарство...

Мрежа за заштита од дискриминација: Советот на јавни обвинители да се извини за навредите кон КСЗД

Мрежата за заштита од дискриминација бара од членовите на Советот за јавни обвинители да се извинат за навреди кон Комисијата за спречување и заштита од дискриминација, а во исто време бара да преземе мерки за заштита од родова дискриминација во институцијата. „На 95-та седница на Советот на јавни обвинители, одржана на 11 јануари, се дискутираше за мислењето на Комисијата за...

Невладините реагираат на измените во законот за отпад во полза на загадувачите

Невладините организации Гоу Грин и коалиција 02 реагираат на четирите предлог-измени во законите за отпад кои се доставени до Собранието на РСМ во скратена постапка. Тие реагираат на измените што се предлагаат во законите за управување со отпад, кои во пакет беа донесени од парламентот во септември 2021 година. Предлозите доаѓаат од ДУИ, ЛДП, ВМРО-ДПМНЕ и Министерството за животна...

Претседателот Пендаровски го осудува насилничкото однесување во М-НАВ

Претседателот Стево Пендаровски реагира на вчерашниот инцидент во М-НАВ, осудувајќи го насилничкото однесување во М-НАВ од страна на вработени во таа институција и други лица кои неовластено влегле во нивните простории. Пендаровски истакнува дека ја поддржува иницијативата на Владата со која е најавена целосна смена на сите раководни структури во М-НАВ кои се директно одговорни за настанатата состојба во институцијата,...

Граѓанскиот сектор бара државата да сопре со легализација на дивоградбите со закони

Дури 21 здружение, иницијативи на граѓани и експерти бараат повлекување на измените на законот со кој се легализираат дивоградбите изградени до 31.12.2022 година, а кој по скратена постапка е предложен во Собранието на РСМ. Граѓанскиот сектор бара од парламентарниот спикер и пратениците да се повлечат законските измени, а во случај да не бидат повлечени, да не го гласаат овој штетен...

Антикорупциска бара Судскиот совет да ја разгледа пресудата против ИРЛ

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска го повика Судскиот совет Македонија во рамки на законските надлежности што ги има да го разгледа случајот со судската одлука донесена од судијката Јованка Спировска Панева против со ИРЛ и новинарката Сашка Цветковска. Антикорупционерите укажуваат на неопходноста да се почитува независното истражувачко новинарство и слободата на говорот како темели на демократијата, а...

Метаморфозис со поддршка на новинарскиот протест против судската одлука за ИРЛ: Одлуката ги загрозува слободата на изразување и слободата на медиумите

Фондацијата Метаморфозис го поддржува протестот на новинарите што треба да се одржи утре, 17.11.2023 година, пред Граѓанскиот суд во Скопје поради судската одлука против главниот уредник на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), Сашка Цветковска и Здружението на граѓани ИРЛ во случајот со тужбата на Кочо Анѓушев и на компанијата Брако за клевета. Метаморфозис ја смета судската одлука за опасен преседан, особено...

ЗНМ и ССНМ утре со протест поради срамната пресуда против новинарите на ИРЛ

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) утре (петок, 17 ноември), со почеток од 11 часот, ќе организираат протест пред Граѓанскиот суд во Скопје, за да реагираат против срамната пресуда против новинарите на ИРЛ, во чие писмено образложение е наведена поука дека Министерството за правда може на ИРЛ да ѝ изрече...

ССНМ: Судот не смее да кажува кој е новинар

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) смета дека образложението на пресудата на граѓанскиот суд во случајот Кочо Анѓушев и компанијата „Брако“ против Истражувачка репортерска лабораторија (ИРЛ) и новинарката Сашка Цветковска е скандалозно, неприфатливо и незамисливо за едно демократско општество. „Со оваа пресуда која беше објавена вчера не се навлегува во суштината на тужбата за наводната клевета кон поранешниот...

ЗНМ: Пресудата против ИРЛ е срамна, судијката оценила дека новинарите на ИРЛ всушност не се новинари

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска остро реагира на објавеното писмено образложение на пресудата на судијката Јованка Спировска Панева, која одлучуваше во случајот „Фероинвест против ИРЛ“. „ИРЛ не е медиум и може да се соочи со забрана за работа“, се парафразираните цитати во дел од писменото образложение на пресудата на судијката. Пресудата за сторијата „Заговор против воздухот“ беше објавена...

ВМРО-ДПМНЕ тврди МЕПСО ќе се продава, СДСМ обвинува дека шират лажни вести

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ прашува дали владејачката коалиција од СДС и ДУИ сакаат да ја продадат државната компанија МЕПСО на грчко - кинеска фирма, на што од СДСМ денеска одговорија дека ДПМНЕ шири лажни вести. „Во Грција излегле информации во медиуми дека грчкиот електро преносен систем каде 24% сопственост има кинескиот електропреносен систем во државна сопственост сака да го купи МЕПСО....

Во Тетово се случува урбанистичко насилство, реагираат од иницијативата „Тетово сака парк“

Општина Тетово повторно суспендираше дел од ДУП за УБ 57а (ШИК „Јелак“) и почнува постапка за нов, наводно хуман ДУП на истиот опфат, чиј нацрт е веќе објавен на општинската веб-страница. Суспендираниот ДУП е криминален и штетен, па не треба многу за било кој нареден предлог да биде подобар од него, реагираа денеска од граѓанската иницијатива, „Тетово сака парк“. „Триумфализмот...

МВР со дисциплинска одговорност за вработениот кој дава поддршка на Хамас

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека против неговиот вработен А.С. ќе биде поведена дисциплинска постапка, односно ќе следуваат соодветни санкции поради неговите објави на социјалната мрежа Фејсбук во врска со нападите на Хамас врз Израел. Претходно, поранешниот технички министер за внатрешни работи и функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Наќе Чулев објави дека висок началник во Министерството за внатрешни работи дава јавна...

Нападната екипа на ТВ Алсат, повреден снимателот – ЗНМ бара реакција од МВР

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) бара од Министерството за внатрешни работи (МВР) да спроведе брза и ефикасна истрага за нападот што денеска се случил врз новинарска екипа на Телевизија Алсат. Како што соопштија од Здружението, за време на снимањето инсерти за промо на емисија во Старата скопска чаршија на јавна површина, сопственик на берберница во чаршијата ги нападнал снимателот...

Додик со закани по поднесеното обвинение: Ќе извршам хомогенизација на Република Српска

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик по поднесеното обвинение од страна на босанското обвинителство се закани дека ќе изврши максимална хомогенизација на српскиот народ и на Република Српска. Тој се закани дека ќе ги повика луѓето да се соберат околу институциите на Република Српска, пренесува klix.ba. Додик во реакцијата по обвинението вели дека сите притисоци имаат за цел да се...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...