fbpx
Таг: реакција

таг: реакција

Новинарката Соња Делевска од sdk.mk повикана во полициска станица за објавен текст

Новинарката Соња Колевска-Делевска од порталот sdk.mk денеска била во полициската станица Беко во Скопје на „службен разговор во врска со поплака“ за објавен текст, објави sdk.mk. Поканата за службен разговор ѝ била доставена во саботата од вооружени полицајци на домашна адреса. Лицето која ја пријавила поплаката била државна службеничка, раководителка на едно од местата во Министерството за правда, која според...

Новинарските и медиумските организации против враќањето на државните кампањи во медиумите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) упатија писмо со реакција до Претседателот на Република Северна Македонија, до Претседателот и претставниците на Владата на С. Македонија, Претседателот на Собранието на С. Македонија и координаторите на политичките партии. Во писмото ЗНМ, ССНМ,...

Еко-свест ги осудува најавите за отворање на нов рудник за лигнит во Живојно

По денешните најави на директорот на Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), Васко Ковачевски дека актуелната криза ја отворила потребата од подолго користење на рудниците и планираната инвестиција во нови ископи во рудникот Живојно во РЕК Битола и рудникот Гуштерица во РЕК Осломеј, со реакција и најостра осуда излегоа од Еко-свест. Од Центарот за истражување и информирање за животната средина најостро...

АВМУ: Повикувањето на одговорност за „негативно мислење“ може да доведе до медиумска самоцензура

По Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), и Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) реагира на Предлог-Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета, кој се наоѓа во прва фаза на читање во Собранието на РСМ. Тие потенцираат дека повикувањето на одговорност за изразено „негативно мислење“, на начинот на којшто е дефинирано, е спротивно на сите демократски практики...

Се озаконува градењето во селата во заштитени подрачја, реагираат екологистите

Еколошкото здружение на граѓани „Фронт 21/42“ реагира на најновите измени и дополнувања на Законот за урбанистичко планирање кои се предложени од Министерството за транспорт и врски, а за кои ова министерство не организирало јавна расправа. Пред два дена истече рокот за коментари по Предлог-законот прикачен на ЕНЕР, а од „Фронт 21/42“ имаат неколку забелешки. Меѓу нив, еколозите реагираат дека предложените...

Мрежата за спречување и заштита од дискриминација ги поддржува новите мерки за вакцинацијата

Задолжителната вакцинација не претставува нелегално ограничување на правата нити дискриминација, порачува Мрежата за спречување и заштита од дискриминација, по јавните реакции за предложените мерки од страна на Комисијата за заразни болести во делот за спречување на ширењето на ковид-19. Мрежата порачува дека мерките што се предлагаат се заради подобра заштита на граѓаните. „Како организации кои се посветени на заштитата на човековите...

Невладините бараат поголем буџет за Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Мрежата за заштита од дискриминација бара зголемување на Предлог-буџетот за Комисијата за спречување и заштита од дискриминација за 2022 година, со што ќе се обезбеди нејзина функционална независност и непречено и сеопфатно функционирање, со цел грижа за маргинализираните граѓани. Тие велат дека во предложениот државен буџет за догодина е испланиран речиси истиот буџет на Комисијата за спречување и заштита од...

Град Скопје: Во депонијата Дрисла не се согорува опасен отпад без дозвола

По денешната прес-конференција на директорот на Државниот инспекторат за животна средина Сретен Стојковски, на која тој посочи дека депонијата Дрисла не смее да прими и третира 26 видови на опасен отпад, реакција стигна од Градот Скопје. „Во ЈП Дрисла освен медицински отпад кои се третира согласно предвидените процедури, не се согорува друг вид опасен отпад без дозвола“, наведуваат од Град...

Платформа за борба против корупцијата: Се поткопува владеењето на правото со законот „Бехтел-Енка“ да гради автопати

Со одлуката за носење на посебно скроен закон за изградба на автопатишта со стратешкиот партнер Бехтел и Енка, се поткопуваат темелите на владеењето на правото, реагираат од Платформата за борба против корупцијата која е составена од 17 членки – организации кои работат на теми од антикорупција, владеење на правото и добро управување. „Во состојба во која постојат веќе воспоставени начини како...

„НаТочак“: Планот за кулите спроти „Холидеј Ин“ е автоцентричен, нема пристап за пешаци и велосипедисти

Автоцентричен, без соодветен број на пристапи за пешаци и велосипедисти. Ваков е ставот на граѓанската иницијатива „НаТочак“ во однос на планот за изградба на кули спроти хотелот „Холидеј Ин“ во центарот на Скопје. Од иницијативата велат дека планот за оваа локација мора да се стопира и да се преработи. Во спротивно ќе се поткопаат декларативните заложби за „зелен“ град, „велосипедски“...

Реакција на МНР за несоодветните изборни спотови во Република Бугарија

Министерството за надворешни работи, денеска со соопштение реагираше до Софија, во врска со објавените предизборни спотови во Република Бугарија, во кои се покажуваат територијални претензии кон нашата држава. „Во напорите за засилување на дијалогот и зацврстување на довербата, сето во функција на унапредување на добрососедските односи, објавувањето на предизборни спотови во кои се изразуваат територијални претензии и еднострани чувства за...

Асоцијацијата на архитекти е против нов закон за легализација на дивоградби: Бесправното градење да биде казниво

Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) е против повторно носење на нов Закон за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, бидејќи со него се суспендираат сите важечки прописи за урбанистичко планирање кои се грижат за квалитетот на изградениот простор и се дава погрешен сигнал дека бесправното градење нема да се казнува. „Доколку и покрај сите наведени причини Законот ...

ЗНМ, ССНМ, МИМ и СЕММ до Владата: Не ни треба реприза со платени јавни кампањи во медиумите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) реагираат на јавната најава на Владата за измена на регулативата со која ќе престане да важи забраната за рекламирање во медиумите од страна на јавните институции. Во нивното заедничко соопштение во кое се обраќаат...

МОН: ВМРО-ДПМНЕ дезинформира дека ќе се укинат печатените учебници

Министерството за образование и наука реагира на прес конференцијата на претставничката на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, Весна Кусакатска, која вели дека ќе се укинат печатените учебници. Oд министерството се децидни дека во ниту еден случај нема да дозволат било кој ученик да остане без учебник независно дали е тоа електронски или печатен. „Kако што и беше најавено од следната учебна година...

ЗНМ бара брза реакција на МВР и ЈО за ескплицитните закани по животот на новинарите на неколку албански медиуми

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) најостро реагира на јавно искажаните закани по животот како и омаловажувања искажани на профилот на социјалните мрежи на лицето Арбен Есати и ги повикува Министерството за внатрешни работи (МВР) и Основното Јавно Обвинителство (ОЈО) итно да постапат со цел да не се доведат нашите колеги во безбедносен ризик. „На социјална мрежа „фејсбук“, личност со...

Регистрирана е Селефиска исламска заедница, ИВЗ вели тоа е против единството на муслиманите

Основниот Суд Скопје 2 регистрираше исламска верска заедница, паралелна на постоечката, која ја води реисот Шаќир Фетаху, пишува Порталб.мк. Од ИВЗ, остро реагираат бидејќи со закон не е дозволено регистрирање на две исти верски институции и дека е штетно за единството на муслиманите. Тие ги повикуваат граѓаните да не потпаднат под влијанието на оваа заедница, основана од судијката Сузана...

Град Скопје: името на Данило Коцевски е дел од новата листа на предложени имиња на улици и објекти

Град Скопје се огласи со реакција на пишувањата во некои медиуми што го пренесуваат ставот на Огнен Коцевски, околу наводното недоволно почитување на ликот и делото на неговиот татко, Данило Коцевски. Градската управа посочува дека името на истакнатиот книжевник и хроничар на Скопје е дел од новата листа предложени личности и настани во врска со именувањата на улици, плоштади,...

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието достави потписи за поништување на Законот за попис, СДСМ вели попис ќе има

ВМРО-ДПМНЕ денеска до Претседателот на Собранието, Талат Џафери ги достави потписите и записниците за започнување на иницијатива за собирање на потписи за поднесување на предлог-закон за поништување на донесениот Закон за попис. Како што веќе најавија од опозициската партија, донесениот Закон нема да ја прикаже реалната состојба на жители во државава, а исто така, поради пандемијата на корона вирусот,...

Христијан Мицкоски со потписи ќе се обиде да го одложи пописот, од СДСМ не прифаќаат уцени

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека нема да ги признае резултатите од пописот ако тој се одржи според Предлог-Законот за попис кој денеска влезе во собраниска процедура. Претседателот на партијата Христијан Мицкоски на прес конференција изјави дека партијата ќе започне со акција за собирање на потписи за донесување на нов предлог-закон, со кој ќе се поништи сегашниот. Според Мицкоски, Извршниот комитет на...

Порталб: Општина Чаир сѐ уште ја нема регулирано атмосферската канализација за населбата Серава

Скопјани веќе неколку дена се будат со врнежи од дожд, а прогнозите се дека истите ќе продолжат и во наредните денови. За повеќето граѓани ова е обично и очекувано известување во текот на есента, но за жителите од населбата Серава, ова е причина за вознемиреност, пишува Порталб.мк. Врнежите од дожд се страв и грижа за жителите на оваа населба, каде...

Сателитскиот интернет „Старлинк“ наскоро ќе стане достапен и во Македонија

Сателитската интернет-услуга „Старлинк“ на компанијата „Спејс Екс“ од минатата недела е достапна во 32 земји во светот. Според соопштението на компанијата и објавената мапа, може да се види дека „Старлинк“...