fbpx
Tags реакција

Tag: реакција

Damask: Sulmi i forcave turke në Siri agresion i turpshëm

Sulmi i Turqisë në territoret siriane është një akt agresiv i turpshëm, informoi sot qeveria siriane  në reagimin e saj për aksionin e mbrëmshëm ushtarak të armatës turke në evakuimin e eshtrave të Sulejman – shah, duke shtuar se Ankaranë do ta konsiderojë përgjegjëse për pasojat,  raporton agjencia SANA. “Turqia jo vetëm që i jep çfarëdo lloj përkrahje marionetave të...

VMRO- DPMNE: LSDM-ja po bie në grackë të saj

  Zoran Zaev dhe LSDM-­ja çdo ditë të re vazhdojnë me punë në favor të qendrave të huaja përmes publikimit të materialeve të krijuara me të cilat shkaktojnë dëme të drejtpërdrejta për interesat shtetërore dhe qytetarët në Maqedoni, ndërsa deklaratat e tilla dhe pres konferenca si ajo e sotme vetëm e tregojnë mosbindjen e LSDM­-së dhe faktin se vet kapen...

VMRO-DPMNE: Zaevi do të defokusoj opinion publik nga temat reale

Pas publikimit të përgjimeve, reagon VMRO DPMNE-ja. Në kumtesën e saj thuhet i njëjti qëndrim i shprehur këto ditëve të fundit, se Zaevi i ka siguruar materialet që shpalosi në konferencë, nga shërbimet e huaja dhe se ato nuk janë në interes të askujt në Maqedoni, përveç palëve të treta. Nga VMRO-ja i bëjnë thirrje Zaevit, që të denoncojë...

Ambasada e Rusisë apelon për hetime thellbësore për rastin “Puç”

Me një reagim për zhvillimet e fundit doli edhe ambasada ruse në vend. Kërkojnë hetim thelbësor të rastit dhe përkujton për rrezikun e ashpërsimit të tensioneve ndëretnike në vend. "Presim që kjo ngjarje të jetë lëndë e hetimit thelbësor në interes të stabilitetit dhe sigurisë në Maqedoni. Të gjitha partitë politike në vend i ftojmë që të veprojnë në kuadër...

Dënime për torturuesit e kafshëve në Vevçan!

Fotografi nga karnavali i Vevçanit me torturë të kafshëve përmbushën rrjetet social. Shoqatat  për mbrojtjen e kafshëve  thonë se janë të tmerruar  nga fotografitë dhe nga informacionet e fituara nga karnavali i Vevçanit dhe se ajo që ka ndodh atje paraqet sadizëm. Jemi të shokuar që në vend të artit, humorit dhe satirës, Vevçani mundësoi dhe toleroi dhunë, frikë, gjak...

LSDM: Qeveria është e frikësuar dhe për këtë miraton ndryshime të përshpejtuara në arsim

Qeveria e Nikolla Gruevskit u frikësua nga “JO-ja” e zëshme për të ashtuquajturin provim shtetëror dhe për këtë vendosi ta promovojnë të dielën, i mbështjellë në një grumbull ndryshimet të përshpejtuara në arsim, për të cilat, për çdo muaj do të duhet ndonjë provim i ri shtetërorë, qëndron në reagimin me shkrim të LSDM-së në konferencën e sotme të...