fbpx
Tag: притвор

tag: притвор

Mbrëmë orën policore nuk e kanë respektuar 133 persona, MPB të gjithëve iu ka shqiptuar gjoba

Ministria e punëve të brendshme (MPB) gjatë 24 orëve të kaluara ka regjistruar se 133 persona nuk e kishin respektuar orën policore, shumica e tyre në Shkup (44). Për shkak të mosrespektimit të ndalimit të lëvizjes ndërmjet 21 deri në 5 të mëngjesit, janë arrestuar 26 persona, kundër 33 personave do të parashtrohen kallëzime përkatëse penale, kundër tre personave...

Si e varrosi Janeva besimin në institucionet e Maqedonisë së Veriut

Prokurorja speciale publike Katica Janeva, nga një heroinë, figurën e të cilës e mbanin edhe të rinj edhe pleq në bluzat e tyre verore në hovin e rrënimit të pushtetit të Gruevskit, përfundoi si dështim famëkeq në paraburgim për shpërdorim të detyrës zyrtare. Personi që duhej të ishte (e për një kohë edhe ishte) fytyra e luftës kundër pushtetit të...

Hiqet paraburgimi dhe fletë- arresti për Sead Koçan

Gjykata e Apelit Shkup dje deri në Gjykatën Themelore Shkup ka dorëzuar vendimin e Gjykatës Supreme me të cilin shfuqizohet paraburgimi i biznesmenit Sead Koçan, pronar i kompanisë “Transmet” dhe Televizionit NOVA, pas çka Këshilli Penal i Gjykatës së Shkupit 1 ka marrë vendim për tërheqjen e fletë- arresteve që i shqiptoi gjykata, deklaroi Stojnaçe Ribarev, u.d kryetari i...

Apeli vërtetoi paraburgimin e Koçanit për shkak të rrezikut për ikje

Gjykata e Apelit Shkup sot pasdite njoftoi se vendimi i Këshillit Penal pranë Gjykatës Themelore Shkupi 1 me të cilin iu shqiptua masa biznesmenit Sead Koçan, i dyshuari i parë në lëndën “Trust”, që e hapi PSP është vërtetuar “në bazë të rrethanave të rrezikut për ikje”. Siç informojnë nga Gjykata, pas seancës së djeshme publike, Këshilli penal i Gjykatës...

Gjykata cakton masën e paraburgimit dhe lëshon fletë- arrest ndaj Sead Koçan

Gjykata Penale e Gjykatës Themelore Shkup ka pranuar ankesën e PSP-së dhe i caktoi masën e paraburgimit për biznesmenin Sead Koçan, i cili është njëri nga tre të dyshuarit në lëndën “Trust” të Speciales, konfirmojnë për “Meta” nga gjykata. Nga gjykata thonë se kundër Koçanit është ngritur edhe fletë- arrest. Këshilli Penal i gjykatës ka pranuar arsyetimin nga ankesa e PSP-së...

Klusev është deklaruar fajtor për shpërndarjen ilegale të lëndëve narkotike

Ludmil Klusev, i biri i kryeministrit të parë të Maqedonisë së pavarur, Nikola Klusev para gjykatësit të Qarkut, Alvin Tompson në Hartford është deklaruar për fajtor për shpërndarjen ilegale të narkotikëve, thonë në njoftim për “Meta” nga Ministria e drejtësisë, SHBA. Sipas dokumenteve gjyqësore dhe deklaratat e dhëna në gjykatës, KLusev, i cili ka pasur institucion psikiatrie në Milford, i...

Në aksion policor janë arrestuar katër persona ish pjesëtarë të ISIS

“Prokurori kompetent publik nga Prokuroria Publike për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, sot ka dhënë urdhër për zbatimin e hetimit për  7 persona – anëtarë të ISIS”, njoftojnë nga Prokuroria, në lidhje me aksionin e sotëm në  disa lagje të Shkupit. Sipas Prokurorisë, të dyshuarit ngarkohen për veprën penale “Organizim terrorist të nenit 394. Paragrafi 2 nga Kodi...

Gjykata kërkon ta dëgjoj “bombën” që të shqiptoj paraburgim për Grujovskin dhe Jankulloskën

Gjykatësja me procedurë paraprake hodhi poshtë kërkesat e Prokurorisë speciale dhe nuk caktoi masën e paraburgimit për Goran Grujovskin si dhe masat e kujdesit për katër të dyshuarit tjerë në rastin “Fortesa”, mes të cilëve edhe ish ministrja e brendshme, Gordana Jankulloska. Gjykatësja Aleksandra Pop- Stefanov e cila vepronte me kërkesë të PSP-së, vendimin e saj e bazon në kompetencën...

Gjykata konfirmoi se nuk ka paraburgim për disa të dyshuar në aksionin “Titanik”

Gjykata themelore Shkupi 1 refuzoi kërkesën e PSP-së për shqiptimin e masës së paraburgimit për tetë të dyshuarit për mashtrime zgjedhore në aksionin “Titanik”. Gjykata ka marrë vendim me të cilin refuzohet kërkesa e Prokurorisë speciale për paraburgimin e Edmond Temelkos, Mile Janakiesit dhe dy personave tjerë me iniciale M.P dhe K.M. Siç njoftuan hollësisht nga gjykata, katërtë dyshuarit tjerë, mes...

VMRO-DPMNE-ja Janevës po i përgatit protesta dhe rezistencë të popullit?

Pajtueshmëria   prokurores speciale, Katica Janeva, me propozimin e mbrojtjes së Zoran Verushevskit dhe Gjorgi Lazarevskit, të akuzuar për rastin "Puçi", që të dalin nga paraburgimi, nxiti reagime  të ashpra nga partia në pushtet, VMRO-DPMNE e cila paralajmëroi se Janevës “Mund që t`i rezistoj populli”, gjegjësisht Shoqatës Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë- ShQMM (GDOM) Analisti Aleksandar Pandov, anëtar i  Shoqatës Qytetare për...

Avokatit të Popullit nuk i është lejuar hyrje në burgun e Shutkës

Avokati i Popullit, Ixhet Memeti ka deklaruar se pas grumbullimit të dëshmive dhe informacioneve kanë siguruar dëshmi të mjaftueshme se tek një i paraburgosur është kryer torturë. “Edhe në rastet e tjera të të paraburgosurve kemi informacione për maltretime dhe tortura dhe këto denoncime janë bërë edhe nga avokatët dhe të afërmit e të paraburgosurve”, ka deklaruar Ixhet Memeti, i...