fbpx

Gjykata konfirmoi se nuk ka paraburgim për disa të dyshuar në aksionin “Titanik”

-

Gjykata themelore Shkupi 1 refuzoi kërkesën e PSP-së për shqiptimin e masës së paraburgimit për tetë të dyshuarit për mashtrime zgjedhore në aksionin “Titanik”.

Gjykata ka marrë vendim me të cilin refuzohet kërkesa e Prokurorisë speciale për paraburgimin e Edmond Temelkos, Mile Janakiesit dhe dy personave tjerë me iniciale M.P dhe K.M.

Siç njoftuan hollësisht nga gjykata, katërtë dyshuarit tjerë, mes të cilëve edhe ish ministra Jankulloska dhe sekretari i përgjithshëm i Qeverisë, Kiril Bozhinovski, përmes avokatëve të tyre kanë njoftuar gjykatën se për shkak të udhëzimit nuk kanë mundur të paraqiten para gjykatës. Avokatët e tyre i kanë dorëzuar biletat e avionit dhe kanë njoftuar se klientët e tyre do të paraqiten në gjykatë në mënyrë plotësuese.

Për Temelkon, gjykata ka marrë vendim për shqiptimin e masës së kujdesit gjegjësisht që të paraqitet njëherë në javë në gjykatën e Resnjës.

Nga gjykata përmendin se nga PSP është dorëzuar edhe një kërkesë për paraburgimin e personit I.G, i cili duhet të hënën të paraqitet para gjykatësit me procedurë paraprake.

PSP sot përmes faqes zyrtare në Facebook shprehi dëshpërim nga vendimi i gjykatës dhe paralajmëroi se do të ngrit padi.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.