fbpx
Tag: ГорданаЈанкулоска

tag: ГорданаЈанкулоска

Gjykata kërkon ta dëgjoj “bombën” që të shqiptoj paraburgim për Grujovskin dhe Jankulloskën

Gjykatësja me procedurë paraprake hodhi poshtë kërkesat e Prokurorisë speciale dhe nuk caktoi masën e paraburgimit për Goran Grujovskin si dhe masat e kujdesit për katër të dyshuarit tjerë në rastin “Fortesa”, mes të cilëve edhe ish ministrja e brendshme, Gordana Jankulloska. Gjykatësja Aleksandra Pop- Stefanov e cila vepronte me kërkesë të PSP-së, vendimin e saj e bazon në kompetencën...

Nuk ka paraburgim për Jankulloskën dhe Bozhinovskin- Gjykata refuzoi të gjitha ankesat e Janevës

Gjykata penale e Shkupit refuzoi ankesat e mbetura të Katica Janevës me çka përfundimisht nuk do të ketë paraburgim për Gordana Jankullovskën, Kiril Bozhinovskin dhe dy persona të tjerë të akuzuar në rastin “Titanik”. Vendim të këtillë ka marrë Këshilli penal i Gjykatës Themelore Shkupi 1 në seancën e sotme. Me këtë, praktikisht gjykata refuzon të gjitha ankesat e PSP...

Përfundoi marrja në pyetje e Gordana Jankulloskës në Gjykatën penale

Në gjykatën Penale në Shkup përfundoi marrja në pyetje e ish-ministres së brendshme Gordana Jankullovska. Ajo pas disa orëve  u largua nga gjykata duke shmangur pyetjet e gazetarëve. Ndërkohë në gjykatë ka qenë edhe sekretari i përgjithshëm i Qeverisë, Kiril Bozhinovski. Ndaj të dyve nuk u shqiptua masa e paraburgimit. Jankullovska dhe Bozhinovski në rastin “Titanik” të Prokurorisë Speciale janë...

Gjykata konfirmoi se nuk ka paraburgim për disa të dyshuar në aksionin “Titanik”

Gjykata themelore Shkupi 1 refuzoi kërkesën e PSP-së për shqiptimin e masës së paraburgimit për tetë të dyshuarit për mashtrime zgjedhore në aksionin “Titanik”. Gjykata ka marrë vendim me të cilin refuzohet kërkesa e Prokurorisë speciale për paraburgimin e Edmond Temelkos, Mile Janakiesit dhe dy personave tjerë me iniciale M.P dhe K.M. Siç njoftuan hollësisht nga gjykata, katërtë dyshuarit tjerë, mes...

Jankulloska, Janakieski dhe Mijallkovi dhanë dorëheqje

Ministria e  punëve të brendshme Gordana Jankulloska sonte dha dorëheqje nga  posti i saj. Këtë për “Metën” e konfirmuan burime jozyrtare të MPB-së. Dorëheqja pasoi për pas aksionit të forcave të sigurimit që këtë fundjave e ndërmorën në Kumanovë, kundër siç  e quajtën nga MPB-ja grupin e madh terrorist, ku jetën humbën 8 persona dhe u plagosën më shumë se 30...

Jankulloska: Vijojnë ditë kur policia sërish do të vihet në test

“Maqedonia dhe institucionet e saja janë vënë para një prej testeve më të mëdha në historinë më të re dhe për këtë prej juve pritet të jeni në nivelin më të lartë të detyrës. Të jeni të durueshëm dhe profesional, ta respektoni Kushtetutën dhe ligjet”, tha sot ministrja e brendshme Gordana Jankulloska, në fjalimin e saj në Ditën e...

Jankuloska për “Monstrën”: Kamerat janë gati, por a do të kryejmë me vrasjen?

“Për fat të keq, kamerat kur ka ndodhur vrasje makabër nuk kanë qenë në funksion dhe nuk kemi mundur të konsiderojmë në këtë vegël të fuqishme teknologjike për zbulimin e veprës më të rënda penale me të cilën jemi ballafaquar. Por, me angazhim joegoist të të gjithë pjesëtarëve të MPB-së, të cilët ditë e natë punonin në terren nga...

Jankuloska për aksionin në Brezë: Kemi situatë serioze

Dy pushka automatik, dy pushka snajperë, qindra municione, dy radiostacione dhe uniformë të maskuar me shenjën e UÇK-së, ka konfiskuar policia në aksionin e djeshëm në fshatrat Brezë dhe Brnjarc, e që janë pjesë e armës që është marrë gjatë sulmit të karakollit Gushincë të martën e kaluar, njoftoi sot në konferencën e shtypit ministrja e brendshme, Gordana Jankuloska. Sipas...

Jankullovska nga Shën Nikolla: urdhëruesit e Zaevit duan t’i frikësojnë qytetarët

Zaev është njëriu i fundit që mund të flasë për lirinë dhe demokracinë e vend. Kështu e komentoi“bombën” e fundit të opozitës ministrja e Brendshme Gordana Jankullovska. Sipas saj, Zaevi përmes materialeve të krijuara dhe të montuara, po sajon një realitet që nuk korrespondon me gjendjen faktike. “Është i qartë ankthi dhe presioni të cilin ai sigurisht po e ndjen...

A i zbuloi Zaevi fluturaket sekrete të Mijallkovit?

Në një prej bisedave të përgjuara që i publikoi lideri opozitar Zoran Zaev, mes ministres së brendshme Gordana Jankulloska dhe drejtorit të DSK-së, Sasho Mijalkopv, shefi i policisë sekrete ankohet se kuadri është i plotë, pa të cilin nuk mund të punohet “as fluturaket e as helikopterët”. Në çfarë fluturake mendon Mijalkov në bisedën me ministren? Ish pjesëtar të komunitetit të...

Rritja e pagave në MPB do të kushtoj 4 milion euro

Më shumë se 10. 000 të punësuar në Ministrinë e punëve të brendshme (MPB) do të përfshihen me masën për harmonizimin e pagave për nëpunësit policor dhe personave të autorizuar zyrtar me ato të nëpunësve në Doganë, njoftoi sot ministrja e MPB-së, Gordana Jankullovska, për masën që të dielën, në tubimin popullor në Shtip e paralajmëroi kryeministri Nikolla Gruevski. -Në...

Jankullovska: A do ta padis Zaevin është çështje personale

A do të ngrit padi penale kundër liderit opozitar, Zoran Zaev për regjistrimet e publikuara nga bisedat e përgjuara apo jo, për ministren e brendshme Gordana Jankulloska është zgjedhje personale dhe nuk është çështje e interesit publik. -Kush kë do të padis dhe a do ta bëj këtë është çështje e zgjedhjes personale dhe nuk është çështje e interesit publik....

Jankulloska nuk e arreston Zaevin sepse ashtu qenka vlerësimi

Çdo rast është rast në vete dhe është i veçantë sipas veçorive dhe ne bëjmë vlerësime dhe analiza lidhur me gjendjen konkrete- deklaroi sot ministrja e brendshme, Gordana Jankulloska, si përgjigje për pyetjen gazetareske pse MPB nuk e arreston liderin opozitar, Zoran Zaev, edhe pse kundër tij janë ngritur dy padi penale, prej të cilave një mbrëmë për mitmarrje. Në...

Jankullovska: Nuk komenton materiale të krijuara dhe të marra ilegalisht

Në paraqitjen e saj të parë në opinion pasi lideri opozitarë filloi t’i publikoj regjistrimet nga “bombat”, ministrja e punëve të brendshme, Gordana Jankullovska, nuk deshi të komentoj pjesë të regjistrimeve, duke theksuar se bëhet fjalë për “materiale të krijuara, që publikohen në mënyrë ilegale dhe sipas pranimit të atij që i publikon, janë fituar në mënyrë joligjore”. -Z. Zaev...

Jankullovska nuk mërzitet, nuk ka ndërruar as numrin e as telefonin

Ministrja Gordana Jankullovska, bisedat e të cilët me kolegun e saj të financave, Zoran Stavrevski, më shumë dëgjoheshin nëpër konferencat e shtypit të liderit opozitarë, Zoran Zaev, nuk i ka ndërruar numrat, as aparatet e nuk ka ndryshim as në komunikimin e përditshëm përmes telefonit, na tha (përmes telefonit) zëdhënësi Ivo Kotevski, i cili gjithashtu është njëri nga të...