fbpx

Rritja e pagave në MPB do të kushtoj 4 milion euro

-

Më shumë se 10. 000 të punësuar në Ministrinë e punëve të brendshme (MPB) do të përfshihen me masën për harmonizimin e pagave për nëpunësit policor dhe personave të autorizuar zyrtar me ato të nëpunësve në Doganë, njoftoi sot ministrja e MPB-së, Gordana Jankullovska, për masën që të dielën, në tubimin popullor në Shtip e paralajmëroi kryeministri Nikolla Gruevski.

-Në bashkëpunim me Sindikatën policore maqedonase, gjatë kohë punonim në strategjinë për harmonizimin e rrogës elementare në MPB me rrogën elementare të shërbimeve tjera si administrata publike dhe pas kësaj arritëm marrëveshje që harmonizimi të bëhet me rrogat e Doganës. Për këtë qëllim, që të mund të financohet rritja e tillë e pagave, Qeveria do të siguroj 250 milion euro shtesë. Kjo shumë nevojitet për pagesën e pagave deri në fund të vitit- tha Jankulloska.

Sipas ministres, të punësuarve që do të përfshihen me këtë masë, paga e muajit prill, që do ta marrin në fillim të majit, do të jetë më e lartë për 5% se paga e muajit të kaluar. Ky proces do të zgjat deri vitin 2017 kur, siç tha Jankullovska, do të arrihet harmonizimi i rrogave të nëpunësve në MPB me ato të nëpunësve në Doganë.

Në pyetjen e gazetarëve nëse paratë e parashikuara për rritjen e pagave parashihen në buxhet, Jankullovska nuk dha përgjigje konkrete.

-Këto mjete janë siguruar nga Qeveria e R. së Maqedonisë- u përgjigj shkurt ministrja.

Kryetari i Sindikatës policore maqedonase, Tihomir Klimovski, shprehi kënaqësinë nga masa e miratuar dhe, siç tha, rregullimin e një padrejtësia historike.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.