fbpx
Tag: МВР

tag: МВР

MPB, 58 autobusë dhe furgonë u dërguan për kontroll teknik, gjashtë prej tyre me parregullsi teknike

Ministria e Punëve të Brendshme informoi se ditën e djeshme 58 autobusë dhe furgonë të cilët kryejnë transport publik të udhëtarëve, janë dërguar në stacionin për kontroll teknik si pjesë e kontrolleve të intensifikuara të veprimit në fushën e trafikut. Gjashtë prej tyre ishin me parregullsi teknike. Gjatë muajit shtatorit dhe tetor të këtij viti, policia vendosi deri në 527...

Për një muaj, 5,783 persona në izolim dhe 2,216 në vetë-izolim (Infografik)

Vala e dytë e virusit të koronës është duke u zhvilluar, numri i të infektuarve serish po rritet e bashkë me ta edhe numri i personave që shkojnë në izolim dhe vet-izolim. Brenda një muaji, nga 8 maji deri më 9 qershor, Ministria e Brendshme ka regjistruar 5.783 persona të cilëve u janë lëshuar vendime për izolim, ndërsa 2.216...

MPB: Një ndërmarrje hungareze ka dërguar porosi të rrejshme me nënshkrim të falsifikuar të sekretares së MPB-së

Sektori për Krim Kompjuterik dhe Forenzikë Digjitale në Ministrinë e Punëve të Brendshme sot ka njoftuar se është konstatuar se prej ku janë dërguar ftesat e rrejshme për një hetim të rrejshëm në MPB me paraqitje të rrejshme nga sekretarja shtetërore e MPB-së, Magdalena Nestorovska, njofton Portalb.mk. Në fotografitë që i ka ndarë Nestorosvska, shihet se në vetë porosinë ka edhe...

Mbrëmë orën policore nuk e kanë respektuar 133 persona, MPB të gjithëve iu ka shqiptuar gjoba

Ministria e punëve të brendshme (MPB) gjatë 24 orëve të kaluara ka regjistruar se 133 persona nuk e kishin respektuar orën policore, shumica e tyre në Shkup (44). Për shkak të mosrespektimit të ndalimit të lëvizjes ndërmjet 21 deri në 5 të mëngjesit, janë arrestuar 26 persona, kundër 33 personave do të parashtrohen kallëzime përkatëse penale, kundër tre personave...

Në MPB vetëm 20 përqind janë gra, e në ushtri edhe më pak (infografik)

Njëzet përqind e punonjësve në MPB dhe 40 përqind të administratës në Ministrinë e mbrojtjes janë femra, tregojnë të dhënat e dy ministrive, por gratë janë shumë më pak të përfaqësuara në policinë e uniformuar dhe në ushtri, njofton Meta.mk. Në MPB më vitin 2018 vetëm 13 përqind nga pjesëmarrësit në trajnimin bazik për policë kanë qenë femra, tregojnë të...

RMV, trotinetat elektrikë do të ndryshojnë Ligjin për siguri në trafik

Interes për përdorimin e trotinetëve elektrikë në vend po rritet dita ditës, e së bashku me të edhe kujdesin për shkak të faktit që këto mjete për transport nuk janë të rregulluara në mënyrë normative dhe nuk ka standarde sigurie për këtë lloj të pjesëmarrësve në trafik. Përveç valës së madhe të mjeteve të tilla të transportit në Shkup,...

Nuhiu ka dorëzuar kërkesë në Qeveri që të shkarkohet Mitko Çavkov

Kthim mbrapa nuk ka, çështjet patjetër të zbardhen deri në fund dhe secili patjetër të jep llogari për veprimet e tij, ka thënë ministri i brendshëm Agim Nuhiu, në konferencën e sotme në MPB, ku tha se pranë Qeverisë ka dorëzuar kërkesë që të shkarkohet Mitko Çavkov nga funksioni i drejtorit të Byrosë për Siguri Publike dhe porositi se...

MBP ka arrestuar disa persona për sulmin ndaj ekipit të “A1on”.

Ministri i brendshëm, Agim Nuhiu ka njoftuar Shoqatën e Gazetarëve të Maqedonisë se janë arrestuar disa persona për shkak të sulmit ndaj ekipit të “A1on” gjatë protestës së lëvizjes “Për Maqedoni të përbashkët”. Pjesëmarrës në protestë kanë sulmuar kameramanin Vladimir Zhelçeski dhe gazetarin Aleksandar Todevski, duke u shkaktuar lëndime trupore ku si pasojë që të dy kanë përfunduar në Qendrën...

MPB zbulon: Me “atë me shkronjën M” voziten Ivanovi, Veljanovski, Dimitrievski dhe mysafirë të lartë

Mercedesi i blinduar i blerë në vitin 2012 për 600.000 euro për të cilin PSP hapi rastin “Tanku” gjendet në Qeveri dhe, siç thonë nga MPB për “Meta”, përdoret si “automjeti kryesor për mysafirët e lartë të delegacioneve të huaja”. “Mercedesi i blinduar përdoret kryesisht si automjet kryesor për delegacionet e huaja gjatë vizitës së tyre në Maqedoni e të...

Ambasada franceze në Shkup kërkon sigurim të shtuar policor

MPB ka rritur sigurinë ndaj ambasadës franceze. Këtë për Telma e konfirmojnë nga Ministria ku për shkaqe sigurie s’mund të tregojnë më shumë detaje. Ambasada ka kërkuar masa të shtuara të sigurisë ndërsa Ministria është përgjigjur në mënyrë përkatëse. Kjo është ambasada e vetme që deri më tani ka kërkuar siguri, pas sulmeve verbale dhe fotografive tmerruese me nekrologë që...

Spasovski: Nuk jam i shkarkuar, jam në punë

Oliver Spasovski dhe Frosina Tashevska Remenski ende janë ministra për punë të brendshme dhe për punë e politikë sociale dhe në mënyrë kategorike kanë mohuar se janë shkarkuar. Ata sot për “Meta” konfirmuan se janë në punë në ministritë përkatëse dhe thuan se atje do të ngelin derisa KSHZ-ja t`i bëje publike rezultatet përfundimtare nga zgjedhjet. Oliver Spasovski për “Meta”...

Çiçakovski: Deri ora 12 kanë votuar 34,43%, votimi zhvillohet qetë

Deri më orën 13 në nivel shtetëror kanë votuar 34,43% nga votuesit, njoftoi kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski. “Në NJZ 1 kanë dalë 38,35%, në NJZ 2 33,71 %, NJZ 3 38,62 %, NJZ 4 39,9 %, NJZ 5 33,55% ndërsa në NJZ 6 23,85 % – deklaroi Çiçakovski. Ai shtoi se vlerësimi i përgjithshëm i KSHZ-së është se votimi po...

MPB: Spasov ka shkaktuar dy aksidente trafiku dhe është larguar me vrap

MPB sot pasdite doli me njoftim për aksidentin e trafikut që mbrëmë ndodhi afër Agjencisë së kadastrës në komunën e Karposhit, për të cilin thuhet se e ka shkaktuar zv- ministri plotësues Dime Spasov. Në njoftimin e MPB-së thuhet se vozitësi me inicialet D.S ka shkaktuar dy aksidente trafiku me makinën "Tuareg" dhe ka ikur ndërsa para policisë është paraqitur...

MPB shkarkoi aktorët e provokimit tek ambasada e SHBA-së dhe rasti “Trezori”

Ministri i brendshëm Oliver Spasovski sot ka shkarkuar 11 krerë në më shumë sektorë të MPB-së. Burime të larta nga MPB për "Meta" konfirmojnë se disa prej tyre janë shkarkuar për shkak të ushtrimeve të njësitit "Alfa" dhe për shkak të hetimit të PSP-së për lëndën "Trezori". Në mesin e të shkarkuarve është edhe Nebojsha Stajkoviq, për të cilin mediat publikuan...

KSHZ: Zgjedhjet do të kushtojnë 7,5 milionë euro

Komisioni Shtetëror Zgjedhor e ka miratuar planin financiar për ndarjen e mjeteve për zgjedhjet e parakohshme parlamentare që janë caktuar më 5 qershor. Në bazë të këtij plani, buxheti i përgjithshëm për zgjedhje kap vlerën 456 milionë e 664 mijë denarë (7.5 milionë euro). Nga ata, 650 mijë euro do të harxhohen për printimin e fletave të votimit dhe formularëve, 406...

Zaev: MPB, Prokuroria dhe gjykata ta qojnë deri në fund hetimet për rastin me letërnjoftimet

Pushteti nëpërmjet mediave të tij u përpoq që t’i shtrembërojë faktet për rastin me falsifikimin e letërnjoftimeve, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve lidhur me këtë rast. Në një moment përmendin dhe theksojnë se këto letërnjoftime nuk janë shfrytëzuar për zgjedhjet, që sot për këtë punë të akuzojnë opozitën. Duhet të përkufizohet se...

Gordana Jankulloska bëhet me titull doktorature në shkencë

Ish ministrja e punëve të brendshme, Gordana Jankulloska u bë doktor shkencash në fushën e sigurisë. Ajo në Fakultetin e Sigurisë në Shkup ka mbrojtur disertacionin në fushën e sigurisë. Ajo në Fakultetin e Sigurisë  në Shkup ka mbrojtur disertacionin e doktoraturës me temë” Metodat bashkëkohore në çrrënjosjen e kriminalitetit trans-nacional ekonomik financiar”. Për avancimin në shkencën dhe titullin e...

MPB: Në kufi gjendje normale me refugjatët

Gjendja në kufirin verior dhe jugor të shtetit është normale, informuan nga Ministria e Punëve të Brendshme, duke shtuar se regjistrimi i refugjatëve po bëhet normal dhe se nuk ka vonesa në qendrat e pranimit. Sipas të dhënave të MPB-së, në kufirin me Greqinë, ka rreth 700 persona të cilëve nuk iu lejohet hyrje në vend sepse nuk plotësojnë kushtet...

Fillon fushata “Verë pa zjarre”

Pjesëtarët e policisë sot në kuadër të projektit ‘Verë pa Zjarre’ u ndanë qytetarëve materiale informuese lidhur me mbrojtjen e natyrës nga zjarret. Sipas policisë, ky projekt ka për qëllim informimin e qytetarëve për rreziqet e shkaktuara nga zjarret dhe si të kujdesemi për ruajtjen e sipërfaqeve të gjelbra pyjore, përforcimin e besimit dhe bashkëpunimit mes policisë dhe qytetarëve. “Kjo...

MPB në Vaksincë gjeti 128 emigrantë dhe një të akuzuar për vrasje prej vitit 2001

  Në aksionin e sotëm, ekipet të sektorit për shkatërrimin e krimit të organizuar pranë MPB-së kanë kryer bastisje në dhjetëra objekte të fshatit Vaksincë të Kumanovës ku kanë zbuluar 128 emigrantë, të cilët ilegalisht janë akomoduar në një pjesë të tyre- njoftoi në konferencën e sotme për shtyp zëdhënësi i këtij resori, Ivo Kotevski. Pjesa më e madhe e tyre...