fbpx

Jankuloska për aksionin në Brezë: Kemi situatë serioze

-

Dy pushka automatik, dy pushka snajperë, qindra municione, dy radiostacione dhe uniformë të maskuar me shenjën e UÇK-së, ka konfiskuar policia në aksionin e djeshëm në fshatrat Brezë dhe Brnjarc, e që janë pjesë e armës që është marrë gjatë sulmit të karakollit Gushincë të martën e kaluar, njoftoi sot në konferencën e shtypit ministrja e brendshme, Gordana Jankuloska.

Sipas ministres, arma është gjetur në dy lokacione në Brezë, pronësi e personit 55 vjeç nga fshati, i cili sipas të dhënave operative të MPB-së, ka qenë pjesë e grupit prej 40 personave që e kanë kryer sulmin në stacionin policor. Në lokacionin në Brnjarcë të cilin e ka shfrytëzuar personi i njëjtë nuk është gjetur asgjë.

Ministrja nuk dha përgjigje konkrete në pyetjen për motivet e sulmit ndaj karakollit. Informacionet që të premten e kaluar i publikoi “Blic-i” serb, se sipas burimeve të tyre të shërbimeve të sigurisë, sulmi në Gushincë është incident i kurdisur pas të cilit qëndrojnë Qeveria, Jankuloska i vlerësoi si “teza të paparamenduara”.

“E gjithë ajo që ndodhi pas ngjarjes më 21 prill demanton këto pohime. Aktivitetet që i morëm ditët e kaluar, konfirmojnë se spekulimet dhe tezat e këtilla janë produkt i një konstruksionit i cili jo vetëm që është vështirë të paramendohet, por tregon se kemi situatë shumë serioze- deklaroi ajo.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.