fbpx

PSP: Ankimohen vendimet e Gjykatës penale në Shkup, hetimi vazhdon

-

Prokuroria speciale publike mbrëmë vonë përmes faqes zyrtare në Facebook njoftoi se ka dorëzuar ankesë deri në gjykatë për mos- shqiptimin e masës paraburgim për tetë të dyshuarit për mashtrime zgjedhore në aksionin “Titanik”.

“Janë ankimuar vendimet e Gjykatës penale në Shkup. Hetimi vazhdon” thuhet në njoftimin e PSP-së në Facebook.

Këshilli i gjykatës themelore Shkupi 1 i përbërë nga tre gjykatës në afat prej 48 orë duhet të prononcohet lidhur me ankesën e PSP.

PSP të premten njoftoi aksionin e parë të quajtur Titanik dhe kërkoi paraburgim për të dyshuar për mashtrime zgjedhore. Në mesin e të dyshuarve janë ish ministrat Janakieski dhe Jankulloska, kryetari i Pustecit, Temelko si dhe sekretari i Qeverisë, Bozhinovski.

Janakieski, Temelko dhe dy tjerë përfunduan bisedat e tyre informative në Gjykatën themelore Shkupi 1, por nuk morën masën e paraburgimit. Jankulloska dhe Bozhinovski përmes avokatëve të tyre kanë njoftuar gjykatën se për shkak të udhëtimit nuk kanë qenë në mundësi të paraqiten në gjykatë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.