Спасов, Стамов, Јовановиќ, Урко, Зекиров – сообраќајките и бегањето како неславна навика

Дополнителниот заменик-министер за труд и социјална политика, Диме Спасов, не е единствениот функционер од редовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ што учествувал во сообраќајна несреќа и побегнал...

Датуми и рокови: Визуелизација на договорот од 20 јули

Договорот што вчера го постигнаа претставниците на четирите најголеми политички партии има неколку клучни датуми и неколку рокови кои треба да се исполнат за да можат...

Визуелизација на пишман-аболицијата на Иванов: Датуми, изјави и бројки

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, на 12 април, на прес-конференција, соопшти дека помилувал 56 лица - политичари и нивни соработници - за да стави крај...

Визуелна хронологија: Еден месец протести против аболицијата

Точно еден месец помина (12 април) откако претседателот на државата, Ѓорге Иванов, прогласи широка аболиција и помилува 56 лица – политичари и нивни соработници...

(Визуелизација) Кои се, што се и колкумина се помилуваните од Иванов?

Одлуката на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, за аболиција и за амнестија на сите политичари е објавена во „Службен весник“, каде се наведени имињата...

Предизборни рокови и обврски: Кој, што и кога треба да направи до 5 јуни

Лидерите на четирите политички партии потписнички на Договорот од Пржино, пред три дена се договорија да ги одложат предвремените парламентарни избори што беа закажани за 24...

Бегалската криза станува клучна за македонската разврска

Дали Договорот од Пржино и понатаму останува столб за излез од политичката криза или неговата суштинска улога е фрлена под тепих за сметка на...

Сите убави изрази на Груевски: Клоци, стампеда, ангели, ѓаволи, насадени, црпнати…

Со педесетина пати изговорен зборот „народ“ и со повеќекратно повторување на зборовите „будала“ и „глупав“, помина 30-минутниот говор на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски,...

Груевски и понатаму се однесува како да е премиер

ВМРО-ДПМНЕ вчера организираше состанок за проектот (на Владата!)  „Купи куќа за млади“, кој се одржа во хотелот „Александар палас“ и на кој присуствуваше претседателот...

Ден на политички инфаркти, преврати и искушенија: Ќе има ли избори, кога и со...

Денешниот ден беше полн со политички пресврти. Извршниот комитет на владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска речиси ненадејно, донесе одлука предвремените парламентарни избори да се одржат на 24 април,...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН