fbpx
Технологија

Технологија

Како престојот во вселената влијае на менталното здравје на астронаутите – натпревар за млади иноватори

Канадската вселенска агенција (КСА) упати повик до младите преку учество во натпреварот „Хакирање на мозокот за вселената“ (Space Brain Hack) да помогнат да се решат прашањата поврзани со менталното здравје на астронаутите бидејќи сметаат дека „нашата младина се научниците, истражувачите и решавачите на проблемите...

Како астронаутката Саманта Кристофорети ја изведе легендарната сцена од „2001: Одисеја во вселената“?

Неколку дена пред астронаутката Саманта Кристофорети да се врати на Земјата од Меѓународната вселенска станица на 15 октомври, Европската Вселенска Агенција (ЕСА) објави видео клип кој покажува дека таа во реалноста ја изведува сцената со сателитот од научнофантастичниот филм „2001: Одисеја во вселената“. Оваа...

Размена на снаи: Нова генетска студија ги открива тајните на неандерталските семејства

Меѓународен тим истражувачи од Институтот за еволутивна антропологија Макс Планк успеале да ги секвенционираат геномите на 13 неандерталци, објави здружението Макс Планк. Истражувањето покажало роднински врски помеѓу дел од праисториските луѓе чии останки биле испитувани, меѓу кои и татко и ќерка тинејџерка. Врз основа на...

По 170 дена во вселената четворица астронаути на НАСА и ЕСА безбедно се вратија на Земјата

По 170 денови во вселената, астронаутите на НАСА Боб Хајнс, Кјел Линдгрен и Џесика Воткинс, како и астронаутката на ЕСА Саманта Кристофорети, безбедно се спуштија во водите на Атлантскиот океан кај Џексонвил, Флорида во 16:55 часот по локално време (22:55 ч. по средноевропско време)...

Денес започнува хакатонот „NASA Space Apps Challenge“

Денес во Скопје по 10-ти пат започнува одржувањето на хакатонот „NASA Space Apps Challenge“ што ќе донесе можност за двајца учесници од победничкиот тим да патуваат во посета на NASA Kennedy Space центарот, во Флорида, САД заедно со нивниот ментор. Официјалното отворање ќе започне денес...

Вселенско летало на НАСА ќе удри во астероид со цел да ја заштити Земјата

Во следниве часови, Американската вселенска агенција (НАСА) ќе направи експеримент со вселенско летало кое ќе удри во астероид со цел да тестира дали и како може да се спречи големо вселенско тело ја погоди Земјата. Демонстрацијата на мисијата наречена „Дарт“ (Тест за пренасочување на двоен...

Роверот „Истрајност“ откри „ризница“ од органска материја на Марс

Марс Истрајност
Роверот „Истрајност“ што во моментов се наоѓа на Марс пронајде примероци што содржат органска материја. Си-ен-ен јавува дека некои од собраните примероци укажуваат на тоа дека во кратерот „Језеро“ каде некогаш постоело езеро, имало потенцијални услови за живот пред. Според примероците, околината била погодна за...

Студија покажува дека оклопот на рак и јастог може да се користи за создавање на обновливи батерии

Научници создадоа прототип на еколошка батерија составена од хитин и цинк која има 99,7% енергетска ефикасност и по 400 часа работа. Според истражувањето за создавање на обновливи батерии, научниците сакаат да ја употребат хемиската материја што се наоѓа во оклопот на раковите и јастозите. Светот се...

Твитер конечно воведува опција за промена на објавените твитови

Твитер конечно ја овозможува опцијата за промена на твитовите кога веќе еднаш се објавени. Ова е нешто што корисниците долго го очекуваа и посакуваа, јавува Би-би-си. „Ако забележите преуреден твит, тоа е затоа што ја тестираме опцијата. Ова се случува и сите ќе бидете добро“,...

Апаратот „Мокси“ на НАСА успешно произведува кислород на Марс

Марс
Апарат голем колку кутија за складирање храна успешно генерираше кислород за дишење на Марс извршувајќи ја функцијата на мало дрво, пишува лондонскиот весник Гардијан.  Станува збор за „Мокси“ - експеримент за користење на ресурси што од февруари минатата година постојано и успешно создава кислород користејќи...

Како да ги препознаете и да се заштитите од заканите во дигиталниот свет (видео)

Фондација Метаморфозис во рамките на проектот „Зголемување на граѓанското учество во Дигиталната агенда – ICEDA“ ко-финансиран од Европската Унија денес организираше вебинар насловен „Сајбер безбедност – Како да се заштитиме во дигиталниот свет“ на кој професорот по компјутерски науки, Адриан Бесими презентираше корисни совети...

Телескоп со посебна технологија ќе го истражува создавањето на Млечниот пат

Телескопот „Вилијам Хершел“ (WHT) којшто е поставен во Ла Палма, Шпанија е надополнет со нова технологија што ќе открие како е формирана нашата галаксија со досега најпрецизни детали. Телескопот ќе може да истражува 1.000 ѕвезди на час сè додека не формира каталог од сите 5...

НАСА со критика кон Кина за неконтролираниот пад на ракета чии остатоци завршија на Земјата

Кинеската ракета „Лонг Марч 5Б“ вчера со неконтролиран пад се врати на Земјата, откако минатата недела (24 јули) се подигна во атмосферата. Претходно Кина не сподели информации околу тоа каде ќе слета ракетата и за тоа доби критика од американското министерство за одбрана. Откако се случи...

Фејсбук го менува изгледот – отсега на главниот „Feed“ ќе се прикажуваат повеќе нови содржини, наместо објави од пријателите

Фејсбук платформата на Мета ќе го менува редоследот на содржини, отсега наместо објави од пријателите на корисниците најпрво ќе се генерираат нови објави од други корисници со цел да се открива што повеќе нова содржина, јавува Ројтерс. Со овој нов изглед на главниот „фид“ на...

Ако се користи транспарентно, вештачката интелигенција ветува понатамошен развој во корист на човештвото

„И покрај капацитетите кои ги имаме, работната сила кај нас, а ова најверојатно важи и за целиот регион, сѐ уште е доволно евтина за да нема доволно интерес за автоматизација со ВИ, па заради тоа можеби ја имаме перцепцијата дека заостануваме“ - Д-р. Петре...

Презентиран извештајот и насоките за унапредување на Дигиталната агенда во Северна Македонија

Постојниот одлив на кадар на високо административно ниво, недостатокот на ажурирање и имплементација на стратегиите, ограничениот пристап до електронските услуги, но и нискиот степен на интерес на граѓаните за е-учество, се дел од предизвиците нотирани во третиот Извештај за таковната состојба и патоказ за...

Повик за донации за учество на „Robo Mosquitos“ на светскиот натпревар „Лего лига“

„Робо комарци“ (Robo Mosquitos) е тим на млади ученици кои победија на првиот турнир „Лего лига“,  што беше организиран во Република Северна Македонија за деца на возраст од 9 до 16 години. Победничкиот тим беше поканет да учествува на светскиот натпревар што ќе се одржи...

Нова ракета на НАСА што ќе собира податоци за ѕвездите утрово лансирана од Австралија

Рано утрово суборбиталната ракета на НАСА се вивна во универзумот поаѓајќи од мала станица на комерцијален космодром во Австралија, што ја направи првата ваква ракета што не е лансирана од САД, јавува „Би-би-си“. Оваа ракета ќе овозможи нови астрофизички студии што може да се истражуваат...

„Нетфликс“ укина 300 нови работни позиции, можно е да воведе реклами

Најпопуларната стриминг платформа „Нетфликс“ објави дека ќе укине уште 300 нови работни позиции борејќи се со зголемената конкуренција, јавува „Би-би-си“. Стриминг гигантот ќе скрати приближно 4 отсто од својата работна сила, а најголемиот дел од вработените се од САД. Овие мерки доаѓаат по претходните во...

НАСА: И покрај судирот на Џејмс Веб со микрометероид во јули ќе ги имаме сликите од вселената

Главното огледало на телескопот Џејмс Веб дојде во судир со мал фрагмент од карпа што остави забележлив ефект врз собраните податоци, јави Би-би-си. Штетата беше предизвикана од страна на микрометероидот голем колку честичка прашина кој удри во сегментот познат како C3 од 18 други сегменти...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на...