fbpx
Технологија

Технологија

НАСА: Новите снимки на телескопот Веб кон инфрацрвеното небо ветуваат нови научни откритија

Според изгледот од последната фотографија од најсофистицираниот телескоп на НАСА, Џејмс Веб, сите четири главни инструменти се совршено усогласени и подговтвени за опсервирањето што ќе започне во јуни. Научниците на НАСА претставуваат зголемен приказ на фотографијата снимена од најстудениот инструмент, средно-инфрацрвениот или познат под името...

Доктор Џозеф Шмид беше првиот виртуелен хирург во Меѓународната вселенска станица

Иако звучи како дел од сценариото на американската научно-фантастична ТВ серија Ѕвездени патеки, сепак станува збор за реалност. НАСА неодамна соопшти дека кон крајот на минатата година, за првпат во историјата, „холопортираше“ холограмска слика од хирург во Меѓународната вселенска станица (МВС). Францускиот астронаут Томас Песк...

[Видео] Оптичките перформанси на Џејмс Веб ќе ги надминат очекувањата, тест-фотографија најавува големи откритија

По комплетирањето на последните чекори за подредување на огледалата на најсофистицираниот телескоп некогаш изграден и пуштен во вселената, експертскиот тим на НАСА кој стои зад мисијата на Џејмс Веб очекува неговиот оптички перформанс да ги надмине научните цели за кои првобитно е направен. https://youtu.be/MiGx8xv6xjE На 11-ти...

АНКЕТА: Младите не се запознаени со можностите што ги нуди ЕУ за финансирање научни проекти

Најголем број од младите во земјава, вклучувајќи ги студентите и постдипломците, не се запознаени со можностите кои им се нудат за развивање на проекти и нивно профилирање во областа на науката и научната дејност. Според Извештајот за следење на напредокот на Македонија кон ЕУ...

Од следниот месец понуда на специјализирани обуки за фриленсери

Наскоро студентите ќе може да посетуваат специјализирани обуки за фриленсинг во Северна Македонија, кои ќе им овозможат подобро да го разберат овој пазар. Фондацијата Импакт потпишала договори со три даватели на обуки во Северна Македонија - Бреинстер, Сеавус Едукативниот Центар (SEDC) и образовниот центар...

(Видео) Првиот домашен робот Астро не може да чисти, но може да ви донесе пиво додека гледате телевизија

https://youtu.be/sj1t3msy8dc Според најавата на компанијата Амазон роботот Астро првично ќе биде достапен само за ограничен број луѓе по цена од илјада долари, а потоа треба да стане достапен за секого. Меѓутоа, имајќи предвид дека роботот нема напредни карактеристики, прашањето е колку навистина луѓето ќе издвојат...

Фејсбук ги спои Инстаграм и Месинџер – сега корисниците на двете платформи комуницираат непречено

Фејсбук / Facebook
На почетокот на овој месец Фејсбук и Инстаграм пуштија во употреба нова функција, која со најновите ажурирања може да се користи во двете апликации. По две години подготовки, отсега корисниците ќе можат да разменуваат пораки меѓу Инстаграм и Месинџер, соопшти Фејсбук. На Месинџер корисниците ќе...

Ексклузивен швајцарски рачен часовник посветен на Загор се продава за 3.100 евра

Италијанската издавачка куќа за стрипови „Серџо Бонели Едиторе“ (СБЕ) и швајцарскиот производител на луксузни часовници „Еберхарт“ на 3 септември претставија ексклузивен рачен часовник посветен на популарниот стрип Загор. Часовникот посветен на „Духот со секира“ е изработен во ограничена серија од само 120 примероци кои се...

Бил Гејтс препорачува книга со 72 факти од чешко-канадскиот научник Вацлав Смил

Американскиот бизнисмен и филантроп Бил Гејтс деновиве промовира научно-популарна книга со факти на чешко-канадскиот научник Вацлав Смил, познат по неговите интердисциплинарни истражувања за енергетските политики и нивното влијание на животната околина и човечкиот род. Преку написoт „Што можат потта, виното и електрицитетот да нè научат...

Технолошките гиганти се соочуваат со нови правила во ЕУ

Eвропската Унија ги претстави двата нацрт-закони кои подразбираат специфични регулативи што ќе имаат за цел да ја ограничат моќта на глобалните технолошки компании на европскиот пазар. Од двата предложени закони, еден се однесува на нелегалните содржини, а вториот на антиконкурентското однесување на компаниите и сето...

Позитивната страна на социјалните мрежи: Вирално видео му донесе 10.000 долари и нов камион #DreamsChallenge

Убавата страна на социјалните мрежи, која периодов сè гледа се поретко, сепак постои. И покрај сите контроверзи кои ја следат видео-платформата ТикТок, видеата кои корисниците ги објавуваат таму можат многу лесно да станат вирални и да бидат видени од милиони други корисници. Доказ за...

Со можност за регистрација преку „Снeпчет“, младите во САД се поттикнуваат да излезат на гласање на изборите

Снапчет
Апликацијата за пораки „Снeпчет“ минатата недела воведе неколку алатки за гласање, меѓу кои и опцијата корисниците да можат да се регистрираат преку самата апликација за да гласаат на изборите во САД. Над 400.000 корисници се пријавиле за гласање преку „Снепчет“ до понеделникот. Апликацијата и...

„Дојче Телеком“ ја промовира 5Г-мрежата во Германија со понуда за 16 милиони корисници

Наспроти дезинформациите дека воведувањето на 5Г-технологии во развиениот свет е закочено, најновите вести укажуваат дека вистината е сосем спротивна на теориите на заговори. „Дојче Телеком“ денес (16. јуни) објави дека ја пуштаат во погон „најголемата 5Г-мрежа во Германија“, која на почетокот ќе нуди услуги на...

Измамници со криптовалути промовираат лажни написи од „Форбс“ преку огласи на „Фејсбук“

Измамници кои како мамка користат лажни написи од списанието „Форбс“ и анти-ЕУ дезинформации продолжуваат со кампањата насочена кон корисниците на Фејсбук од Европа, предупредува Фондацијата „Метаморфозис“ во изјава објавена во Скопје на 28 мај. Метаморфозис е организација од граѓанското општество од Северна Македонија која промовира...

Фрекфенциите на 5Г технологијата се преслаби да предизвикаат хемиска реакција и да влијаат на развојот на Ковид-19

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за...

Гугл: Бидете внимателни, има „поплава“ на измами и малвер поврзани со Ковид-19

Гугл во објаснување на својот официјален блог минатата седмица извести дека во последниот период има огромен број фишинг-мејлови (од измамници што се претставуваат како некое официјално тело или некој друг да ви испраќа легитимна порака, а вие треба да кликнете на некој линк -...

Тивките херои во борбата против Ковид-19: Спасуваат животи со помош на 3Д принтери

Пораките се сменуваат од минута во минута: „Голема благодарност за визирите, ПЗУ Св. Пантелејмон!“, „Штотуку пристигнаа визирите во Институтот за медицина на трудот, голема благодарност до Бојан Трајковски, Ненад Лазаров и дечките од 3Д Принт!“, „Дечки, супер сте!“. Во Фејсбук групата 3Д Принт медицинска...

МИТ подготвува апарат за вештачко дишење што ќе чини до 300 пати помалку од сегашните

Photo by MD / MIT
Во време на пораст на пандемијата на Ковид-19, тим што е формиран во Мсачусетскиот институт за технологија (МИТ) работи на создавање многу евтин апарат за вештачко дишење, чии нацрти и софтвер се со отворен код и ќе бидат достапни на сите заинтересирани што сакаат...

Отворените образовни ресурси како одговор на проблемите со класичните учебници

Недостатоци, ревизии, комисии, препечатувања. Ова се дел од најчесто употребуваните термини кога станува збор за состојбата со учебниците и учебникарството во Северна Македонија. Сепак, оваа ситуација не е ниту нова, ниту изненадувачка за оние кои го следат образованието и образовните политики во нашата држава. Во...

„Темната страна на дигиталната технологија“ не е толку мрачна, велат професионалците

На 09.11.2019 г. во Скопје претставникот на Македонската асоцијација за развивање игри – МАГДА Петар Котевски одржа работилница насловена како „Темната страна на дигиталната технологија“. Пред публика составена и од млади и од повозрасни луѓе собрана во Младинскиот културен центар - МКЦ, тој се...

Златниот пехар од Светското првенство во фудбал промовиран во земјава

Пехарот од Светското првенство пристигна во Скопје, како дел од светската турнеја во пресрет на мундијалот, кој на крајот на годината ќе се игра во Катар. Златниот пехар на...