fbpx

Германски компании ја тестираат вештачката интелигенција како замена за работници

Како копилот, вештачката интелигенција треба да помогне да се програмираат машините побрзо и полесно од човечките колеги, рекоа компаниите во вторникот

-

Германските производствени гиганти Сименс и Шафлер ја тестираат употребата на вештачката интелигенција за машинска контрола како решение за недостигот на квалификувани работници, пишува германската новинска агенција ДПА.

Како копилот, вештачката интелигенција треба да помогне да се програмираат машините побрзо и полесно од човечките колеги, рекоа компаниите во вторникот.

Комбинацијата на човечка експертиза и вештачка интелигенција која работи со алатки за обработка на природен јазик овозможува производство на софтвер „на сосема поинакво ниво на брзина и ефикасност“, рече извршниот директор на Шафлер, Клаус Розенфелд.

Шефлер е главен снабдувач на автомобилски делови.

Особено со оглед на недостигот на програмери, употребата на вештачка интелигенција е „многу ветувачки развој“, рече тој.

„И токму тоа ни треба за да создадеме одржливи работни места на локации со високи плати“, рече Розенфелд.

Апликацијата за вештачка интелигенција е копилот, а не автопилот, вели Седрик Нике, член на управниот одбор на Сименс и шеф на неговиот оддел за дигитални индустрии.

„Тоа нема да ги замени работните места, но ќе ги замени повторливите, досадни делови од работата“, вели Нике.

Тој ја проценува потенцијалната добивка во ефикасност од вештачката интелигенција во индустрискиот сектор би била во опсегот од 15% до 50%, во зависност од конкретниот случај.

„Сега треба да покажеме дека можеме да го постигнеме тоа“, рече тој.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...