fbpx
Таг: вештачка интелигенција

таг: вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција не може да ги замени новинарите, но може да ја замае јавноста

Вештачката интелигенција (ВИ) и алатките кои со нејзина помош овозможуваат креирање на текстуални, аудио и видео содржини со неколку клика полека, но сигурно, го менуваат нашиот однос со вистината. А вистината, пак, е од особена важност во новинарската и фоторепортерската сфера. Иднината на влијанието на ВИ во светот на новинарството, за добро и лошо, беше темата на дискусија на...

Вебинар за вештачката интелигенција во медиумите – кои се добрите, а кои лошите страни?

Дали и како вештачката интелигенција може да се користи во медиумите? Колку новиот развој на алатките за вештачка интелигенција можат да ги загрозат авторските права и трудови на новинарите и на фоторепортерите? Кои се придобивките, а кои се можните штетни последици од вештачката интелигенција во медиумската сфера? Ова се само дел од прашањата кои ќе се отворат на вебинарот „Вештачка...

Мајкрософт најавува големи инвестиции во вештачката интелигенција

Американскиот гигант Мајкрософт најави дека ќе потроши милијарди евра на центри за податоци за вештачка интелигенција во Шпанија, покрај големите инвестициски проекти што ги планира во Германија, пренесува германската новинска агенција ДПА. Шпанскиот премиер Педро Санчез и менаџерот на Мајкрософт Бред Смит вчера објавија дека ќе бидат инвестирани 1,95 милијарди евра (2,1 милијарди долари) во период од две години. Парите...

Фејсбук дозволи манипулирано видео да остане на платформата – што значи тоа за борбата против дезинформации?

Мета (матичната компанија на Фејсбук) одлучи да не отстрани манипулирано видео на социјалната мрежа Фејсбук, каде навидум се прикажува како Џо Бајден несоодветно ја допира својата внука. По неколку месеци, надзорниот одбор за модерирање на содржина ја потврди нивната одлука како исправна. Со ова се отвора пандорина кутија за сите кои се борат со ширењето на дезинформации, особено затоа...

Сора – нов вид вештачка интелигенција што создава видеа по текстуални инструкции

Компанијата за вештачка интелигенција OpenAI, најави нова алатка наречена „Сора“ за креирање видеа кои траат до 60 секунди, а се создадени по текстуални инструкции. Според нивен блогпост, моделот исто така може да создаде видео врз основа на неподвижна слика или да прошири снимки со нов материјал. „Ја учиме вештачката интелигенција да го разбере и симулира физичкиот свет во движење“, велат од...

Иран, Северна Кореја и Русија користат вештачка интелигенција за хакирање, тврди Мајкрософт

Во нов блог на Мајкрософт се тврди дека биле забележани хакерски групи поврзани со руско воено разузнавање, Иранска револуционерна гарда, како и кинеската и севернокорејска влада кои се обидувале да ги усовршат своите хакерски кампањи, користејќи модели на вештачка интелигенција како ChatGPT. Во соработка со деловниот партнер OpenAI, биле спречени многу обиди за хакирање преку технологијата за вештачка интелигенција што...

Челику: Најбезбедниот начин за заштита на личните податоци е да не се регистрирате во локални бази на податоци

Обезбедувањето на човековите права е неопходен чекор, не само од морален, туку и законски аспект, кога се работи со податоци во дигиталниот свет. Пред да се пушти во употреба одреден производ базиран на вештачка интелигенција (ВИ) мора да се тестира безбедноста на личните податоци и приватноста на корисниците. Инаку, најдобар начин да се обезбеди заштита на личните податоци е...

OpenAI и Фејсбук ќе ги обележуваат сликите генерирани со вештачка интелигенција

Како што сликите генерирани со помош на вештачка интелигенција (ВИ) стануваат сè пореалистични, така излегуваат сè повеќе прашања околу регулирањето на истите. Имено, компаниите OpenAI и Мета, сопственикот на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм, најавија дека ќе започнат со обележување на сликите кои се генерирани со вештачка интелигенција. OpenAI, познати по четботот ChatGPT и генераторот на слики DALL-Е, најави дека...

Шорткат: Над 3.800 смртни случаи годишно поради аерозагадувањето во земјава

Загрижувачки податоци од Институтот за јавно здравје. Во Македонија годишно има над 3.800 смртни случаи кои можат да се препишат на аерозагадувањето. Повеќе за извештајот дознајте во новата епизода на „Шорткат“. Во вестите за млади, кои од оваа епизода се со освежен визуелен идентитет, ви носиме информации за студентите и партиципацијата што тие (ќе) ја плаќаат на УКИМ, за годинешното...

„X“ ги блокира пребарувањата за Тејлор Свифт по објавата на дипфејк фотографии од пејачката

Социјалната мрежа „X“ ги блокираше пребарувањата за Тејлор Свифт по појава на експлицитни слики од пејачката создадени со вештачка интелигенција, соопшти Би-би-си. Во изјава за Би-би-си, шефот за деловни операции на „Х,“ Џо Бенарох, кажал дека ова е „привремена мерка“ за да се даде приоритет на безбедноста. Кога пребарувате за Свифт на страницата, се појавува порака: „Нешто не е во ред....

Дипфејк фотографии од Тејлор Свифт предизвикаа барања за нова легислатива во САД

Американски политичари повикуваат на нови закони за криминализирање на создавањетo дипфејк фотографии откако на интернетот се појавија експлицитни дипфејк слики од Тејлор Свифт кои за само неколку дена биле прегледани милиони пати, пишува Би-би-си. Во соопштение од социјалната мрежа „X“ се вели дека активно се отстрануват сликите и се преземаат „соодветни мерки“ против профилите вклучени во нивното ширење. „Внимателно ја следиме...

„Часовникот на Судниот ден“ останува 90 секунди до пропаста на човештвото

„Часовникот на Судниот ден“ кој симболично покажува колку светот е блиску до апокалипса и истребување на човештвото, останува на 90 секунди „до полноќ“, што е најблиску досега откако беше создаден, соопшти панелот од меѓународни научници. Часовникот секоја година го поставува Билтенот на атомските научници кои велат дека „застрашувачките трендови продолжуваат да го насочуваат светот кон глобална катастрофа“. Минатата година, Билтенот го...

Лажен роботски повик од „Џо Бајден“ им кажува на гласачите да ги прескокнат прелиминарните избори во Њу Хемпшир

Лажен телефонски повик со глас за кој се тврди дека е на американскиот претседател Џо Бајден ги повикува гласачите во САД да ги прескокнат прелиминарните избори во Њу Хемпшир што се одржуваат денеска. За случајот е отворена истрага, а сомневањата се дека аудиоснимката е генерирана со помош на вештачка интелигенција, јавува Би-би-си. Во моментов не е јасно кој ја создал...

Нема докази дека Евреите киднапирале и злоупотребувале деца во пронајдените тунели во Њујорк

Визуелни елементи, изработени со алатки за вештачка интелигенција се користат како потврда дека Евреите се пријатели и финансиери на „сите антимакедонски партии“, што не е точно. А, всушност, станува збор за ширење говор на омраза против припадниците на еврејскиот народ на начин и со методи кои доведоа до геноцидот во Втората светска војна. За сето ова искористен е локален...

Германски експерти: Вештачката интелигенција може да влезе во училиштата, но не прерано

ChatGPT и другите алатки за вештачка интелигенција имаат голем потенцијал за употреба во училиштата, но со одговорност и со промоција на учењето, изјавија германски експерти во средата, пренесе германската новинска агенција ДПА. Постојаната научна комисија на германската конференција на министри за образование, која ги обединува федералните и државните министри, препорача краткорочна преодна фаза за систематско тестирање на алатките за вештачка...

ММФ: Вештачката интелигенција ќе погоди 40 отсто од работните места и ќе ја влоши нееднаквоста

Вештачката интелигенција (ВИ) ќе влијае на речиси 40 отсто од сите работни места, покажува нова анализа на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Управниот директор на ММФ, Кристалина Георгиева, вели дека во повеќето сценарија, вештачката интелигенција најверојатно ќе ја влоши севкупната нееднаквост, пренесува Би-би-си. Георгиева додава дека креаторите на политики треба да се осврнат на „вознемирувачкиот тренд“ за да спречат „технологијата дополнително да...

Вештачката интелигенција и правата на интелектуална сопственост – тешките битки претстојат

Американските актери и сценаристи во 2023 година се впуштија во штрајк, во кој еден од главните барања им беше да се регулира користењето на творбите генерирани од вештачката интелигенција. Најголемиот американски синдикат за актери (SAG-AFTRA) бараше поголема заштита при реплицирањето на лицата и гласовите на актерите со помош на вештачка интелигенција, додека сценаристите од САД здружени во синдикатот на...

Дезинформациите од вештачката интелигенција како „најголема краткорочна закана за глобалната економија“

Според Светскиот економски форум (СЕФ), бранот на дезинформации кој произлегува од вештачка интелигенција може да влијae на идните избори и претставува најголема краткорочна закана за глобалната економија, соопшти Гардијан. Советот го свика годишниот форум во Давос следната недела, а во меѓувреме, во својот годишен извештај за глобални ризици изрази загриженост во врска со политиката која може да биде нарушена со...

Вештачката интелигенција поттикнува измами на социјалните мрежи, тврди Европол

Криминалците можат со помош на вештачката интелигенција да целат кон илјадници лица одеднаш, а најподложни на удар се корисниците на онлајн апликации за запознавање нови луѓе и социјалните мрежи. Експерти од Европол предупредуваат дека вештачката интелигенција во комбинација со случувањата во Украина и на Блискиот Исток овозможува зголемување на бројот на онлајн измами, пишува Гардијан. Врвните експерти за финансиски криминал...

Вештачка интелигенција во училиштата: Германските наставници бараат поддршка

Германското здружение на наставници смета дека се потребни подобри услови во Германија за да може адекватно да се обработи темата за вештачката интелигенција во училиштата, јавува германската новинска агенција ДПА. „Би било важно училиштата да добијат анонимен, т.е. пристап во согласност со заштитата на податоците за употреба на големи јазични модели и сложени програми за преведување, како и програми за...

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на Владата Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствувале и министерот за надворешни работи,...