fbpx
Таг: ВИ

таг: ВИ

Вештачката интелигенција може да доведе до истребување – ново предупредување на познавачите

Група врвни истражувачи, инженери и извршни директори, вклучително и шефовите на OpenAI (Опен АИ) и Google Deepmind (Гугл Дипмајнд) предупредија дека вештачката интелигенција (ВИ) може да доведе до истребување на човештвото. Изјавата од само 22 збора е објавена на интернет-страницата на невладината организација Центар за безбедност на вештачката интелигенција во Сан Франциско, САД, а ја поддржаа десетици експерти, пренесува „Врџ“. „Ублажувањето...

Лажни фотографии и текст прикажуваат непостоечка јапонска министерка

Лажен текст постиран под фотографии направени со вештачка интелигенција ја убедува јавноста дека Јапонија имала министерка за здравство, која е прикажана во многу провокативна позиција, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Преку објава на социјалната мрежа Фејсбук, на која се прикачени неколку фотографии од жена со длабоко деколте, се тврди дека на нив е прикажана министерката...

На изборите во САД следната година, вештачката интелигенција може да ги замени „велешаните“

Вештачката интелигенција со разни алатки набргу ќе може да креира купишта лажни содржини - фотографии, звучни записи и видеа - и да се обиде да ги замаја и излаже гласачите и дури и да влијае на исходот на избори, пишува меѓународната новинска агенција „Асошиејтид Прес“ во обемна анализа. Со тоа, на претседателските избори во САД следната година би можело да...

Песна создадена со вештачка интелигенција за некои стана „хорор филм“

Нумерата „Heart on My Sleeve“, привидно од Drake (Дрејк) и The Weeknd (Викенд), двајца од најпопуларните музичари на денешницата, стана светски мегахит на социјалните медиуми, со милиони посети, и беше официјално емитувана на стриминг сервиси пред да се разјасни дека не станува збор за нивно дело, туку за песна целосна направена со модел на вештачка интелигенција што ги имитира...

Кусометражен филм на Зоран Попоски креиран со вештачка интелигенција е во финалето на фестивал во Далас

Кусометражниот филм „Уништен свет“, создаден со помош на вештачка интелигенција (ВИ), во режија на на македонскиот дигитален уметник Зоран Попоски, е финалист на 53-то издание на Меѓународниот филмски фестивал во Далас, Тексас. Филмот на Попоски е номиниран во категоријата меѓународен кусометражен филм и видео. Фестивалот во Далас е еден од најстарите и најреноминарните меѓународни филмски фестивали во САД. Од 1971 година...

Фотографии генерирани со вештачка интелигенција ги „здружија“ Кејт Мидлетон и Меган Маркл

Фотографиите се креирани преку алатки за вештачка интелигенција. Во реалниот живот, пријателството меѓу принцезата од Велс и војвотката од Сасекс е многу неверојатно, со оглед на историјата на тензии помеѓу двете семејства. Овие две личности се намерно одбрани за ваква манипулација којашто ќе привлече внимание и кликови на социјалните мрежи, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во...

Италија го блокираше ChatGPT

Италија стана првата западна земја што го блокирала напредниот чатбот ChatGPT. Италијанскиот орган за заштита на податоците соопшти оти постои загриженост за приватноста во врска со оваа форма на вештачка интелигенција создадена од американскиот стартап „ОпенАИ“ и поддржан од „Мајкрософт“. Италијанските регулатори велат дека ќе го забранат чатботот и ќе започнат со истрага веднаш, пренесе Би-би-си. Тие нагласуваат дека на 20...

Снепчет го објави својот чет-бот базиран на ChatGPT, наречен „My AI“

Снепчет воведува чет-бот напојуван од најновата верзија на ChatGPT на компанијата „Опен АИ“. Според извршниот директор на Снепчет, Еван Шпигел, чет-ботовите со вештачка интелигенција (ВИ) во голема мера ќе станат дел од секојдневниот живот на голем број луѓе, пишува „Врџ“. Наречен „My AI“ (Моја ВИ), ботот на Снеп ќе биде прикачен во делот на опцијата за разговор на апликацијата. За...

Времето на целосно дигитализирани актери доаѓа со брзи чекори напред

Харисон Форд во најновиот филм за Индијана Џоунс- фотографија од Lucasfilm Ltd
Едно од предвидувањата на научната фантастика за сосема „дигитализирани“ актери,  коишто можат целосно да бидат репродуцирани од компјутер со своите глас и појава - најчесто во верзија од нивната младост - има и сѐ повеќе индикации дека ќе стане реалност побргу отколку што мислиме. Со употребата на вештачка интелигенција (ВИ) може да се измонтира филмска снимка во која реалниот...

Со помош на вештачка интелигенција креирани 245 портрети на Блаже Конески

Графичкиот уметник Небојша Гелевски - Бане, по повод 101 година од раѓањето на Блаже Конески, користејќи вештачка интелигенција, креирал повеќе од 245 портрети на доајенот. Користејќи 24 фотографии од Блаже Конески, уметникот создал модел за Конески, а потоа „го препуштил“ на вештачката интелигенција (ВИ), која креирала портрети според зададените насоки или стилови. По создавањето на моделот, тој задавал насоки на софтверот...

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...