fbpx
Таг: замена

таг: замена

Бајден планира замена на сите 650.000 владини возила со електрични

Американскиот претседател Џо Бајден во понеделникот вети дека ќе го замени возниот парк на американската влада од околу 650.000 службени возила со возила на електричен, бидејќи новата администрација ќе го насочи фокусот кон чиста енергија, пренесува Ројтерс. „Федералната влада поседува огромен возен парк, чии возила ќе ги замениме со чисти електрични возила направени токму во Америка од страна на американски...

„Скопска“ купена пред повеќе од четири години ќе мора да се замени со нова

Граѓаните кои први ја набавиле персонализираната картичка „Скопска“ за користење на јавниот превоз пред повеќе од четири години ќе мора да ја променат со нова. ЈСП - Скопје во моментов е во процедура за набавка на нови електронски картички и билети, со тендер што беше распишан до 30 јануари. Новите картички сукцесивно ќе се набавуваат, а со цел да...

„Скопските“ со истечен рок, граѓаните ќе ги менуваат на свој трошок

Граѓаните кои први ја купиле картичката „Скопска“ пред четири години ќе мора да ја променат со нова, поради тоа што е истечен нејзиниот рок на важност. Од ЈСП - Скопје информираат дека станува збор за персонализираните електронски картички, и тоа за оние сопственици кои први ја извадиле оваа картичка во 2015 година. - Замената на картичките е на трошок на...

Од 1 јануари почнува тригодишниот план за замена на електростатските филтри на РЕК Битола

Заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули, денеска на отворениот ден во Цементарница УСЈЕ информираше дека во декември ќе заврши процесот на третирање на пепелта во РЕК Битола и дека ова прашање се решава, прв пат после 10 години. „МЗТ Инжинеринг“ е компанијата која што победи на тендер, тендерот беше во вредност од 22 милиони денари, започна во август и завршува...

Стејт департментот ѝ предложи на Москва да ги замени протераните дипломати

Стејт департментот на САД ѝ предложи на Москва да испрати нови дипломати за да ги замени 60-те кои беа протерани. „Руската влада, како и претходно, има право да побара акредитација за пополнување на слободните места во дипломатската мисија“, изјави претставник на Стејт департментот на САД, истакнувајќи дека секое барање ќе биде разгледано одделно. Тој смета дека Русија, исто така, ќе ги...

Тролејбусите во Белград ќе одат во пензија

Град Белград планира до крајот на оваа година да купи уште 60 електроавтобуси и да почне да ги „пензионира“ тролејбусите, вели Угљеша Митовиќ, секретар за јавен градски превоз. Во главниот град на Србија сега кинески електроавтобуси сообраќаат на линијата Е1, од споменикот на Вук Стефановиќ - Караџиќ до Делта Сити. Како што известува српскиот весник „Вечерње новости“ предноста на електроавтобусите,...

Министерство за здравство демантира дека исчезнало бебе на Клиника за гинекологија

Министерството за здравство категорично ги отфла информациите пласирани во јавноста дека исчезнало бебе на Клиниката за гинекологија, информираат од таму. „Министерството ја информира јавноста дека бебето и мајката се на Клиниката за гинекологија и нивната здравствена состојба е добра. Истовремено, сакаме да информираме дека е поднесена пријава до МВР за насилно однесување против семејството на родилката“, се вели во соопштението...

Серија нови именувања на директори на клиники и на здравствени домови

Министерството за здравство денеска ги соопшти имињата на новоназначените директори на клиники и на здравствени домови. Промените на директорските места почнаа кон крајот на јуни, речиси еден месец по стапувањето на должност на новиот министер за здравство, Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, еден од трите клучни партнери во владината коалиција. Нов директор на Институтот за трансфузиона медицина е Кочо...

Хрватска се подготвува да ги „пензионира“ старите aвиони

Министерството за одбрана на Хрватска испрати официјален повик за прибирање понуди за купување на 12 ловци за военото воздухопловство на земјата, јави „Џејнс Дифенс Викли“. Набавените летала треба да ги заменат 12 советски „миг-21бис“ и школските „миг-21ум“. Хрватската војска испрати повик за понуди до амбасадите на САД, Израел, Грција, Шведска и на Јужна Кореја. Од првите три држави предмет на...

Пластични пари од 10 и од 50 денари треба да се појават до крајот на годината

Пластични пари од 10 и од 50 денари треба да се појават до крајот на годината, објави Народна банка. Според банката, ваквите пари тешко се оштетуваат и тешко се фалсификуваат. „Банкнотите од 10 и 50 денари беа најупотребувани во платниот промет поради што најбргу се уништуваа. За да се намалат трошоците за нивното често печатење, се заменија со ковани. Замената,...

Јанева се согласила Верушевски и Лазаревски да излезат од притвор

Специјалното обвинителство не барало замена на притворот на Зоран Верушевски, обвинет во случајот „Пуч“, со куќен притвор, како што објaвија дел од медиумите, туку постапувајќи по барање на судот, дало позитивно мислење на предлогот на одбраната и образложиле зошто сметаат дека постојат услови мерката притвор да биде заменета со гаранција, велат за „Мета“ од кабинетот на специјалната обвинителка Катица...

Нема заболени деца од туберколоза во Чаир

Сите досега направени тестови за туберколоза на учениците и на наставниот кадар во основното училиште во населба Чаир, „Васил Главинов“, кои биле во контакт со заболената наставничка, се негативни, пишува „Фокус“. - Контролните прегледи ќе продолжат во вторник. Учениците се праќаат на тестови одделение по одделение, во зависност од распоредот што го добиваат од надлежните здравствени установи – изјави Ќамуран Кучи, директор на...

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...