fbpx
Teknologjia

Teknologjia

Policia në Indi do të përdor dron me gaz lotsjellës në protesta

Policia në Luknau, qytet në pjesën veriore të Indisë përdor armë të re kundër protestave të dhunshme- bëhet fjalë për dronë me gaz lotsjellës. Jashavi...

 “MIT Technology Review” recenson studim të shkencëtarëve maqedonas

Studentja Verica Lazova dhe profesori i saj Lasko Basnarkov nga Fakulteti i shkencave informatike dhe inxhinieri kompjuterike (FINKI), kanë zbuluar mënyrë të re të...

“Google Translate” thyen barrierat gjuhësore

Kompania “Google” shpreson që aplikacioni i saj “Translate” (përkthyes) do të rrëzoj barrierat gjuhësore me ndihmën e përkthimin me zë. Aplikacioni i azhurnuar menjëherë ofron...

Zgjidhen aplikacionet më të mira në botë për celularë për vitin 2014

Në Abu Dhabi u zgjodhën 40 aplikacionet dhe përmbajtjet më të mira për celularë në organizim të World Summit Award (WSA) – Mobile Content, një...

Shoqata civile botërore nisën “Internet Forumi Social”

Shoqëria civile fillon Forum Social Internet Një grup shoqatash civile nga e gjithë bota ka shpallur një Forum Social Internet, për t`I bashkuar dhe...

“Gmail” më rezistent në spiunim

“Google” në blogun zyrtar “Gmail” publikoi se kompania ka marrë hapa plotësuese për mbrojtje të të dhënave personale të klientëve të saj. Nga e...

“Facebook” me automatizëm t’i zbukurojë fotot tuaja

Rrjeti social “Facebook” shtoi mjet i cili automatikisht do ta përmirësojë fotot tuaja. Ky funksion gjer më tani është me qasje vetëm për pajisjet...

“Xbox” do të jetë edhe në “Windows 10”

Drejtori i “Xbox” Fil Spencer, jаvën e kaluar deklaroi se është koha e fundit që pak më seriozisht të flitet për lojën në kompjuter....

Rritje të shitjes së telefonave të mençur për 20 për qind

Shitja botërore i telefonave të mençur në tremujorin e tretë të vitit 2014-të ka shënuar rritje prej 20% në krahasim me periudhën e njëjtë...

“Sim Siti 2000” prej tani pa pagesë

Kompanitë “Maksis” dhe “EA” kanë vendosur që t’i befasojnë gjithë dashamirët e lojërave kompjuterike “sim” dhe ta ofrojnë pa pagesë. “Sim siti” nuk është në...

LAJME MË TË REJA

BALLKAN

VERIFIKIMI I FAKTEVE