fbpx

Zgjidhen aplikacionet më të mira në botë për celularë për vitin 2014

-

Në Abu Dhabi u zgjodhën 40 aplikacionet dhe përmbajtjet më të mira për celularë në organizim të World Summit Award (WSA) – Mobile Content, një nga organizimet më të mëdha në botë në sferën e teknologjive.

Të gjithë fituesit mund ti gjeni në këtë link: Mobile apps that make a difference

Në këtë ngjarje tre ditore (1-3 shkurt 2015)  morën pjesë delegatë nga 168 vende, profesionistë të Internet teknologjive, ekspertë dhe përfaqësues të qeverive. Antarët e jurisë ishin emra të njohur të ekspertëve të informatikës ndër to dhe Bardhyl Jashari, drejtor i fondacionit për Internet dhe shoqëri nga Maqedonia,Metamorphosis.

“Ngjarja ishte një mundësi e jashtëzakonshme për të takuar dhe për të këmbyer njohuri me ekspertët më të njohur të kësaj lëmie. Kisha mundësinë të njoftohem me zhvillimet e fundit në sferën e krijimit të përmbajtjeve për celularë. Në Maqedoni ekziston një potencial për zhvillim duke pasur parasysh se përdorimi i celularëve në Maqedoni është i lartë dhe gjithashtu përdorimi i smartphones dita ditës ritet” thotë për Portalb, Jashari.

НСС

Ai ka cekur se për këtë çmim mund të konkurrojë gjithë krijuesit nga Maqedonia, ndërsa për përvojën e tij si anëtar i jurisë thotë se kanë qenë shumë interesante bisedat dhe këndvështrimet e ekspertëve të ndryshëm nga mbarë bota gjatë aplikimit të rolit të jurisë.

“Ky diversitet e bënte punën interesante dhe e pasuronte debatin me vlerësime nga më të ndryshmet. Andaj, produktet që fituan me të vërtetë janë kualitative dhe sjellin inovacion” përfundon Jashari.

Në kuadër të kësaj ngjarjeje e cila organizohet për çdo vit, u mbajtën fjalime nga ekspertë, punëtori për inovacione të celularëve,  Kongres Global dhe ekspozitë me inovacionet më të reja në sferën e teknologjive të celularëve.

Shpërblimi i Samitit botëror ka për qëllim ta potencojë laramaninë kulturore dhe identitetin, krijimin e përmbajtjeve të ndryshme informative, si dhe digjitalizimin e arsimit, trashëgimisë shkencore dhe kulturore. Ky shpërblim ndahet prej vitit 2003 dhe në të, në mënyrë aktive janë përfshirë 168 vende, ndërsa partnerët e rinj nga mbarë bota gjithmonë janë të mirëseardhur t’i bashkangjiten kësaj iniciative globale.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.