fbpx

Analiza e OJQ “Infoqendrës” : RTM- makineri propaganduese e pushtetit

-

OJQ “Infoqendra” në suazat e programit të saj për monitorim të vazhdueshëm të mediumeve në bashkëpunim me Qendrën për Zhvillimin e Mediumeve,  përpiloi analizë për informimin e servisit publik radiodifuzi  për rastin  e Kezharovskit, për grevën e SAShK- ut dhe për padinë penale  ndaj liderit të LSDM-së, Zoran Zaev. .

“Në periudhën prej 15 deri 21 janar të vitit 2015-të, janë monitoruar rastit i Kezharovskit dhe greva e SAShK-ut ndërsa më 31 janar është monitoruar raportimi i RTM për kallëzimin penal kundër liderit të LSDM-së opozitare, Zoran Zaev. Radio- televizioni maqedonas, tërësisht dhe në vazhdimësi, dështon në rolin e vet si servis publik radiodifuziv i qytetarëve të R. së Maqedonisë. As në rastin e Kezharovskit, as në rastin e grevës së SAShK-ut e as në rastin e kallëzimit penal ndaj Zaevit, RTM nuk përfaqëson interesin publik, por vihet në funksion të makinerisë propaganduese së pushtetit edhe atë si aktor i drejtpërdrejtë dhe instrument i propagandës qeveritare. Për dallim nga informimi në rastin Kezharovski, informimi i RTM për grevën e SASHK-ut është e përditshëm. Por, sikur edhe në rastin e Kezharovskit, servisi publik për grevën informon skajshmërisht njëtrajtshëm, në mënyrë manipuluese dhe propaganduese. Redaktorët dhe gazetarët e programit informativ të RTM1, vihen në rolin e pjesëmarrësve të drejtpërdrejtë dhe arbitrave, të cilët mbështesin pozitën e pushtetit dhe në çfarëdo mënyre përpiqen të bindin opinionin se greva është e dëmshme, se ajo është për dobi personal për liderët sindikal dhe se nuk ka mbështetjen e madhe mes arsimtarëve”- thuhet në analizë.

Për ngjarjet më të fundit për padinë penale për liderin e LSDM-së, Zoran Zaev në analizë thuhet se të gjitha paralajmërimet, propozimet dhe informatat janë publikuar në “Dnevnik2” në RTM janë shtrembëruar –nga njëra anë, ka dashur të bëj puç dhe me dhunë ta merr pushtetin, ndërsa nga ana tjetër, ta paraqesin kryeministrin si “hero” i cili ka penguar përpjekje për grushtet dhe i cili nuk u nënshtrohet shantazheve dhe presioneve.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.