Presidenti i ShBA-së, Barak Obama prej dje ka profil personal në Twitter. Ai më herët në Twitter shërbehej me profilin e Shtëpisë së Bardhë (White House). Avatari i tij është @Potus  shkurtesë për presidenti i SHBA-së) dhe do ta përdor vetëm për postimet që ai do t’i publikoj personalisht.

Ai për 24 orë grumbulloi 1,8 vizitor ndërsa deri më tani ka bërë vetëm tre postime.

Postimi i parë është “Përshëndetje Twitter. Kështu është Barak. Me të vërtetë. Gjashtë vite president dhe më në fund u bëra me profil”.

Bashkëshortja e tij, zonja e parë e shtetit Mishel Obama ka profil të saj në Twitter prej janarit të vitit 2013 dhe deri më tani ka grumbulluar 1,9 vizitor.

Британски „Гардијан“ објави видеоснимка од моментот кога Обама првпат твитнал од овалната канцеларија, седејќи на работ на својата работна маса и употребувајќи го телефонот од Белата куќа, а не неговиот личен „Блекбери“.