fbpx
Tag: Twitter

tag: Twitter

Në shtabin e BDI-së, flamuri maqedonas shtyhet anash për takimin me Bilt

Ish shefi i diplomacisë suedeze, Karl Bilt i cili sot po zhvillon sërë takimesh me liderët politik në vend, me siguri pa qëllim, duke dashur të postojë fotografi në Twitter se ka arritur në shtabin e BDI-së në Reçicë të Vogël në Tetovë, ilustroi se ku BDI e mban flamurin maqedonas. Në podiumin i cili është në kornizat e sallës...

Rorabaker në Twitter bën thirrje Maqedonia të ndjek shembullin e Çekisë dhe Sllovakisë

Kongresmeni republikan dhe kryetar i Nën-komitetit për çështje evropiane në odën përfaqësuese amerikane, Dana Rorabaker vazhdon të promovojë idenë kontroverse për ndarjen e Maqedonisë edhe në Twitter. Ai duke u përgjigjur në mesazhe dhe reagime në Twitter rreth qëndrimeve të tij për Maqedoninë, mes të cilave edhe të ish shefit të diplomacisë maqedonas, Nikola Dimitrov, tha se “nëse popujt në...

Bejli paralajmëron që fokusi të mbahet në zbatimin e marrëveshjes

Ambasadori i SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli para pak çaste në profilin e tij në Twitter shpërndau marrëveshjen që mbrëmë e arritën partitë politike dhe shkroi: "Marrëveshja e 20 korrikut- partitë, mediat, institucionet-vetëm 42 ditë që të ketë sukses, mbani fokusin", shkroi ai.   https://twitter.com/AmbBaily/status/756098966756986880 Më herët Bejl përshëndeti marrëveshjen e arritur dhe shkroi se është mundësi për demokraci.  

Han: Pas kësaj, dyshoj në zgjedhje korrekte

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han sot dënoi vendimin e presidentit Gjorgje Ivanov për zhvlerësimin e proceseve gjyqësore kundër politikanëve, duke theksuar se kjo është kundër sundimit të së drejtës. “Deklarata e presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov që të gjithë politikanët të amnistohen, ashtu siç unë  e kuptoj është e papranueshme dhe nuk është në përputhshmëri me...

Votues fantom, persona të vdekur dhe banesa të stërmbushura nëpër listat e zgjedhësve

Qytetarët kanë zbuluar disa parregullsi gjatë kontrollimit të të dhënave personale në listën zgjedhore përmes ueb- aplikacionit që prej dje është e kapshme në faqen zyrtare të KSHZ-së. Qytetarët nëpër rrjetat sociale shkruajnë se në adresat e tyre jetojnë njerëz që nuk i njohin, se nëpër listat ka njerëz të vdekur dhe ka prej tyre që janë shpërngulur nga Maqedoni....

Ambasadori britanik befasohet: Çfarë është kjo me faljen për mashtrime zgjedhore?

Me të zbritur në Shkup, pas takimin në Londër me ministrin për Evropë, Dejvid Lidington, ambasadori britanik në vend Çarls Geret me fotografi nga aeroporti i Shkupit “tuitoi” pyetjen: “Çfarë janë zërat për aktivizimin e amnistisë për mashtrime zgjedhore”? https://twitter.com/BritAmbCGarrett/status/702773866276515840 Komuniteti i “Twitter-it” menjëherë bombardoi diplomatin britanik me përgjigje të llojit “Mirë se erdhe në realitet”, “Kjo është doing bussines në...

Vërshim kritikash ndaj Han nëpër rrjetat sociale

Pas bisedimeve dështuese të katër partive politike dhe euro- komisarit për zgjerim Johanes Han në rrjetat sociale ka valë kritikash negative ndaj Han, të cilin e akuzojnë për mos- informim, anim dhe jo- profesionalizëm. https://twitter.com/bakraci/status/688369774779326464 https://twitter.com/SPendarovski/status/688369467475259393 https://twitter.com/stefan_duvnjak/status/688363427685883905 https://twitter.com/Sulimanovic/status/688346336052285440 https://twitter.com/pilula12/status/688343848981000192 https://twitter.com/bakraci/status/688338701768912896 https://twitter.com/Mile_Panika/status/688336769436221443 https://twitter.com/razvigorka/status/688332972559314944 https://twitter.com/ArslaJeMeniBog/status/688320332772589568 https://twitter.com/mojokilington/status/688318283293036544 https://twitter.com/Dimitrov_Nikola/status/688313528189607936 https://twitter.com/VidanaDeSign/status/688310936973742080 https://twitter.com/mnogufina/status/688306875226521600 https://twitter.com/janwicki/status/688284260180967425 https://twitter.com/firerot_/status/688381409677979648 https://twitter.com/Pavlovikj/status/688375542341615616 https://twitter.com/firerot_/status/688362981760053249 https://twitter.com/firerot_/status/688362847764631552 https://twitter.com/svekjichka/status/688348240375336960 https://twitter.com/ArslaJeMeniBog/status/688340881666093056 https://twitter.com/vladokrstevski/status/688314671108108289 https://twitter.com/kezhmanprvi/status/688311896219455488 https://twitter.com/ATANASOP/status/688292623669440512 https://twitter.com/firerot_/status/688292368202596353 https://twitter.com/JakovFendu/status/688281416191221760

Han në Twitter: “Do të sigurojmë mbështetje për zgjedhje korrekte dhe të lira

Johanes Han në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Twiter, ka shkruar se, edhe pse partitë kanë sjellë vendim final, ata do të sigurojnë mbështetje për zgjedhje të lira, njofton Portalb. “Pa marrë parasysh vendimit final nga ana e partive politike, ne do të sigurojmë mbështetje të plotë që të garantojmë zgjedhje të lira dhe demokratike”, tha eurokomesari për...

Garet: Marrëveshja të zbatohet sa më shpejtë dhe me vullnet të mirë

Ambasadori britanik në Maqedoni, Çarls Garet si dhe homologu i tij amerikan Xhes Bejli, vendosi reagimin për marrëveshjen e arritur të liderëve të katër partive lidhur me pikat e Marrëveshjes së Përzhinos ta ndaj në profilin e tij në Twitter. “Marrëveshja e djeshme për funksionet qeveritare është hap i mirëseardhur. Tani është e nevojshme të zbatohet sa më shpejtë...

Gruevski të huajve u postoi fjalim të vjetër në Twitter si përgjigje

VMRO DPMNE, Qeveria, kryeministri dhe lideri i partisë Nikolla Gruevski nuk dolën me reagim zyrtar ndaj deklaratës së ambasadorëve, por qëndrimin e tyre e shprehën në profilin e tij në Twitter të Gruevskit. Disa orë pas deklaratës së ambasadorëve ku ata ju bëjnë thirrje partive politike që t’u përmbahen pikave të Marrëveshjes së Përzhinos, duke i dhënë theks pjesës që...

 “Twitter”: Katica nuk mund të gjenden në Google, Maqedonia fitoi KAT-women

Prokurorja publike Katica Janevs që herët në mëngjes u emërua për prokurore publike speciale është enigmë e vërtetë. Përveç emrit dhe biografisë së shkurtër, për prokuroren publike nga Gjevgjelia në kërkuesin Google s’mund të gjendet asnjë fotografi, që shkaktoi reagime nëpër rrjetet sociale https://twitter.com/VlatkoVasilj/status/643691368334893056 https://twitter.com/BazeLazevski/status/643690866721296384   https://twitter.com/mindplumber/status/643689563794358272 https://twitter.com/apostolov80/status/643689321531351040 https://twitter.com/KureNaTocak/status/643674676779200513 https://twitter.com/EStavrevska/status/643682379043876864 https://twitter.com/arheologinja/status/643682820590800896 https://twitter.com/Plavaaa/status/643683838410014720 https://twitter.com/sinisa_goliOtok/status/643683831141240832 https://twitter.com/pilula12/status/643683207020453888 https://twitter.com/MajkaNaZmejovi/status/643680625623465984 https://twitter.com/dimanovski/status/643681054629490688 https://twitter.com/The_BB_/status/643679900818403328 https://twitter.com/Gjavolot/status/643679012032802816 https://twitter.com/b0stan/status/643668446480343040 https://twitter.com/Gjavolot/status/643667899136253952 https://twitter.com/bakraci/status/643695014044942336 https://twitter.com/Mee_Yah_/status/643698889443426304

“Twitter” relaksohet me syzet e reja të Gruevskit

  Sot në rrjetin social “Twitter” u shfaq fotografi nga kryeministri Nikola Gruevski se si pushon në krevat plazhi. Sipas pohimeve të përdoruesve të Twitteri-t, fotografia është bërë në Tel Aviv, Izrael, mbanë syze që kushtojnë 60.000 dollarë. Pushimet verore u konfirmuan edhe nga shërbimet gazetareske të Qeverisë. Nga ana tjetër  përdoruesit e “Twitterit” u shqetësuan për syzet e kryeministrit... ПА КАКВИ НАОЧАРИ ДА...

Han na bëri të qëllojmë kush është “pa ndjenjë lidershipi dhe përgjegjësie”

Kujt i referohet postimi i djeshëm në Twitter i euro- komisarit për zgjerim, Johanes Han pas përfundimit të bisedave të pasuksesshme...jam i dëshpëruar nga mospasja e ndjenjës për përgjegjësi dhe mungesë lidershipi...? Për kë mendonte Han? Për Gruevskin apo Zaevin? Kush është ai i cili sipas Han, nuk ka “pasur ndjenjë përgjegjësi dhe mungesë lidershipi? Kryeministri Nikolla Gruevski edhe një...

Han: Shpresoj kjo të jetë ditë e mbarë për të ardhmen e shtetit

“Takimi sapo ka filluar, shpresoj se kjo do të jetë ditë e mbarë për të ardhmen e shtetit”. Këtë e publikoi në profilin e tij në Twitter euro- komisari për zgjerim të BE-së, Johanes Han. Ai sot ka takim me përfaqësuesit e partive më të mëdha politike në vend që të gjendet zgjidhje për tejkalimin e krizës. Liderët e katër partive...

Barak Obama me profil personal në twitter

Presidenti i ShBA-së, Barak Obama prej dje ka profil personal në Twitter. Ai më herët në Twitter shërbehej me profilin e Shtëpisë së Bardhë (White House). Avatari i tij është @Potus  shkurtesë për presidenti i SHBA-së) dhe do ta përdor vetëm për postimet që ai do t’i publikoj personalisht. Ai për 24 orë grumbulloi 1,8 vizitor ndërsa deri më tani ka...

Reagimet në Twitter për sarkazmin e Gruevskit

Në rrjetin social Twitter u paraqitën sërë reagime për të qeshurën sarkastike të kryeministrit Nikolla Gruevski, i cili në regjistrimet që sot i prezantoi Zoran Zaev, haptazi gëzohet për shembjen e objektit “Cosmos” të Fijat Canoskit. Në audio regjistrimet mund të dëgjohet se si Gruevski imiton Cakosin kur ai ka lutur që mos t’i shembet objektit, që përcillet me...

Bombat e reja të Zaevit sërish inspiruan përdoruesit e tuiterit

Lideri i partisë opozitare të LSDM-së Zoran Zaev sot sërish bëri bujë në  “Twitter”, me publikimin e vazhdimit të dytë të “bombës”. Audio- regjistrimet në të cilat zbulohet se si kurdisen proceset gjyqësore, emërohen gjykatës dhe bëhen pazarllëqe partiake për pushtetin gjyqësor, ishin inspirim për përdoruesit e tuiterit, që edhe këtë ta shprehin nëpërmjet frymës së humorit. кој вика дека #љубов...

#Бомба, #ОставкаЗаТодоров, #ТикТакТикТак и #Тамара tronditën interenetin në Maqedoni

Internet dukshëm i dobësuar, numër i madh i ueb- portaleve që nuk hapen apo për të cilat pritet më gjatë që të hapen për ndonjë informacion lidhur me “bombën”, lëvizje enorme nëpër rrjetet sociale- këto janë rezultatet nga ngjarja e ditës gjegjësisht konferencës për shtyp të Zaevit, që u bë ngjarje e internetit në historinë më të re të...

Bomba e Zaevit shpërtheu me humorin në twitter

Drejtuesi i LSDM-, Zoran Zaev, tundoi rrjetet sociale duke publikuar vetëm një pjesë të vogël të “bombës” të shumëpritur. Gazetarët dhe abonentët e tuiterit, gjatë  kohës së konferencës për shtyp të drejtuesit të opozitës (për herë të  parë në Maqedoni) kishte transmetim të drejtpërdrejtë me postime në tuiter, të cilët shërbenin si inspirim dhe ta humor për  të gjithë situatën. Ja...