fbpx
Tag: БаракОбама

tag: БаракОбама

Pavlopulos e ka keqinformuar Obamën për Maqedoninë

Maqedonia ishte një ndër temat për të cilat biseduan presidenti amerikan dhe presidenti grek, Prokopis Pavlopulos. I pari i Greqisë para presidentit Obama i ka përsëritur qëndrimet dhe akuzat ndaj qeverisë së Maqedonisë, duke kritikuar për përpjekje për marrjen e historisë greke. “Është fakt që një shtet fqinj kërkon emër që përveç falsifikim të historisë, përhap irredentizëm dhe drejtpërdrejtë nënkupton...

Barak Obama me profil personal në twitter

Presidenti i ShBA-së, Barak Obama prej dje ka profil personal në Twitter. Ai më herët në Twitter shërbehej me profilin e Shtëpisë së Bardhë (White House). Avatari i tij është @Potus  shkurtesë për presidenti i SHBA-së) dhe do ta përdor vetëm për postimet që ai do t’i publikoj personalisht. Ai për 24 orë grumbulloi 1,8 vizitor ndërsa deri më tani ka...

Ekzekutohet lideri i opozitës ruse Boris Nemtsov

Lideri i opozitës ruse dhe kritik ndaj Vladimir Putin, si dhe ish zv kryeministër liberal në epokën presidencës së Jelcin, Boris Nemstov, ëshët vrarë në një pritë ndërsa shëtiste në qendër të Moskës. Politikani u qëllua katër herë me pistoletë. vrasësit zbritën nga një automjet në një zonë pranë Kremlinit. në momentin e vrasjes ai shoqërohej nga një grua....

Jolevski dhe Besimi në lutjet e mëngjesit në Uashington

Përfaqësuesit maqedonas në krye me ministrin e mbrojtjes, Zoran Jolevski dhe kryeministrin Fatmir Besimi, do të marrin pjesë në kafjallin e lutjes në Uashington, së bashku me presidentit e SHBA-së, Barak Obama. Delegacionin maqedonas e përbëjnë edhe deputetët Vllatko Gjorçev, Roza Topuzovska- Karevska dhe Silvan Boneva, bashkëshortja e ish presidentit të Maqedonisë, Vilma Trajkovska dhe ish ministri i shëndetësisë, Imer...

Shtëpia e Bardhë pranoi gabimin: në Paris duhej të dërgonim dikë

Administrata e presidentit Obama pranoi se ka gabuar duke mos dërguar përfaqësues të lartë të Shteteve të Bashkuara në Paris për të marrë pjesë në marshimin e së dielës, në nivelin më të lartë në Francë, informoi  "СNN“. “Mendoj se është më e drejtë të themi se duhet të dërgonim dikë me një profil të lartë për të qenë atje”, tha...

Kush mori pjesë, e cilët liderë e injoruar marshin në Paris?

Kryetari i SHBA-ve, Barak Obama, nuk prezantoi në marshin e Parisit, i cili u mbajt dje si protestë kundër vrasjes të gazetarëve të javores satirike “Charlotte ebdo”. Nuk morri pjesë as sekretari shtetëror Xhon Keri, i cili bashkë me kryeministrin e Maqedonisë Nukolla Gruevski, ishte mysafir në Samitin e parapranimit “Vibrant Guxherat” në Indi. Mediet amerikane thonë se vënie në...