fbpx

Shoqata civile botërore nisën “Internet Forumi Social”

-

Shoqëria civile fillon Forum Social Internet Një grup shoqatash civile nga e gjithë bota ka shpallur një Forum Social Internet, për t`I bashkuar dhe për t`I artikuluar perspektivat nga e para (nga poshtë lart) për internetin si e duam. Duke u inspiruar nga Forumi Social Botëror, the thirrjen e qartë të tij , Një tjetër Botë është e mundur, grupi kërkon të tërheqë vëmendje urgjente për rritje e centralizimit të internetit për tërheqjen e monopolist dhe për kontrollin socio-politik, duke pohuar se Tjetër internet është i mundur ! ISF do të ofrojë ndër të tjera një alternativë të Forumit Botëror nisur kohët e fundit- Net Mundial Forumit Botëror Ekonomik për qeverisjen globale të internetit. Ndërsa Forumi Botëror Ekonomik (FBE) dhe Iniciativa Net Mundial mbledh elitat globale, ISF do të jetë një hapësirë pjesëmarrëse nga poshtë-lart për të gjithë ata që besojnë se Interneti global duhet të zhvillohet në publik në një paralele të drejtpërdrejtë me nismën e Forumit Botëror Social në 2001 si një iniciativë e kundërt e FBE-së.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.