fbpx

Фондацијата Метаморфозис создава коалиција за одговорна вештачка интелигенција

Фондацијата Метаморфозис го почнува процесот за формирање Коалиција за одговорна вештачка интелигенција (ВИ), која треба да собере чинители од повеќе сектори, соопшти Бардил Јашари, извршен директор на Фондацијата, затворајќи го годинашното издание на меѓународната конференција „е-Општество.мк“, што Метаморфозис ја организираше по 19-ти пат. Како што...

Навигирање со влијанието на вештачката интелигенција врз човековите права во дигитална ера, на 19-та меѓународна конференција е-Општество.мк

19-то издание на меѓународната конференција „е-Општество.мк“ на тема „Вештачка интелигенција и човекови права: Потрага по вистинскиот баланс помеѓу иновација и одговорност” која Фондација Метаморфозис ја организира на 19-ти декември 2023 во Хотел Мериот Скопје (сала Ballroom I), ќе го затвори извршниот директор на Фондација Метаморфозис, Бардил...

„Дезинформации на стероиди: Закана за интегритетот на изборниот процес” на 19-та меѓународна конференција е-Општество.мк

Во рамки на 19-то издание на меѓународната конференција „е-Општество.мк“ на тема „Вештачка интелигенција и човекови права: Потрага по вистинскиот баланс помеѓу иновација и одговорност” која Фондација Метаморфозис ја организира на 19-ти декември 2023 во Хотел Мериот Скопје (сала Ballroom I), втората панел дискусија ќе се фокусира...

Бајден ќе потпише извршна наредба за регулација на вештачка интелигенција

Американскиот претседател Џо Бајден ги откри деталите на новата извршна наредба за регулација на користењето на технологија која користи вештачка интелигенција. Таа вклучува наредби за поголема транспарентност од компаниите во однос на податоците што се користат, заштита од дискриминација при користењето на овие алгоритми,...

Одговорност за заштита на приватноста и личните податоци споделуваат институциите, граѓаните и бизнисите

Личните податоци на граѓаните и повредата на нивната приватност за некој може да значи и нечесна заработка што се мери во милиони, а во други случаи, нивната злоупотреба може да предизвика многу проблеми на засегнатиот. Затоа е важно, покрај другите одговорни, и институциите да...

Народната банка направи брошура за заштита од онлајн измами на граѓаните

Во европскиот месец на кибер безбедноста - октомври, Народната банка направи брошура за безбедност при користење дигитални финансиски производи и услуги, информираат оттаму. Сега граѓаните можат да се информираат повеќе за дигиталните финансиски канали и услуги кои им стојат на располагање (плаќање со платежна...

Грковска: Транспарентноста е важна за борба против корупција, но и за притисок на јавноста врз институциите

Транспарентоста е важна и основна не само во борбата против корупцијата, туку и поради овозможување на притисокот на јавноста институциите да бидат отчетни. Стратегијата за транспарентност што треба да се надоврзе на претходната, треба да помогне и јавните службеници да сфатат дека администрацијата не...

Пред почетокот на учебната година, 40 наставници учат да го користат новиот е-дневник

Cè уште се прават тестирања на новите софтверски решенија, кои од есеноска треба да го подобрат функционирањето и работата на електронскиот дневник. Мета.мк ги праша одговорните лица во Министерството за образование и наука (МОН), од кога ќе стартува примената на новиот дневник, во кој...

Македонски Телеком и А1 изедначени во процентот на мобилни корисници

Во четвртиот квартал на 2022 година, најголемите мобилни оператори Македонски Телеком и А1 Македонија биле изедначени според бројот на мобилни корисници, односно секој од нив има по 47,83 отсто од корисниците на мобилната телефонија, кои во последното тромесечје на минатата година биле вкупно 1.932.871,...

Ќе користиме европски фонд за дигитализација на општеството

Со потпишување на договорот со ЕУ за програмата „Дигитална Европа 2021-2027“  минатата недела, на Македонија ѝ се достапни 7,5 милијарди евра преку кои се отвораат можности за граѓаните, јавните институции или различни организации кои учествуваат во проекти, информираше денеска министерот за информатичко општество и...

Дигитализација во здравството – дали и колку се заштитени здравствените податоци на граѓаните?

„Мое здравје“, „Телемедицина“, „Е-рецепти“, се само дел од дигиталните услуги кои ги нуди Министерството за здравство, а министерот Фатмир Меџити сè повеќе ги промовира и најавува новите дигитални услуги преку кои граѓаните ќе имаат опција што е можно повеќе да ги избегнуваат непотребните редови...

Младите и „колачињата“: Ако не се јадат, не ги интересираат

„Не знам што се тоа колачиња, мислам дека се вируси што се појавуваат на сајтовите, не ги прифаќам“, е само еден од одговорите на младите во земјава во однос на поставеното прашање за тоа што се тоа „колачиња“. Податоците објавени во истражувањето на Меѓународната...

Од септември ќе има нов електронски дневник, летово наставниците ќе учат како да го користат

Во текот на летниот распуст, ИТ администратори од 30 основни и 26 средни училишта ќе бидат обучени како да го користат новиот електронски дневник, соопштија за Мета.мк од Министерството за образование и наука (МОН). Обуките ќе се реализираат додека траат годишните одмори и тие...

Eвропската комисија денеска го објави предлог-законот за дигитално евро

Европската комисија денеска го објави својот законски предлог за дигитално евро. Тоа би било универзално средство за плаќање во целата еврозона, како што сега се банкнотите и монетите. Законскиот предлог дигиталното евро да стане платежно средство, ќе обезбеди тоа да биде широко прифатено како...

ДЗР: Информацискиот систем во Министерство за земјоделство не е опоравен по сајбер нападот

Информацискиот систем во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) не е целосно опоравен по сајбер нападот од октомври лани и не е во состојба да ги преземе податоците од земјоделскиот регистар на Агенцијата за храна и веетеринарство (AХВ). Во МЗШВ и АХВ се...

Младите ги користат социјалните мрежи за четување и видеа, ама не и за општествен активизам

Споделување на видеа од пребрзо возење на автомобили или мотори, од опасни предизвици како што е качувањето на тинејџери по железнички вагони или од глорифицирање на меѓусебни врснички тепачки или насилници. Вакви не толку забавни, а повеќе опасни видеа постанаа речиси секојдневие што може...

Грковска: Законот за архивско работење ќе се стави во функција на дигиталната трансформација

Законот за архивско работење, како и создавањето услови за изготвување на електронска лична карта, како основна алатка за дигитализација на процесите и за пристап до дигитални услуги, што е клучно за намалување на субјективниот фактор, а со тоа и на корупцијата, во моментов е...

Родителите отсега ќе можат електронски да ги регистрираат новороденчињата

Родителите отсега ќе имаат можност да поднесат електронско барање за упис на нивното новороденче, без да имаат потреба да одат до шалтерите на Управата за водење матични книги. Министерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу, заедно со министерот за здравство, Фатмир Меџити, генералниот директор...

Отворен конкурсот за млади автори и уметници „Цртај на македонски јазик“

Конкурсот „Цртај на македонски јазик“ за 2023 година е отворен, а е наменет за млади автори и уметници од независната културна сцена. Целта е преку различни културни активности да се поттикне создавањето на дела со употреба на македонскиот јазик од младите уметници и независната...

Грковска: Ако сè тече како треба, електронска лична карта би требало да имаме в година

Планот и концептот за електронска лична карта се веќе готови. Тоа е систем кој мора да се прави согласно европските директиви и ако сè се одвива како што треба, би требало веќе следната година да имаме електронска лична карта. Ова го кажа на денешниот...

Клинички центар и детската болница во Козле една ноќ без вода, „Водовод“ ќе постави цистерни

Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, Јавната здравствена установа Универзитетска клиника за респираторни заболувања кај децата Козле-Скопје, резиденцијалните објекти на Водно, како и дел од жителите од реон Водно и Козле...