fbpx

Можно е повторно ААВМУ и МРТ да немаат функционални раководни тела

Фактот што Законот за ААВМУ повторно остава можност кандидатите за членови на Програмскиот совет на МРТ и кандидатите за членови на Советот на ААВМУ...

Отвореноста на податоците и вклучувањето на граѓаните во локалната власт се клучни за развој...

Вклучувањето на граѓаните во донесувањето одлуки е сржта на демократијата, посебно на основното ниво, во полето на локалната самоуправа, а тоа може успешно да...

„е-Општество.мк“: Потребна е дигитална зрелост за да се постигне дигитална трансформација на општеството

Шеснаесеттото издание на меѓународната конференција „е-Општество.мк“ на тема „Вклученост и ефективност-доброто владеење и интернетот“ започна денеска и за прв пат поради ковид-19 пандемијата се...

Андреј Петровски: Граѓаните многу малку внимаваат на „дигиталната хигиена“, а опасностите се бројни

Андреј Петровски е софтвер-инженер и магистер по електронски криминал, кој веќе пет години работи во Фондацијата SHARE, којашто се занимава со истражување и заштита...

Прогласена жолта алертна фаза, високи температури и УВ-индекс

Според Управата за хидрометеоролошки работи, денеска и утре целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Комисијата за следење на состојбата и...

Шилегов: Ќе ставиме крај на градежното дивеење во Скопје

Граѓаните на Скопје не заслужуваат арогантни градоначалници кои не мислат на потребите на граѓаните. По промените на локалните избори, новата градска власт заедно со...

Иванов, Димитриев и г.г. Стефан упатија пораки за мир и за спокој за Божиќ

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан, со порака за мир и за обединување, на православните верници им го честиташе големиот...

„Данас“: Јеремиќ одбил да биде заменик генерален секретар на ОН

Кандидатот на Србија за генерален секретар на Обединетите нации, Вук Јеремиќ, не го прифатил компромисот да биде заменик генерален секретар на ОН доколку се...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ