fbpx

Слободата на изразување е нарушена поради закани и недостиг на медиумски реформи, забелешки и од Брисел

Слободата на изразување е еден од клучните критериуми што секоја земја-аспирант за членство во ЕУ мора да ги исполни. Според новата методологија за проширување, поглавјето за слободата на изразување и медиумите припаѓа на првата група, онаа на основните права. Сепак, во Извештајот за напредокот...

Мораме да останеме обединети за нашите вредности и за мирот во Европа

Неиспровоцираниот, однапред смислен и варварски напад на Русија врз Украина го шокираше светот. Гледајќи ги сликите на крвопролевање и уништување, напади на станбени блокови и улици, се сеќаваме и на изгубените животи и на штетата направена за време на ужасите на други конфликти што...

Порталб анализа: Финансиска (не)зависност на државните фондови

И следна година двата најголеми државни фондови ќе се потпираат на пари од централниот Буџет. Вкупната „каса“ на државниот Фонд за здравствено осигурување е проектирана на скоро 600.000.000 евра а на ПИОМ нешто над 1,3 милијарди евра. И двата фонда за редовно и непречено...

Вистиномер: Може ли да се стори повеќе за зголемување на безбедноста на медиумските работници?

Прашањето за физичката безбедност и заканите кон новинарите и медиумските работници е сѐ уште актуелно. Иако има одредено поместување во позитивна насока, сепак, тие и натаму се соочени со физички закани при извршување на својата работа и со непреземање конкретни активности од институциите задолжени...

Буџет 2022: Колку пари и за кои проекти ќе се трошат догодина – училишта, гасификација, болници

Значајни инвестициони вложувања со буџетски средства се планирани во областа на патната инфраструктура - Коридор 8, инвестции во Коридорот 10, физибилити студија за изградба на патот Тетово-Призрен, изградба на автопатска делница Скопје-Блаце, гасовод меѓу Скопје и Косово, Македонија и Грција... Ова се дел од...

ИФИМЕС: Бугарскиот „десант“ на Северна Македонија ги врати политички „отпишаните“ Борисов и Каракачанов

Пред парламентарните избори во Бугарија што ќе се одржат на 4 април, соочена со сериозните закани од новите политички партии во земјата коишто се остри противници на власта, владејачката бугарска партија ГЕРБ се обидува да ја зачува постоечката коалиција со ВМРО-БНД и поддршката од...

Анализа – од врвот до дното, подемот и падот на македонските банки

Тринаесет години по падот на Македонска банка, некогашна Љубљанска банка, банкарскиот систем во земјава се соочи со пропаѓањето на Еуростандард банка, пишува Порталб.мк. Затворањето на оваа банка повторно ги отвори прашањата за стабилноста на банкарскиот сектор. Институциите на системот уверуваат дека системот е стабилен...

Анализа: Од април вистинска војна – економијата против корона вирусот

Почна пребројувањето на штетите од корона вирусот во економијата. Од угостителскиот сектор најавија дека е можно 29.000 вработени да останат без работа, тоа значи без плати и придонеси, еден од изворите за полнење на буџетот, пишува во неделната економска анализа на „Порталб.мк“. Според економистите, со...

Недела на неизвесности, предизборни блефови и проѕирни закани

Неизвесноста околу распишувањето на изборите изминатава недела повторно ја поткрена атмосферата во македонската политичка јавност. Експремиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев,  деновиве  најави дека е можно одложување на распишувањето на вонредните парламентарни избори договорени за 12 април, а најголемата опозициска партија возврати со...

Анализа: Како се исплаќале пензии, а како се полнела касата на ПИОМ

Приходите од неплатениот придонес од Фонд за пензиско и инвалидско осигурување секоја година се намалува, буџетските трансфери за покривање на „дупката“ во ПИОМ се зголемуваат, се вели во економската анализа на „Порталб.мк“. Слабости во чување и ажурирање на податоците за корисниците на пензија, грешки во...

Секој граѓанин дневно произведува 1,1 килограм отпад (инфографик)

Од 2011 година официјалните мерења покажуваат постојан тренд на зголемување на отпадот во земјава. Само за четири години комуналниот отпад е зголемен за 90.000 тони. Најголем “произведувач“ на отпад е Скопскиот регион, а најмало количество на создаден комунален отпад има во Југоисточниот регион, пишува...

Анализа: Изборните кампањи не треба да се плаќаат од државни пари

Изборните кампањи не треба да се плаќаат од државни пари бидејќи тоа е форма на корупција во медиумите - со државни пари. Со направените измени, медиумите што сакаат да ги следат изборите треба да се пријават во ДИК и да се запишат во регистар,...

Судско шоу: „Специјалната“ Јанева се сокри од јавноста, а јавната Рускоска “им ги тресе гаќите на судиите“

Апелацискиот суд, во вторникот донесе одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“,” од притвор да биде пратена во домашен притвор, каде ќе го почека судењето кое треба да започне на 3 декември. Јанева, која до вчера ја водеше институцијата со...

Предвремени избори: Решение за политичката криза или влез во нова, можеби економска криза

lugje klupi Zhena Park
Длабински реформи во судството, републички просек на плата од 500 евра, подобар стандард, посилна економија, враќање на средната класа, одржливи и применливи закони, реформи во медиумите – долга е листата на приоритети што Владата предводена од премерот Зоран Заев ги постави и пред себе...

ЕУ е како стоногалка: Францускиот амбасадор во Скопје се испоти правдајќи го Макрон

На прес конференција што траеше саат и пол, францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние, во четвртокот во Скопје седна на „жешкото столче„ пред новинарите. Амбасадорот се обиде да ги објасни мотивите на Франција за изјаснување против почетокот на преговори на Северна Македонија со Европската...

За прв пат во Македонија се планира воведување „ветинг“

Процесот на проверка на интегритетот, работата и професионалноста на вработените или т.н. “ветинг” ќе се спроведе за прв пат во Македонија. Овој процес ќе започне во Министерството за внатрешни работи, а работните групи започнаа со подготовките. Работната група за “ветинг” во МВР, во четвртокот ја одржа...

Како Јанева ја дозакопа довербата во институциите во Северна Македонија

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, од хероина, чија силуета на летните маички ја носеа и младо и старо во налетот за уривање на владата на Груевски, заврши разочарувачки неславно во притвор за злоупотреба на службената должност. Личноста која требаше да биде ( а едно...

Кого сѐ може да иритира македонскиот премиер Заев за една минута?

Во време кога македонската јавност сметаше дека аферата „Рекет“ во која на видеата објавени од италијанскиот весник „Ла Верита“ се сугерира корупција на на високо ниво за влијание врз обвинители и судии во која е вклучен еден контроверзен селебрити, ќе се чуе и можеби и...

Бурни реакции по најавата за вклучување на владата во борбата против дезинформациите

Најавата на владата за отворање фронт против лажните вести и ширењето дезинформации преку социјалните мрежи и традиционалните медиуми предизвика лавина од реакции во јавноста. Опозицијата препозна намера за цензура на медиумите, а иницијативата на владата наиде на критики и повик за внимателност од страна...

Изградбата на станови стагнира – градежен “бум“ во нискоградбата

Во мај биле издадени 222 одборенија за градба, на 61,3% од објектите инвеститори се физички лица, а на 38,7% инвеститори се правни лица, односно фирми, се вели во анализата на „Portalb.mk“. Споредбената анализа во однос на истиот месец лани покажува дека расте бројот на...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...