fbpx

Анализа – од врвот до дното, подемот и падот на македонските банки

Тринаесет години по падот на Македонска банка, некогашна Љубљанска банка, банкарскиот систем во земјава се соочи со пропаѓањето на Еуростандард банка, пишува Порталб.мк. Затворањето...

Анализа: Од април вистинска војна – економијата против корона вирусот

Почна пребројувањето на штетите од корона вирусот во економијата. Од угостителскиот сектор најавија дека е можно 29.000 вработени да останат без работа, тоа значи...

Недела на неизвесности, предизборни блефови и проѕирни закани

Неизвесноста околу распишувањето на изборите изминатава недела повторно ја поткрена атмосферата во македонската политичка јавност. Експремиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев,  деновиве  најави...

Анализа: Како се исплаќале пензии, а како се полнела касата на ПИОМ

Приходите од неплатениот придонес од Фонд за пензиско и инвалидско осигурување секоја година се намалува, буџетските трансфери за покривање на „дупката“ во ПИОМ се...

Секој граѓанин дневно произведува 1,1 килограм отпад (инфографик)

Од 2011 година официјалните мерења покажуваат постојан тренд на зголемување на отпадот во земјава. Само за четири години комуналниот отпад е зголемен за 90.000...

Анализа: Изборните кампањи не треба да се плаќаат од државни пари

Изборните кампањи не треба да се плаќаат од државни пари бидејќи тоа е форма на корупција во медиумите - со државни пари. Со направените...

Судско шоу: „Специјалната“ Јанева се сокри од јавноста, а јавната Рускоска “им ги тресе...

Апелацискиот суд, во вторникот донесе одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“,” од притвор да биде пратена во домашен...
lugje klupi Zhena Park

Предвремени избори: Решение за политичката криза или влез во нова, можеби економска криза

Длабински реформи во судството, републички просек на плата од 500 евра, подобар стандард, посилна економија, враќање на средната класа, одржливи и применливи закони, реформи...

ЕУ е како стоногалка: Францускиот амбасадор во Скопје се испоти правдајќи го Макрон

На прес конференција што траеше саат и пол, францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние, во четвртокот во Скопје седна на „жешкото столче„ пред новинарите....

За прв пат во Македонија се планира воведување „ветинг“

Процесот на проверка на интегритетот, работата и професионалноста на вработените или т.н. “ветинг” ќе се спроведе за прв пат во Македонија. Овој процес ќе...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ