fbpx

Словенечката претседателка: Треба да имате политичка мудрост и да го промените Уставот

Претседателката на Словенија, Наташа Пирц-Мусар, на заедничката прес-конференција со својот домаќин, македонскиот претседател Стево Пендаровски, порача дека треба да се има политичка мудрост и да се направи измена на Уставот. Таа нагласи оти ѝ е јасно дека тоа не е лесно, оти и во...

Шведска победи на Евросонг, Лорин вторпат ја стави својата земја на евровизискиот трон

Шведска е победникот на годинашното издание на Евросонг, односно натпреварот за песна на Евровизија. Во Ливерпул, победата на својата земја вчеравчер ја освои Лорин со песната Tattoo. Ова не е само седма победа на Шведска на натпреварот за песна на Евровизија во неговата децениска традиција,...

Интересна игра во развој – комбинација од „Валхејм“ и „Зелда“

„Enshrouded“ е игра во развој со преживување за повеќе играчи, и може да се игра со лимит од 16 играчи одеднаш. Самиот девелопер на играта вели дека играта потсетува на комбинација од „Валхејм“ и „Зелда“. Самиот трејлер многу објаснува за играта: Популарноста на „Валхејм“ донекаде...

Интервју со Ирма Башеска – Ристовска: Премостување на јапонската и македонската култура преку Nihon Ji фестивалот

Ирма Башеска Ристовска ( Портрет Фотографија -лична архива се користи со дозвола)
Ирма Башеска - Ристовска е член на Japan@mk - неформална организација на вљубеници во јапонската култура. Лани во нивна организација и со ангажман на повеќе луѓе, „направено од фанови за фанови и од љубов” - како што вели Ирма, беше организиран фестивалот Nihon Ji...

Македонска црковна и државна делегација презеде Благодатен оган во Ерусалим

Државна делегација на Република Северна Македонија и црковна делегација на Македонската православна црква – Охридска Архипеископија присуствуваа на појавувањето на Благодатниот оган во базиликата Светиот Гроб во Ерусалим, а потоа и лично презедоа оган од Ерусалимскиот патријарх, како благослов за верниците во нашата држава...

Одбележувањето на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи продолжува вечерва

По Маршот на живите, кој тргна од старата железничка станица до Тутунскиот комбинат, некогаш „Монопол“, во чии згради биле затворени македонските Евреи пред нивната депортација во нацистичкиот логор Треблинка и положувањата венци, цвеќе и камчиња со имињата на убиените Евреи, одбележувањето на 80 годишнината...

Пендаровски на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи: Наша морална обврска е да се сеќаваме и да не забораваме

Претседателот Стево Пендаровски, на денешното одбележување на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи, праша „дали ние, денешните генерации имаме право да смируваме нечија нечиста совест околу холокаустот на македонските Евреи? Дали смееме да молчиме пред историскиот ревизионизам што ги рехабилитира злосторниците и ги слави...

Спасувачите од ДЗС спасија жена што била 114 часа во урнатините во Адијаман

Спасувачите од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) на Северна Македонија вчера извлекоа жива жена од урнатините на зграда во Адијаман, откако таа минала 114 во кршот, по катастрофалните земјотреси што во понеделникот рано наутро ги погодија југоисточна Турција и северозападна Сирија Успехот на ДЗС...

(Видео) Војниците на АРМ спасија 5 годишно дете од урнатините во Караман Мараш

Припадниците на македонската Армија вчера по 6 часовно расчистување на рушевините успеаа да го спасат пет годишниот Сулејман од урнатините во Турција. Армискиот тим, како што соопшти Министерството за одбрана, учествуваше во спасувачка акција во градот Кахраманмараш. Тие за време на долгата акција, слушнале детски...

Преживеаните ја поминаа четвртата ноќ на студ, бројот на жртви од земјотресот надминува 21.000

Повеќе од 21.000 луѓе загинале во земјотресите во понеделникот во Турција и Сирија, a ОН предупредуваат дека целосниот обем на катастрофата сè уште е нејасен, пренесе Би-би-си. Спасувачите сè уште ги бараат преживеаните во урнатините, но надежите исчезнуваат, бидејќи поминаа повеќе од четири дена од...

По изјавата на Пендаровски за руско влијание, Захариева возвраќа дека тој работел за Белград и Москва

Екатерина Захариева, поранешната бугарска министерка за надворешни работи (2017-2021) и актуелен претседател на Комисијата за надворешна политика во актуелниот состав на бугарскиот парламент во интервју за бугарската приватна новинска агенција БГНЕС обвини дека агресијата против „македонските Бугари“ се случува под толерантен поглед на властите...

Ракета експлодира зад француски новинар додека вршеше јавување во живо од Украина (Видео)

Новинар од француската телевизија ТМС вчера при јавување во живо беше шокиран од удар на руска ракета зад него, која што разори хокеј-арена во Друживка, во областа Донецк во Украина. На видеото што стана вирално на интернет, а го објави и британски „Телеграф“ се гледа...

Руски советник за безбедност „фатен“ како кажува дека дроновите-самоубијци во Украина се ирански

Советник на Министерството за одбрана на Русија неодамна во телевизиско интервју, несвесен дека разговорот оди во етер, кажал дека дроновите-самоубијци коишто Русија ги користи за нападите врз градови во Украина се ирански, јави „Бизнис Инсајдер“. Официјална Москва во континуитет ги отфрла наводите дека се користат...

Приведени над 1.300 учесници во антивоените протести во Русија

Повеќе од 1.300 луѓе беа приведени вчеравечер во Русија поради антивоените протести што се одржуваа низ целата земја, јави Си-Ен-Ен. Дел од демонстрантите беа резервисти што треба да бидат мобилизирани. Рускиот претседател Владимир Путин вчера претпладне објави делумна мобилизација. Look at these young strong men in...

Преку манипулација со датуми неточно се тврди дека Украина е виновна за масовните гробници во Изиум

На социјалните мрежи се шири фотографија со којашто свесно се манипулира и се креира погрешно мислење во јавноста за руската инвазија во Украина и тоа кој е одговорен за смртта на загинатите и закопаните во масовните гробници. Тврдењето дека Украинците се одговорни за овие...

Општина Тетово воведе зонско паркирање, половина на улица половина на тротоар

Отежнато е минувањето за пешаците по тротоарите во горниот дел од улицата „120“, кај Зеленото пазарче во Тетово, бидејќи покрај узурпацијата од страна на тамошните продавачи, Општина Тетово со согласност на СВР Тетово воведе зонско паркирање кое половината е на тротоар. Од СВР Тетово...

Заврши погребната служба за британската кралица Елизабета Втора

Околу 2.000 луѓе, од кои околу 500 државници, политичари и членови на кралски семејства присуствуваа денеска на церемонијата на државниот погреб на досегашната британска кралица Елизабета Втора, која владееше со кралството речиси 70 години - најдолго од сите британски монарси. Погребната служба се одржа...

Автобуските постојки во Тетово немаат столчиња, граѓаните импровизираат поставувајќи мебел од дома (ВИДЕО)

Тетовските автобуси по многу пречки и одложувања сега сообраќаат низ градот, а бројот на граѓани кои ги користат се зголемува редовно. Меѓутоа, граѓаните ги чекаат автобусите на нозе, бидејќи на постојките нема столчиња, пишува Порталб.мк. На некои станици, како на пример кај постојката во близина...

ВИДЕО: Прокапа автобусот на релација Тетово-Скопје, на патниците им течеше вода на глава

По десетминутниот дожд попладнево, прокапе вода во автобусот на релација Тетово – Скопје. На патниците, како што сведочат тие, им капело вода на глава, па голем дел од нив се преместиле на предните седишта, а оние за кои немало место напред, излегле водени кога...

Не се знае дали булеварот „Благоја Тоска“ ќе биде готов наесен, Општина Тетово молчи (ВИДЕО)

Толку многу ветуваниот и многу дискутиран булевар „Благоја Тоска“ во Тетово, никако да се доврши и да се растовари сообраќајниот хаос. Иако беше ветено дека булеварот ќе биде готов во текот на есента, работите таму се изведуваат со слаб интензитет, тврдат граѓаните коишто ја...

Зеленски не кажал дека наскоро ќе го убијат

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема изјавено дека наскоро ќе го убијат, туку одговарајќи на прашање на новинарот на „Сан“, кажа дека има сознанија за операција наречена „Мајдан 3“ за...