fbpx

Шекеринска: И другите армии на НАТО се борат со пандемијата со исти мерки како...

„Ме радува фактот што видов дека одговорот на сојузничките армии за справување со пандемијата со широк спектар на активности е речиси идентичен на начиниот...

Апел од италијанските медицински лица: „Нема повеќе време, потребни ни се повеќе болници“ (видео)

Италијанскиот дневен весник „Ил фато куотидијано“ на својата веб-страница објави краток текст и видео со наслов - 'Коронавирус, апел од медицинскиот персонал: „Нема повеќе...

Бозовце: Заборавено од локалните власти, селото забрзано се празни (видео)

Длабоко во пазувите на Шар планина, на околу еден час возење по тесен кривулест асфалтен пат од центарот на Тетово, сместено е селото Бозовце....

Медиуми ги плашат Грците со старо видео од мигранти кои влегуваа во Македонија во...

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во...

Автопат Скопје – Блаце: Две децении ветувања за 12,5 километри дупки и нерамнини (видео)

Македонскиот главен град го делат околу 20 километри пат до границата со Косово. Јадранската магистрала денес е преполна со дупки и нерамнини има застарена...

Украинци нападнаа автобуси со сонародници евакуирани од Кина

Украинци евакуирани од кинескиот град Вухан вчеравечер биле „пречекани“ од револтирани жители со дожд од камења во градот Нови Санжари, во регионот Полтава во...

„Че Тим ТВ“ ги претставува изненадувањата во „туристичкиот центар“ Попова Шапка

Младите автори од „Че Тим ТВ“ со поддршка од порталот „Portalb.mk“ направија ново видео во кое ја отсликуваат реалната ситуација во зимскиот центар „Попова...

Се грееме како во среден век, исклучително неефикасно, скапо и токсично (видео)

Скап увоз на струја, уништување на дрвниот фонд на шумите, огромно загадување на воздухот во градовите и дотраена мрежа за снабдување со централно греење...

Филипа, бугарска врсничка на Грета Тунберг: Ти ли најде да зборуваш за украдено детство!?

Филипа Николова, 16-годишно девојче од Бугарија, која сега живее во Лос Анџелес, каде нејзината мајка Љубка Качакова сега е трговско аташе на Бугарија, предминатата...

„Че тим ТВ“: Учениците едвај читаат, покажа тестирањето ПИСА (видео)

Младите од „Че тим ТВ“ направија ново видео со кое се осврнуваат на лошите резултати на учениците од Македонија во последниот извештај на ПИСА...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ