video

НАТО-интеграција: Силни институции и вистински информации (Видео+инфографик)

Повеќе од 25 години членството во Северноатлантската договорна организација (НАТО) е деклариран врвен стратегиски приоритет на Република Македонија и на секоја нејзина влада. Собранието...

На викенд трките на „Стенковец“ дроновите јурат и по 150 километри на час

Речиси секоја сабота и недела на спортскиот аеродром „Стенковец“ се одржуваат тренинг-трки со дронови што летаат со брзина и до 150 километри на час. Ентузијасти од...

Борат го прелажа „путиновиот конгресмен“ Рорабакер, кој ја делеше и ништеше Македонија

Во својата нова провокативна комична серија „Who is America? (Која е Америка?)“, британскиот комичар Саша Барон Коен ги прелажа контроверзниот американски конгресмен Дејна Рорабакер,...

Приведен градоначалникот на Ново Село поради шверц со цигари

Приведен е градоначалникот на општина Ново Село, Боро Стојчев, кој се сомничи за шверц со цигари. Стојчев бил приведен синоќа додека бил заедно со...

Од пештерата во Тајланд спасени и последното момче и тренерот

Специјалците „фоки“ од тајландската Воена морнарица предмалку соопштија дека од пештерскиот систем, каде беа заглавени од 23 јуни годинава, се спасени и последното момче...

Се чека од пештерата во Тајланд да се спасат последните две момчиња и тренерот

Од пештерскиот систем Там Луанг во Тајланд, во кој беа долго заглавени, денеска се извлечени уште две момчиња, и сега внатре се уште две...

Владата на Груевски потрошила најмалку 19 милиони евра за книги што не се користат...

Илјадници лошо преведени книги од помпезно насловениот проект на владата на Груевски „1.050 книги“ скапуваат по влажни магацини. Деветнаесет милиони евра завршија во темните...

Владата на Груевски потрошила најмалку 19 милиони евра за книги што не се користат...

Илјадници лошо преведени книги од помпезно насловениот проект на владата на Груевски „1.050 книги“ скапуваат по влажни магацини. Деветнаесет милиони евра завршија во темните...

Четири жртви во поплави во Романија

Четири лица загинаа, а неколку стотици луѓе беа евакуирани поради обилните дождови што ја зафатија Романија во последниве денови. Маж кој поминувал река на коњ...

Столтенеберг: Македонија може да добие покана за НАТО на самитот на 11 и 12...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се надева дека ќе може да биде испратена покана за членство на Македонија во Алијансата на самитот што...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН