fbpx

Галовеј и Силвестри: Ако не дејствуваме сега, климатските промени ќе ја уништат Земјата

Се наоѓаме во посебен историски момент и начинот на кој ќе дејствуваме во следните 10 години, ќе го одреди патот по кој нашата планета...

Трејлерите за серијата „Фондација“ на Исак Асимов ги воодушевуваат љубителите на научна фантастика

Неколку дена по најавата дека на 24 септември ќе започне со емитување на ТВ-серијата „Фондација“, адаптација на реномираната серија научнофантастични романи на Исак Асимов,...

Спасувачите во Флорида уште трагаат по 99 исчезнати во рушевините на станбената 12-катница

Спасувачките екипи во американската сојузна држава Флорида, уште трагаат по 99 лица што се водат како исчезнати по уривањето на 41 година старата станбена...

Разорно торнадо однесе најмалку четири животи и остави пустош во Чешка

Силно торнадо придружено со град нанесе огромни штети во неколку села во Чешка и уби најмалку четири лица, а остави над 100 луѓе повредени....

Дискусија за 5Г технологијата: Предностите се огромни, а опасности засега има само во теориите...

Сите научни студии што се правени и се прават во светот, како и мерењата што се прават таму каде што се користи оваа технологија,...

Нуркачкиот центар „Амфора“ предупредува дека Охридско Езеро се полни со отпад од четири реки...

Нуркачкиот центар „Амфора“ го реализираше успешно проектот „Подводна еко патрола”, чија цел беше да се откријат вливовите на реките преку кои најмногу се загадува...

Белорускиот опозициски активист се обиде да се самоубие за време на судењето против него...

Активистот и политички затвореник Стјапан Латипау вчера се обиде да си го одземе животот со пенкало додека сведочеше на судењето против него во Минск,...

Порталб: Скејт паркот во Тетово не ја преживеа небрежноста од општината, младите во акција

Институционалната небрежност на општина Тетово, како и вандализмот на граѓаните, ги оставија младите во овој град без единствениот скејт парк. Паркот, изграден од странски...

Најмалку 40 жртви во Израел и Појасот Газа, во жестоките напади меѓу Израел и...

Вооружениот конфликт меѓу Израел и Хамас ескалираше синоќа и ноќеска, со жестоки ракетни и воздушни напади во кои загинаа најмалку 35 лица во Појасот...
Фото: НАТО

Столтенберг: Членството во НАТО ја постави Северна Македонија на патот на стабилноста и просперитетот

Северна Македонија е вреден сојузник на НАТО, велии Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во честитката за, како што рече, успешната прва година на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ