fbpx

Македонија загуби со 0:1 од Бугарија на последниот натпревар во групата од Лигата на нации [Галерија]

Вчерашниот меч на машките фудбалски репрезентации на Северна Македонија и Бугарија заврши со негативен резултат за нашата репрезентација 0:1. Во последниот натпревар во групата од Лигата на нации во која беше Македонија, Бугарија го даде победничкиот гол на почетокот на второто полувреме. Според проценките, натпреварот...

Бугарските медиуми протоколарно го најавуваат вечерашниот фудбалски дуел во Скопје

Вечерашниот фудбалски меч од Лигата на нациите меѓу Северна Македонија и Бугарија (машки) во главните бугарски медиуми за вечерва се најавува главно протоколарно, без разлика на проблемите меѓу двете држави актуелизирани во последниве 4 години поради придвижување на проширувањето на ЕУ и почетокот на...

Посебен режим на сообраќај поради фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугарија

Поради вечерашниот фудбалски натпревар меѓу Македонија и Бугарија во рамки на Лигата на нации, Министерството за внатрешни работи ќе спроведе посебен режим на сообраќај во близина на скопскиот градски стадион, Арена „Тодор Проески“. Од МВР соопштија дека поради натпреварот кој ќе започне во 20:45 часот,...

Холивудската ѕвезда Том Харди победи во шампионат во бразилско Џиу Џицу

Филмската ѕвезда Том Харди победи на Отвореното првенство „Бразилиан Џиу Џитцу“ кое се одржа изминатиот викенд, пренесе Си-ен-ен. 45-годишниот англиски актер  ги шокираше сите кога се појави на РЕОРГ (REORG) опен џиу џицу минатиот месец и го однесе златниот медал во категоријата. Харди сега повторно изненади...

Германски „Ауди“ ќе стане дел од Формула 1 од 2026 година

Германскиот производител „Ауди“ ќе се приклучи на Светскиот шампионат во Формула 1 (Ф1) од сезоната 2026 како снабдувач со погонски единици, соопштија од Формула 1. Најавата доаѓа откако на почетокот од месецов беа објавени новите регулации за погонските единици, дизајнирани за да им овозможат на...

Со кош од своја половина на Димитријевиќ во последната секунда, Северна Македонија го доби мечот против Данска

Со победа на гости против Данска, Кошаркарската федерација на Северна Македонија ги започна претквалификациите за Европското првенство. Пресуден за победата на македонскиот тим беше погодокот од половина терен кој го постигна Ненад Димитријевиќ во последната секунда од мечот за конечен резултат 70-73. Димитријевиќ, кој инаку...

Ѓоковиќ по сѐ изгледа ќе го пропушти УС Опен, САД тешко дека ќе ги кренат ограничувањата до понеделник

Новак Ѓоковиќ по сѐ изгледа не ќе може да се натпреварува на Гренд Слем тенискиот турнир, УС Опен, кој почнува следниот понеделник и ќе трае две седмици. Ѓоковиќ, како еден од најдобрите светски рекети и понатаму е одлучен да не се вакцинира против ковид-19,...

Златен медал за Мила Рељиќ на меѓународен таеквондо натпревар во Израел

Извонреден спортски успех постигна деветнаесетгодишната Мила Рељиќ од таеквондо клубот „Тигри“ од Скопје. Таа викендов освои златен медал во конкуренција сениорки (62 килограми) на меѓународниот таекводно натпревар „Винер Израел Опен“ од Г2 серијата на меѓународните светски натпревари. „На натпреварот учествуваа повеќе од 270 натпреварувачи од...

Почина Кирил Дојчиновски, првиот Македонец кој играл на Светско првенство во фудбал

На 78-годишна возраст, почина Кирил Дојчиновски, еден од најголемите македонски фудбалери во историјата. Македонскиот, но и светскиот фудбал останаа без легендарното име, кој во својата играчка и тренерска кариера ќе остане запаметен како еден од најдобрите на овие простори, соопшти денеска Фудбалска Репрезентација на...

Англија стана европски шампион во женски фудбал откако ја победи Германија во финалето

Англија ја победи Германија со резултат 2:1 во финалето на Европското првенство во фудбал за жени, со што ја освои својата прва голема титула, пренесува Јуроњуз. Клои Кели го постигна победничкиот гол по одбиената топка во второто полувреме од судиското продолжение, откако Германија не успеа...

Брајан Авиа, Сара Јанковиќ и Христијан Глигороски ќе се натпреваруваат на Европскиот младински олимписки фестивал

Најдобрите млади спортски таленти во Европа, меѓу кои алтетичарот Брајан Авиа, пливачката Сара Јанковиќ и џудистот Христијан Глигороски од Северна Македонија ќе се натпреваруваат на 16-тото издание на Летниот европски младински олимписки фестивал (EYOF), кој официјално беше отворен вчера во словачкиот град Банска Бистрица. За...

Младиот тенисер Калин Ивановски ќе игра во јуниорското четвртфинале на Вимблдон

Младиот тенисер Калин Ивановски (18) покажал одлична игра и бил подобар од својот противник од Литванија Eдас Бутливас, а тоа го потврдил со убедливиот триумф во третиот сет кој го добил со максимални 6:0. Со ова, тој обезбедил пласман во четвртфиналето на Вимблдон. Ивановски,...

Атлетичарот Андреас Трајковски го собори македонскиот рекорд на 100 метри

Овој викенд (сабота, 11 јуни) Андреас Трајковски, член на АК Работнички го собори македонскиот рекорд на 100 метри истрчувајќи ја патеката на атлетскиот митинг во Копенхаген, за 10 секунди и 50 стотинки. Досегашниот рекорд на Северна Македонија во ова дисциплина изнесуваше 10 секунди и 59...

Претседателот на ИОК Томас Бах во тридневна посета на Скопје

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) Томас Бах е во тридневна посета на Скопје. Тој до 11 јуни ќе учествува на Генералното Собрание на Европските олимписки комитети кое се одржува во главниот град на Северна Македонија. Првиот човек на олимпиското движење денеска се сретна со...

Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци

Град Скопје објави јавен оглас за стипендирање на спортисти – средношколци кои се жители на Скопје и учат во средните училишта на подрачјето градот. Од градот велат дека целта е да се зголеми мотивираноста кај младите спортисти – средношколци да спортуваат. Стипендиите, како што соопштија...

Златниот пехар од Светското првенство во фудбал промовиран во земјава

Пехарот од Светското првенство пристигна во Скопје, како дел од светската турнеја во пресрет на мундијалот, кој на крајот на годината ќе се игра во Катар. Златниот пехар на ФИФА земјава го донесе поранешниот бразилски фудбалер Жилберто Силва, а го пречека претседателот Стево Пендаровски. „Нема...

По десетти пат на Водно се одржа трката „прв до врв“

По десетти пат се одржа трката „прв до врв“ на која учествуваа над 2000 велосипедисти, планинари и рекреативци, како и професионални спортисти, кои со планинарење, трчање или возење велосипед ја искачуваа планината Водно, и се натпреваруваа кој прв ќе пристигне до врвот. Велосипедската трка започна...

По поразот од Португалија, Македонија останува без настап на Светско првенство во фудбал

Фудбалската репрезентација на Македонија не успеа да ја помине последната пречка што ја делеше од настап на Светското првенство во Катар. Со резултат 2:0 заврши финалниот меч од баражот помеѓу Португалија и Македонија што вечерва се одигра на стадионот „Драгао“ во Порто. Стрелец на двата...

Вечерва на стадионот „Драгао“ во Порто, Македонија игра за прво учество на еден мундијал

Вечерва, со почеток во 20:45 часот на стадионот „Драгао“ во Порто ќе започне фудбалскиот натпревар во кој Македонија игра против Португалија. Победникот на овој натпревар ќе обезбеди пласман на Светското фудбалско првенство во Катар. Ако македонската репрезентација успее да победи, тоа ќе значи прво...

ФФМ повика на прослава: Се гледаме денеска на плоштад „Македонија“

Фудбалската федерација на Македонија преку Фејсбук денеска ги повика граѓаните повторно да се соберат на плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје. Прославата за дочекот на репрезентацијата на Македонија попладнево ќе започне во 18:30 часот. Според досегашните информации, фудбалската репрезентација на Македонија ќе пристигне околу 17:30...

Иран ја распушта моралната полиција поради протестите, соопшти главниот обвинител во земјата

Иранската морална полиција, која е задолжена да го спроведува исламскиот кодекс на облекување во земјата, е распуштена, соопшти иранскиот главен јавен обвинител Мохамед Џафар Монтазери, а пренесоа повеќе новински...