Успех на македонските учесници на Вториот светски куп за боречки вештини во Сер

Младите борачи од битолската академија за боречки вештини „За-нед-до“ постигнаа одличен успех и освоија 38 медали на Вториот светски куп за боречки вештини кој...

8.500 учесници од 51 држава денеска трчаа на „Виз ер скопски маратон“

На „Виз ер скопски маратон 2017“, кој денеска се одржа низ скопските улици, трчаа 8.500 учесници од 51 држава, што е рекорден број, информираа организаторите. Промоторки...

Тетовецот Симјановски го освои првото место на ултрамаратонот на Фрушка Гора

Ултрамаратонецот Александар Симјановски од Тетово го освои првото место на ултрамаратонот на Фрушка Гора, Србија, кој се одржа изминатиов викенд. Се работи за трка по...

ФК „Тетекс“ во сериозна криза, му се заканува згаснување

Фудбалскиот клуб „Тетекс“ се наоѓа во најтешка ситуација од своето формирање. Од раководството на клубот велат дека функционираат поради добрата волја на играчите, на...

Марјан Лазовски, нов селектор на сениорската женска кошаркарска репрезентација

Марјан Лазовски е назначен за нов селектор на сениорскиот национален кошаркарски тим во женска конкуренција, соопшти Македонската кошаркарска федерација. По бројните ангажмани на клупски план...

Со сино пребоени жолтите столчиња на стадионот во Штип

Во герила-акција ноќеска биле поминати со „х“ во сина боја свежо обоените жолти столчиња на трибините на стадионот каде игра фудбалскиот клуб „Брегалница“. Ноќниот...

Сениорската женска кошаркарска репрезентација пријавена на квалификациите за Евробаскет 2019

Сениорската кошаркарска репрезентација во женска конкуренција по три години отсуство од кошаркарската сцена во Европа, ги почнува активностите. Тоа што претседателот на Македонската кошаркарска федерација,...

Червар не е повеќе селектор на македонската ракометна репрезентација – се откажал вчера

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) попладнево преку соопштение го објави крајот на соработката со селекторот на македонската машка ракометна репрезентација, Лино Червар. Федерацијата соопшти...

Јорданчо Давитков е новиот селектор на машката кошаркарска репрезентација

Нов селектор на машката сениорска кошаркарска репрезентација е Јорданчо Давитков, објави денеска Македонската кошаркарска федерација (МКФ) на својата веб-страница. Ова е вторпат поранешниот славен кошаркар...

Навивачката група „Мајмуни“ до „Партизан“ и ПАОК: Банкрот за Грција и НАТО – 1999...

Навивачката група „Мајмуни“ на фудбалскиот клуб Победа од Прилеп, викендов им одговори на навивачите на српскиот клуб „Партизан“ и на грчкиот ПАОК, кои во...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН