fbpx
Спорт Спорт Македонија

Спорт Македонија

Посебен режим на сообраќај поради фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугарија

Поради вечерашниот фудбалски натпревар меѓу Македонија и Бугарија во рамки на Лигата на нации, Министерството за внатрешни работи ќе спроведе посебен режим на сообраќај во близина на скопскиот градски стадион, Арена „Тодор Проески“. Од МВР соопштија дека поради натпреварот кој ќе започне во 20:45 часот,...

Почина Кирил Дојчиновски, првиот Македонец кој играл на Светско првенство во фудбал

На 78-годишна возраст, почина Кирил Дојчиновски, еден од најголемите македонски фудбалери во историјата. Македонскиот, но и светскиот фудбал останаа без легендарното име, кој во својата играчка и тренерска кариера ќе остане запаметен како еден од најдобрите на овие простори, соопшти денеска Фудбалска Репрезентација на...

Брајан Авиа, Сара Јанковиќ и Христијан Глигороски ќе се натпреваруваат на Европскиот младински олимписки фестивал

Најдобрите млади спортски таленти во Европа, меѓу кои алтетичарот Брајан Авиа, пливачката Сара Јанковиќ и џудистот Христијан Глигороски од Северна Македонија ќе се натпреваруваат на 16-тото издание на Летниот европски младински олимписки фестивал (EYOF), кој официјално беше отворен вчера во словачкиот град Банска Бистрица. За...

Атлетичарот Андреас Трајковски го собори македонскиот рекорд на 100 метри

Овој викенд (сабота, 11 јуни) Андреас Трајковски, член на АК Работнички го собори македонскиот рекорд на 100 метри истрчувајќи ја патеката на атлетскиот митинг во Копенхаген, за 10 секунди и 50 стотинки. Досегашниот рекорд на Северна Македонија во ова дисциплина изнесуваше 10 секунди и 59...

Претседателот на ИОК Томас Бах во тридневна посета на Скопје

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) Томас Бах е во тридневна посета на Скопје. Тој до 11 јуни ќе учествува на Генералното Собрание на Европските олимписки комитети кое се одржува во главниот град на Северна Македонија. Првиот човек на олимпиското движење денеска се сретна со...

Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци

Град Скопје објави јавен оглас за стипендирање на спортисти – средношколци кои се жители на Скопје и учат во средните училишта на подрачјето градот. Од градот велат дека целта е да се зголеми мотивираноста кај младите спортисти – средношколци да спортуваат. Стипендиите, како што соопштија...

Златниот пехар од Светското првенство во фудбал промовиран во земјава

Пехарот од Светското првенство пристигна во Скопје, како дел од светската турнеја во пресрет на мундијалот, кој на крајот на годината ќе се игра во Катар. Златниот пехар на ФИФА земјава го донесе поранешниот бразилски фудбалер Жилберто Силва, а го пречека претседателот Стево Пендаровски. „Нема...

По десетти пат на Водно се одржа трката „прв до врв“

По десетти пат се одржа трката „прв до врв“ на која учествуваа над 2000 велосипедисти, планинари и рекреативци, како и професионални спортисти, кои со планинарење, трчање или возење велосипед ја искачуваа планината Водно, и се натпреваруваа кој прв ќе пристигне до врвот. Велосипедската трка започна...

По поразот од Португалија, Македонија останува без настап на Светско првенство во фудбал

Фудбалската репрезентација на Македонија не успеа да ја помине последната пречка што ја делеше од настап на Светското првенство во Катар. Со резултат 2:0 заврши финалниот меч од баражот помеѓу Португалија и Македонија што вечерва се одигра на стадионот „Драгао“ во Порто. Стрелец на двата...

Вечерва на стадионот „Драгао“ во Порто, Македонија игра за прво учество на еден мундијал

Вечерва, со почеток во 20:45 часот на стадионот „Драгао“ во Порто ќе започне фудбалскиот натпревар во кој Македонија игра против Португалија. Победникот на овој натпревар ќе обезбеди пласман на Светското фудбалско првенство во Катар. Ако македонската репрезентација успее да победи, тоа ќе значи прво...

ФФМ повика на прослава: Се гледаме денеска на плоштад „Македонија“

Фудбалската федерација на Македонија преку Фејсбук денеска ги повика граѓаните повторно да се соберат на плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје. Прославата за дочекот на репрезентацијата на Македонија попладнево ќе започне во 18:30 часот. Според досегашните информации, фудбалската репрезентација на Македонија ќе пристигне околу 17:30...

Нов македонски рекорд во скок во далечина, Трајковски брилираше во Данска

Македонскиот атлетичар Андреас Трајковски постави нов национален рекорд во скок во далечина во сала, со резултат од 7 метри и 65 сантиметри, што е за 32 сантиметри подобар од претходниот рекорд на отвореното првенство во Скиве, Данска, кое се одржа викендов. Покрај во скок во...

Прогласени најдобрите атлетичари во Македонија за 2021

Атлетската федерација на Македонија ги прогласи најуспешните и најдобрите атлетичари за 2021 година во младинските и сениорски категории во машка и женска конкуренција. Претседателката на федерацијата Александра Војнеска Зикова во своето обраќање на церемонијата, која вчера се одржа во Дојран, истакна дека оваа година...

Познати можните противници на нашата фудбалска репрезентација во баражот за Мондијалот

По натпреварите вчеравечер од европскиот дел на квалификациите, веќе се познати можните противници на македонската машка фудбалска репрезентација во баражот за Светското првенство во Катар следната година. Ова ќе биде првото вакво учество во бараж за пласман на Светско првенство, соопшти ФФМ. Можни противници на...

Ненадејно почина македонската ракометна репрезентативка Јулија Николиќ

Поранешната македонска ракометна репрезентативка Јулија Николиќ (Портјанко), ненадејно почина на 38-годишна возраст. Портјанко играше во „златните времиња“ за женскиот ракометен клуб Кометал Ѓорче Петров од 2003 до 2009 година, а потоа доби и македонско државјанство, при што играше и за македонската репрезентација. Последниот настап за репрезентацијата...

Македонските таеквондисти Филип и Анамарија со медали се вратија од Президент купот во Истанбул

По освоениот сребрен медал на Летните олимписки игри во Токио од Дејан Георгиевски, македонското таеквондо продолжува да ниже успеси на меѓународната спортска сцена. Таеквондистот Филип Додевски освои сребрен медал во категоријата - 87 килограми на Президент купот во Истанбул. На овој важен спортски настан...

Историски пласман на Калин Ивановски во осмина финалето на јуниорскиот турнир на Вимблдон

Македонскиот тенисер Калин Ивановски, денеска ќе настапи во осминафиналето на јуниорскиот турнир на Вимблдон. Ивановски ќе игра со Британецот Џек Пинингтон Џоунс кој е на 1.195 место на ранг-листата, додека Калин е на 1.654. Пласманот на Ивановски на осмина финалето на Вимблдон е историски.

Андријана Поп Арсова и Дарио Ивановски старо-нови шампиони во атлетика

Во неделата, на 4 јули, во Скопје се одржа Националното првенство на Македонија во полумаратон, како дел од календарот на Атлетска Федерација на Македонија. И оваа година победници на полумаратон во Националното државно првенство на Македонија се Андријана Поп Арсова (АК Делта), кај дамите, и...

Започнува пријавувањето за Виз Ер Скопски Маратон 2021

Организаторите на Виз Ер Скопски Маратон 2021, најавуваат дека овој маратон, кој ќе се одржи по 17-ти пат, за разлика од претходните изданија, ќе биде дводневен настан. Маратонот ќе се одржи на 2 и 3 октомври, а денеска во 10 часот започнува пријавувањето на учесниците,...

Стадионот на кој Али Ахмети го подигна трофејот е во мизерна состојба, Арифи три пати вети реконструкција

Со скршени стакла, отпадоци и натписи кои му даваат неатрактивен изглед, вака изгледа денес градскиот стадион во Тетово, чија реконструкција беше ветена во 2013 година од актуелната градоначалничка на Тетово, Теута Арифи, која истото ветување го повтори и во предизборната кампања од 2017 година....

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Денеска, овие мерки за сигурност се неопходни, а сигурноста значи, сите што сакаат да искажат почит за Гоце Делчев, тоа слободно да дојдат да го сторат, изјави пред малку...