fbpx
Спорт Спорт Свет

Спорт Свет

Aргентина е светски шампион во фудбал

Aргентина е светски шампион во фудбал, откако во финалето на Мундијалот, што се одржува во Доха, Катар, ја победи Франција. Регуларниот дел од натпреварот заврши нерешено 2:2, по што следуваа продолженија по кои резултатот беше 3:3. Во пенал рулетот подобра беше Аргентина, откако Французите промашија...

ФИФА му оддаде почит на Синиша Михајловиќ со едноминутно молчење

ФИФА, одлучи финалниот меч и натпреварот за третото место на Светското првенство да започнат со едноминутно молчење за да му оддадат почит српскиот поранешен играч и менаџер Синиша Михајловиќ, кој почина во болница во Рим на 53-годишна возраст поради леукемија од која боледуваше од...

Холивудската ѕвезда Том Харди победи во шампионат во бразилско Џиу Џицу

Филмската ѕвезда Том Харди победи на Отвореното првенство „Бразилиан Џиу Џитцу“ кое се одржа изминатиот викенд, пренесе Си-ен-ен. 45-годишниот англиски актер  ги шокираше сите кога се појави на РЕОРГ (REORG) опен џиу џицу минатиот месец и го однесе златниот медал во категоријата. Харди сега повторно изненади...

Германски „Ауди“ ќе стане дел од Формула 1 од 2026 година

Германскиот производител „Ауди“ ќе се приклучи на Светскиот шампионат во Формула 1 (Ф1) од сезоната 2026 како снабдувач со погонски единици, соопштија од Формула 1. Најавата доаѓа откако на почетокот од месецов беа објавени новите регулации за погонските единици, дизајнирани за да им овозможат на...

Со кош од своја половина на Димитријевиќ во последната секунда, Северна Македонија го доби мечот против Данска

Со победа на гости против Данска, Кошаркарската федерација на Северна Македонија ги започна претквалификациите за Европското првенство. Пресуден за победата на македонскиот тим беше погодокот од половина терен кој го постигна Ненад Димитријевиќ во последната секунда од мечот за конечен резултат 70-73. Димитријевиќ, кој инаку...

Ѓоковиќ по сѐ изгледа ќе го пропушти УС Опен, САД тешко дека ќе ги кренат ограничувањата до понеделник

Новак Ѓоковиќ по сѐ изгледа не ќе може да се натпреварува на Гренд Слем тенискиот турнир, УС Опен, кој почнува следниот понеделник и ќе трае две седмици. Ѓоковиќ, како еден од најдобрите светски рекети и понатаму е одлучен да не се вакцинира против ковид-19,...

Англија стана европски шампион во женски фудбал откако ја победи Германија во финалето

Англија ја победи Германија со резултат 2:1 во финалето на Европското првенство во фудбал за жени, со што ја освои својата прва голема титула, пренесува Јуроњуз. Клои Кели го постигна победничкиот гол по одбиената топка во второто полувреме од судиското продолжение, откако Германија не успеа...

Познати можните противници на нашата фудбалска репрезентација во баражот за Мондијалот

По натпреварите вчеравечер од европскиот дел на квалификациите, веќе се познати можните противници на македонската машка фудбалска репрезентација во баражот за Светското првенство во Катар следната година. Ова ќе биде првото вакво учество во бараж за пласман на Светско првенство, соопшти ФФМ. Можни противници на...

Македонскиот репрезентативец Ељиф Елмас постигна гол за Наполи во натпреварот против Венеција

Македонскиот репрезентативец Ељиф Елмас постигна гол за Наполи во натпреварот против Венеција (2-0). Елмас голот го постигна во 73-та минута од натпреварот и изјави дека освен што е среќен за погодокот, најважна му е победата на тимот. „Одигравме тежок натпревар, но Спалети ми влева голема самодоверба....

Организаторите на „Токио 2020“ се предомислија за забраната да се објавуваат фотографии од спортисти кои клечат во знак на протест

Bronze
Меѓународниот олимписки комитет и организаторите на Олимписките игри „Токио 2020“ го променија ставот во однос на забраната што му била издадена на тимот кој ги води социјалните мрежи на Игрите, да објавува слики од спортисти кои клекнале на колено за време на натпреварите во...

Заев, Османи и Бектеши во Букурешт попладнево ќе навиваат за македонските фудбалери

Премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерот за економија Крешник Бектеши со владиниот авион отпатуваа за Букурешт, каде попладнево ќе ја бодрат македонската машка фудбалска репрезентација, на првиот меч од Европското првенство. Со почеток во 18 часот, нашата репрезентација ќе дебитира...

Украина го признава е-спортот како официјална спортска гранка

Министерството за млади и спорт на Република Украина официјално го прогласи е-спортот, односно професионалниот гејминг, како легитимен вид спорт во земјата, пренесува Мета.мк. На 9 септември 2020 година министерството објави дека Комисијата за признавање видови спортови со мнозинство гласови донела одлука дека е-спортот односно „кибер-спортот...

Светскиот шампион во кревање тегови Андреј Драчев убиен во тепачка со шампион на ММА

Светскиот првак во дигање тегови, Русинот Андреј Драчев го загуби животот вчера претпладне во договорена тепачка во рускиот град Хабаровск. Тој се тепал пред едно кафуле во центарот на градот со шампионот во ММА, Анар Алакверанов. Како што пренесуваат руските медиуми, до тепачката дошло откако...

Реал Мадрид го освои Супер купот во Скопје – Манчестер jунајтед поразен со 2:1

Екипата на Реал Мадрид вечерва во Скопје го освои Супер купот, победувајќи го Манчестер jунајтед со 2:1 на градскиот стадион „Филип Втори“ во Скопје. „Кралевите“ по четврти пат ќе го однесат трофејот во Супер купот во Мадрид. Првото полувреме заврши со резултат 1:0 за „кралевите“, откако...

Осум лица загинаа кога се урна ѕид при стампедо на фудбалски стадион во Сенегал

Осум лица загинаа, а околу 40 се сериозно повредени вчера, кога се урна ѕид на фудбалскиот стадион „Демпа диоп“ во главниот град на Сенегал, Дакар. На уривањето на ѕидот му претходела тепачка, а потоа стампедо предизвикано од фрлениот солзавец од полицијата, при што бил...

Берни Еклстоун „исфрлен“ по 40 години, Формула 1 во рацете на „Либерти медиа“

Берни Еклстоун, кој беше на врвот на Формула 1 речиси 40 години, сега е само почесен претседавач и советник на одборот на директори, откако „Либерти медиа“ го заврши преземањето на Формула 1 почнато во септември лани, јавија светските медиуми. Функцијата главен извршен директор што ја извршуваше...

На Мундијалот во 2026 година ќе играат 48 репрезентации, одлучи ФИФА

Светската фудбалска федерација (ФИФА) денеска едногласно одлучи Светското фудбалско првенство да биде проширено и на него да учествуваат 48 репрезентации. По Светските првенства во Русија во 2018 година и во Катар во 2022 година, на следниот Мундијал во 2026 година, чиј домаќин сè уште не...

Усеин Болт по рекорден шести пат прогласен за најдобар светски атлетичар

Светскиот рекордер на 100 и на 200 метри, Усеин Болт, по шести пат ја доби наградата за најдобар атлетичар на светот во изборот на Меѓународната атлетска федерација (ИААФ). Деветократниот олимписки шампион во последните девет години само трипати не го доби ова признание, а до рекордот стигна...

Светскиот шампион Нико Розберг се пензионира од Формула 1

Светскиот шампион во Формула 1, Нико Розберг, денеска објави дека се пензионира од Формула 1 и дека неговата одлука е конечна и веднаш стапува на сила, јавува „Би-би-си“. Триесет и едногодишниот Германец својата прва шампионска титула ја освои во неделата, завршувајќи ја трката за Големата...

На казахстанските олимпијци им се одземени медалите од Пекинг

Олимпискиот комитет на Казахстан денеска соопшти дека на тројца спортисти од земјата им се одземени олимписките медали по новите тестирања на примероците од Олимписките игри од Пекинг од 2008 година. Без сребрени, односно бронзени медали останаа Ирина Некрасова и Марија Грабиветсаја, кои се натпреваруваа во...

Три лица загинаа во сообраќајна несреќа на автопатот Свети Николе-Штип

Тројца загинати е епилогот од денешната сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Свети Николе-Штип во близина на наплатната рампа „Кадрифаково“. Како што информираат од МВР, незгодата се случила...