fbpx

Почина легендарниот хрватски фудбалски тренер Ќиро Блажевиќ

-

По долга битка со ракот, почина легендарниот хрватски фудбалски тренер Мирослав Ќиро Блажевиќ. Тој замина непосредно пред да наполни 88 години.

Блажевиќ беше селектор на хрватската репрезентација во 1998 година, кога Хрватска го освои третото место на Светското првенство во Франција. Неговата кариера како играч ја завршил кога имал 31 година, по што започнал со тренерската работа во 1968 година. Првиот голем успех го остварил кога со Динамо Загреб ја освои шампионската титула во 1982.

Фудбалски селектор на хрватската репрезентација станал во 1994 година. Како тренер работел до 2015 година.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy course
download xiomi firmware
Download WordPress Themes Free
lynda course free download