fbpx

Завршува 25-то јубилејно издание на Скопје филм фестивал

Со проекции на филмовите „Едно убаво утро“на режисерката Миа Хансен - Лов (20 часот) од програмата Фокус на европски филм и најновиот филм на Гаспар Ное, „Врлог“ (22 часот) од програмата Авторски филм, вечерва завршува 25-тото јубилејно издание на Скопје филм фестивал. Проекциите се во...

Современи автори од регионот од утре во Скопје на јубилејниот 10. „ПРО-ЗА Балкан“

Десеттото издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ ќе биде отворен утревечер во 20 часот во Даут-пашиниот амам во Скопје. Љубителите на пишаниот збор во јубилејното издание ќе можат да се сретнат со десетина писатели, издавачи, да слушнат извадоци од нивните дела на јазикот...

Рокот за конкурсот за изработка на постер инспириран од италијански стрип продолжен до 18 септември

Институтот „Данте Алигиери“ од Скопје информира дека рокот за конкурсот за изработка на постер инспириран од хероите на италијанскиот стрип е продолжен до 18 септември. Победничкиот плакат кој ќе биде одбран од жири комисијата ќе биде официјален плакат на „Comics Day“ – Денот на италијанскиот...

Дизниевиот лик Шиљо, Гуфи или Клапчо полни деведесет години

Во текот на 2022 година љубителите на продукцијата на Волт Дизни прославуваат 90 години од постоењето на еден од омилените ликови – наивното и добродушно антропоморфно куче Шиљо или Клапчо, во оригинал Гуфи (Goofy). Првобитната форма на Шиљо бил лик кој се појавува во краткиот...

Писатели од регионот и пошироко на јубилејното 10. издание на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“

Десетина писатели, издавачи, уредници од регионот и пошироко ќе бидат гости на јубилејното 10. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ што ќе се одржи од 18 до 20 септември во Даут-пашиниот амам во Скопје. Покрај годинашната добитничка на наградата „Прозарт“ за авторски придонес кон...

Со лименка или пластично шише до влезница за музичкиот фестивал „Звукот на Скопје“

Дводневниот фестивал „Звукот на Скопје“ ќе се одржи на неколку локации низ Скопје на 16 и 17 септември. Организаторите најавуваат концерт на Дина Јашари, настап на српската евровизиска претставничка Констракта и „Земља грува“ и бендот „Хајка“. Првата вечер од фестивалот, како што се вели во соопштението,...

Bо Кинотека ќе бидат прикажани трите филмови од серијалот „Кум“

Во рамки на годинешната програма на Скопје филм фестивал ќе биде одбележана 50. годишнината од првиот од серијалот „Кум“ (1972) во режија на Френсис Форд Копола. Трите филмови од серијалот „Кум“ ќе бидат прикажани утрe (12.09), вторник (13.09) и среда (14.09), а проекциите во...

Продадени сите карти за проекциите на „Најсреќниот човек на светот“ во Венеција

На Венецискиот филмски фестивал денеска во 14.15 часот во киносалата „Darsena“ премиерно се прикажува најновиот филм на Теона С. Митевска „Најсреќниот човек на светот“. „Интересот за филмот е голем, продадени се сите карти за проекциите, Венеција е посебен и најстар филмски фестивал и огромна е...

Со поетско читање од 18 странски поети завршија „Струшките вечери на поезијата“

Со поетско читање во Даут пашиниот амам на кое учествуваа 18 поети од странство, вчера официјално заврши годинешното 61. издание на меѓународниот поетски фестивал „Струшките вечери на поезијата“ „Читањето започна со аудиозапис со гласот на годинешниот добитник на „Златниот венец“, јапонскиот поет Шунтаро Таникава, кој...

Синоќа запален поетскиот оган на 61. издание на Струшките вечери на поезијата

Со музичко-поетски перформанс на „Т’га за југ“ во изведба на бендот „Пијан Славеј“ и традиционалното палење на поетскиот оган, синоќа свечено се отвори 61. издание на фестивалот „Струшки вечери на поезија“, информираат од тимот на „Струшките вечери на поезијата“. Манифестацијата се отвори на летната тераса...

Промоција на книгата „Тупаници“ со присуство на писателот Пјетро Гроси во „Буква“

Во сабота, на 27 август, во кафе-книжарницата „Буква“ со почеток во 20 часот ќе се одржи промоцијата на книгата „Тупаници“ со присуство на италијанскиот писател Пјетро Гроси. Промоторки на книгата ќе бидат Ирина Талеска и Катерина Сотирова, која воедно и ја преведе книгата на македонски...

Мастер клас со Ентони Дод Ментл на фестивалот „Браќа Манаки“: Секој филм си има свој живот

Оскаровециот Ентони Дод Ментл (Anthony Dod Mantle), британско-дански кинематографер со светска кариера и голем број награди, меѓу кои е и актуелната „Златна камера 300“ за животно дело на 43. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола, одржа мастер клас во киното „Манаки“. Мастер класот беше модериран...

Отворена јубилејната 55. Летна школа за македонскиот јазик и култура во Охрид

Расте интересот за изучување на македонистиката на странските универзитетски центри. На јубилејната, 55. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ) има најголем број учесници последниве години. Покрај учесници од...

Јубилејната 55. Летна школа на МСМЈЛК со 60 странски македонисти и слависти од 17 држави

Следната седмица во во Охрид ќе започне јубилејната 55. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ). На Школата, којашто ќе трае до 2 септември, ќе учествуваат 60 странски македонисти...

Филмот на Сорентино „Раката на Господ“ на 19 август го отвора фестивалот „Браќа Манаки

„Оваа година на Интернационалниот фестивал за филмска камера „Браќа Манаки“ ќе има неверојатни филмски остварувања од најголемите светски фестивали, главна ѕвезда ќе биде Ентони Дод Ментел, директорот на фотографија и кинематографер како што биле браќата Манаки, а очекуваме да нѝ потврди и Џон Метисон,...

Годинава „Манаки“ ќе се фокусира на пионерската работа на кинематограферите

Оваа година во периодот од 20 до 27 август ќе се одржи 43. издание на Интернационалниот фестивал за филмска камера „Браќа Манаки“, во Битола. На денешната прес-конференција која се одржа во хотел „Парк“, директорот Симеон Мони Дамевски најави дека годинава симбол на „Браќа Манаки“...

Во Тетово промовирана дигиталната платформа „Архив на Хрвати во Македонија“

Со мислата на Антун Густав Матош, „само варварин може да ја исмејува историјата“, Македонско - хрватското друштво (МХД) завчера во Тетово ја промовираше дигиталната платформа „Архив на Хрвати во Македонија“, која е достапна на www.arhivhr.mk. Со неа се опфатена околу 80 имиња на истакнати...

Вечерва отворање на изложбата „Сизифов пат“ од карикатуристот Лука Лагатор

Вечерва со почеток во 20:00 часот во галеријата „Остен“ ќе се отвори изложбата на карикактури на познатиот карикатурист од Црна Гора, Лука Лагатор. Изложбата именувана „Сизифов пат“ ќе биде отворена со перформанс од карикатуристот. Притоа, како што информираат од галеријата, ќе бидат изложени 30 дела...

Костадиновска-Стојчевска за „Топ Ченел“: Стратешка цел е да бидеме дел од ЕУ, како Македонци со македонска култура и македонски јазик

„Сакаме да се признае македонската култура, македонскиот јазик, нашата етничка припадност и посебноста што ја имаме како Македонци и како што неколкупати напомена нашиот премиер, „Да“ нашата стратешка цел е да бидеме дел од ЕУ, но не сакаме ништо повеќе или помалку отколку што...

Изложба „Сенките на занаетите“ на Билал Јилмаз утре на програмата на фестивалот „КРИК“

Во рамки на програмата на седмото издание на „КРИК“, фестивалот за критичка култура, утревевечер (четврток, 30 јуни) во КСП Центар – Јадро, во 20 часот ќе биде отворена изложбата „Сенките на занаетите: инсталација на светлина-сенка-звук“ од турскиот уметник Билал Јилмаз. „Изложбата е резултат на партиципативно...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под...