fbpx

Сеќавањето за постземјотресната обнова на Скопје изложено во срцето на Краков

Во самиот центар на туристичката престолнина на Полска, Краков, во наредните 3 месеци ќе биде поставена изложба за постземјотресната обнова на Скопје и полскиот...

Копале канал за фекална канализација, ископале римски саркофаг

При копање на канал за фекална канализација на булеварот Партизански одреди во населбата Карпош 4, вчера биле пронајдени камен саркофаг од 2-от век, односно...

Влијанието на стрипот „Алан Форд“ на современата македонска култура

По повод 50-годишнината од појавата на култниот стрип „Алан Форд“, новинската агенција „Мета.мк“ го испитува неговото влијание на културата во Македонија преку разговори соосновачот...

Германскиот гудачки квартет „Minguet Quartett“ ќе одржи бесплатен концерт во Македонска филхармонија 

Реномираниот германски гудачки квартет „Minguet Quartett“, ќе одржи концерт во Македонската филхармонија, утре (2 јули) со почеток во 19.30 часот. Сите љубители на класичната музика...

Истакнатиот музичар Џијан Емин ќе одржи работилница на тема „Музиката денес“ во Охрид

Охридско лето  организира работилница на тема „Музиката денес“ во катедралната црква „Св. Софија“ на 11 јуни со почеток од 18.30 часот. Предавач на работилницата...

МНТ со „Магбет“ ќе го отвори фестивалот „Војдан Чернодрински“

Со претставата „Магбет“ од Шекспир, во режија на Нела Витошевиќ, а во изведба на Македонскиот народен театар (МНТ) – Скопје, вечерва во Прилеп на...

Елиф Шафак и други турски писатели под истрага поради наводна педофилија

Познатата и наградувана турска писателка Елиф Шафак, чии дела се преведени и на македонски, е ставена под обвинителска истрага во Турција, пишува „Гардијан“. Обвинителите покренаа...

По повод 50-годишнината, во Хрватска е објавена нова книга за стрипот „Алан Форд“

Кон крајот на април во Загреб е објавена книгата „Хало Бинг“ на Иван Сршен и Антонија Радиќ, одбележувајќи го првото објавување на „Алан Форд“...

Романската поетеса Ана Бландијана е добитникот на „Златен венец“ за 2019 година

Добитник на „Златен венец“ за 2019 година, главната награда на „Струшките вечери на поезијата“, е романската поетеса Ана Бландијана. Одлуката ја соопштија Управниот одбор...

Отворена изложбата „100 години Требениште“

Премиерот Зоран Заев, кој воедно е и покровител, ја отвори изложбата „100 години Требениште“ поставена во Националниот археолошки музеј на Република Северна Македонија. Изложбата се остварува...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ