Издавачот на стрипови „Бонели“ најавува ТВ-серии, почнувајќи со Дилан Дог

Водечкиот италијанскиот издавач на стрипови „Серџо Бонели едиторе“ најавил развој на продукција на ТВ-серии со некои од своите најпознати брендови, почнувајќи со популарниот истражувач...

Во Битола промоција на фестивалите АКТО и Бош

Во Мезе бар „Јагода“ во Битола, со почеток во 21.30 часот вечерва ќе се одржи забава под наслов „Собиранка“, на која АКТО Фестивалот за...

Васо Ристов нов директор на МОБ

Професорот и продекан на Факултетот за музичка уметност во Скопје, Васо Ристов е избран за генерален директор на Македонската опера и балет (МОБ) - Скопје. „Ристов...

Унгарска вечер во Прилеп

Со почеток во 20.30 часот на просторот околу Градскиот Саат во Прилеп, денеска ќе се одржи Унгарска вечер, на која ќе настапат оркестарот „Фокош“...

Почина академик Милан Ѓурчинов

На 90-годишна возраст вчера почина академик Милан Ѓурчинов, редовен член на Македонската академија на науките и уметностите. Академик Милан Ѓурчинов е роден на 28 јули...

Одбележувањето на годишнината од земјотресот продолжува со филмови и концерти

Во денешниот настан од манифестацијата „Зборува Скопје“, со која градот се потсетува на жртвите од земјотресот од 26 јули 1963 година, вечерва во 20.30...

Пуштен во употреба првиот аудио-водич за археолошкиот локалитет „Стоби“

Националната установа за управување со археолошкиот локалитет „Стоби“, во соработка со софтверската компанија „Г6 солушн“ (G6 Solutions) од Скопје, го изработија првиот аудио-водич за...

Галичка свадба ќе се одржи од 13 до 15 јули

Годинешното 45. издание на Галичка свадба ќе се одржи од 13 до 15 јули во истоименото село на планината Бистра. И оваа година неколку илјади...

Со концерт на Елена Голомеова задутре почнува „Штипско културно лето“

Со концерт на сопранот Елена Голомеова, со почеток во 20.30 часот во Домот на култура „Ацо Шопов“ во Штип, в петок ќе биде отворено...

Почна 39-то Скопско лето

Со  концертот на  групата  „Дадо Дганит“ од Израел во зградата на Македонска филхармонија, вчеравечер свечено беше отворено 39. издание на  фестивалот „Скопско лето“, кој...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН