fbpx

Историска победа на корејскиот “Паразит“

За прв пат во историјата на Оскарите најважната награда, наградата за најдобар филм ја доби филм од не-англиско потекло. Филмот „Паразит“ доби вкупно 4 оскари...

Свеченото отворање на реновираниот Албански театар сé уште чека технички прием

Свеченото отворање на Албанскиот театар во Скопје уште од ноември 2019, е сé уште во постапка на технички прием, што подразбира давање дозвола за...

Дизајни за поддршка на „Медена земја“ на патот кон оскарите (галерија)

Не стивнува еуфоријата по историскиот успех на екипата на „Медена земја“, филмот во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов кој е номиниран во...

„Медена земја“ испиша историја со две номинации за Оскар, за најдобар документарец и странски...

Документарниот филм „Медена земја“ доби две номинации за Оскар, за најдобар странски филм и документарец.Ова е прв пат, македонски филм да добие две номинации...

„Медена земја“ во потесниот избор за номинација за „Оскар“ за најдобар документарец и за...

Документарецот „Медена земја“ влезе во потесниот избор за номинација за „Оскар“, и тоа во две категории – за најдобар документарец и за најдобар странски...

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ ја освои наградата за човекови права „Одисеј“

Наградата за човекови права на Советот на Европа - „Одисеј“ вчера ѝ беше доделена на македонската режисерка Теона Стругар Митевска за својот последен филм:...

Фестивалот „Синедејс“ преку meme кампања им се приближува на младите

Фестивалот на европски филм „Синедејс“ кој се одржува во Скопје од 7 до 15 ноември ја заснова својата промотивната кампања на користење на мемиња...

Сара Џесика Паркер го пофали „Медена земја“, а ја критикуваа зошто не додала “Северна“...

Познатата актерка Сара Џесика Паркер, најпозната по нејзината улога на Кери во серијата „Сексот и градот“, објави на својот Инстаграм профил неверојатни пофални зборови...

Прво организирано претставување на ромски писатели на Саемот на книгата во Франкфурт

Годинашното издание на Саемот на книгата во Франкфурт, веројатно најзначајната манифестација од овој вид во светот, ќе биде одбележан со огромна новост: на големиот...

Изложбата „Патешествие“ која е приказ на кариерата на Влатко Стефановски ќе го отвори „Скопје...

Со изложбата на концертни и промотивни постери и плакати насловена како „Патешествие“, ќе започне филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ во...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ