fbpx

(Видео) Шимпанзото Коко го прослави 26-тиот роденден со вкусна торта

Популарното шимпанзо Коко наполни 26 години, а вработените во Зоолошката градина Скопје му приредија вкусно изненадување. „Роденденот го прослави заедно со својата Зоо негувателка Билјана со која се родени на ист ден. Подароци и торти направени од ориз, јатки и овошје покрај славеникот, добија и останатите шимпанза“, објавија од Зоо Скопје. „Среќен...

Нуркачите ја накитија подводната елка во Охридското Езеро

Членовите на нуркачкиот клуб „Амфора“ од Охрид по едногодишна пауза заради коронавирусната пандемија ја продолжија традицијата. Тие во јавноста ги споделија моментите на украсување на подводната елка во водите на Охридското Езеро со кои посакаа да е среќна и весела Новата 2022 година. Сите кои...

Нетфликс објави екранизација на стрип од италијанскиот панкер Зерокалкере

Неодамна Нетфликс почна со емитување на долгоочекуваната серија „Искини по цртичките“ (анг. „Tear along the dotted line“) на италијанскиот стрип-автор Зерокалкере. Зерокалкере е псевдоним на италијанскиот уметник Микеле Рек (Michele Rech), кој е сценарист, режисер и го позајмува гласот за истоимениот главен лик. Гледачите на Нетфликс...

Првиот пациент со ковид-19 бил на пазарот за животни во Вухан, открива нова американска студија

Според нова студија на научник од САД, првиот пациент, односно „нултиот“ пациент со ковид-19 била продавачка на пазарот за животни во кинескиот град Вухан и таа е регистрирана на 11 декември 2019. Досега во голем дел се сметаше дека првиот пациент е маж, сметководител,...

Скопскиот џез фестивал отворен со изложба на плакати „Компликувај едноставно!“

Вечерва (18 октомври) во 19 часот со отворањето на изложбата на плакати од претходните изданија беше отворено 40. издание на Скопскиот џез фестивал. Изложбата е поставена во Младинскиот културен центар (МКЦ), по отворањето беше одржан и мини концерт на Антоние Весковски, а во киното „Фросина“...

Започна меѓународниот турнир во Валорант „Мастерс Берлин“, ќе трае до 19 септември

Во Берлин, главниот град на Германија, вчера започна вториот интернационален турнир во компјутерската игра „Валорант“, „Мастерс Берлин“, кој е дел серијата натпревари „Valorant Champions Tour - VCT“. Турнирот што го организира фирмата „Рајот Гејмс“, издавачот на „Валорант“, ќе трае до 19 септември. На турнирот настапуваат...

Испробајте ја Star Citizen бесплатно преку новите Free Fly евенти

Star Citizen е повеќе вселенска симулација одошто обична игра. Импресивната графика што ја има ги надминува сите други игри со вселена. Девелоперот Cloud Imperium Games веќе со години работи на играта и неодамна објавија две нови видеа за развојот на играта и понудата за...

Од Титови пионери до топлес-девојки: Како југословенските ТВ-серии за деца го прикажуваа летото?

Темата на летото како период во кој децата откриваат нови работи, растат низ авантури и се развиваат во адолесценти беше често обработувана во југословенската кинематографија и ТВ-продуција. Покрај детски филмови како „Милиони на островот“ (Milioni na otoku, 1954) или условно кажано тинејџерскиот „Лажливо лето '68“...

Легендарниот стрип-јунак Загор Те-неј наполни 60 години

Љубителите на стрипот во Италија, поголем дел од Балканот и Турција деновиве ја прославуваат 60-тата годишнина од објавувањето на стрипот „Загор“, еден од најпопуларните серијали на тие простори. Првата епизода на Загор е објавена на 15 јуни 1961 година од издавачката куќа Бонели, а дело...

Регистрирани се 50 нови случаи на ковид-19, оздравеле 81 пациент, починале 18 лица

Според податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.955 тестирања, а се регистрирани 50 нови случаи на ковид-19. Во: Скопје–27, Куманово–5, Прилеп–4, Гостивар–3, Тетово, Велес, Штип и Кичево по 2 и Струмица, Гевгелија и...

Јагма за сликички од македонски фудбалери по пристигнувањето на албумот „Еуро 2020“

За прв пат после распадот на Југославија, колекционерите на сликички од Северна Македонија имаат прилика да ја видат фудбалската репрезентација на својата држава во албум посветен на едно Европско првенство. Судејќи по реакциите на социјалните мрежи и по според активностите околу трафиките, најновиот албум „Еуро...

Со можност за регистрација преку „Снeпчет“, младите во САД се поттикнуваат да излезат на гласање на изборите

Снапчет
Апликацијата за пораки „Снeпчет“ минатата недела воведе неколку алатки за гласање, меѓу кои и опцијата корисниците да можат да се регистрираат преку самата апликација за да гласаат на изборите во САД. Над 400.000 корисници се пријавиле за гласање преку „Снепчет“ до понеделникот. Апликацијата и...

Зошто доаѓањето на „Спотифај“ е важно за македонската музичка индустрија?

Шведскиот сервис за дигитална музика „Спотифај“ објави дека од 15 јули се проширува на 13 нови пазари во централна и источна Европа, меѓу кои и во Република Северна Македонија. Додека официјалното соопштение на „Спотифај“ го истакнува влезот на рускиот пазар, најавата предизвика голем медиумски интерес...

Кој е Алан Форд и зошто е толку популарен кај генерациите родени пред 1980 година?

Во времето пред интернет, младите имаа свој извор на „мимови“ и „роустови“* - стрипот „Алан Форд“, чие издание на хрватски јазик имаше култен статус низ цела бивша Југославија. Во рамки на напорите за воведување едукативни содржини во и за  медумската сфера, Мета.мк со дозвола...

Популарноста на ТикТок расте и покрај ниските оцени

Просечната оцена на видео платформата ТикТок месецов падна од 4,6 на 1,2 на виртуелната продавница за апликации Play Store. Падот се должи на онлајн битката која започна во Индија пред неколку денови, откако ТикТок креаторот Амир Садики ги обвини јутјуберите дека копираат содржини од...

Пет изведби на отворено од „Култура во време на корона“ денеска

Пет нови изведби од програмата „Култура во време на корона“ треба да се одржат денеска во организација на Град Скопје. Во 14 часот ќе биде емитуван и запис за изложбата „Celebrate life во изолација – Изложба: Индог“. Во 16 часот, во паркот во Чаир настап ќе...

Еден свет: Заедно дома – концерт во поддршка на здравствените работници

Лејди Гага, Џенифер Лопез, Опра, Џон Леџенд, Тејлор Свифт, Алиша Кис, Били Ајлиш, Ролинг Стоунс, Камила Кабејо, Селин Дион, Дејвид Бекам, Елен Деџенерес, Елтон Џон, Идриз Елба, Ј Балвин, Луис Џамилтон, Лизо, Малума, Лупита Нјонго, Пол Мекарни... Ова се само дел од ѕвездите кои ќе...

„Мама, мама, седи дома“ – молдавските мим-херои пеат двојазично за пензионерите во самоизолација

Молдавската музичка група „Санстроук проџект“ (во превод „Проектот Сончаница“) ја адаптира поранешната евровизиска нумера „Хеј мама“ за потреби на едукативен спот со кој се обраќаат на пензионерите во ерата на епидемијата на Ковид-19. Песната е на руски и романски јазик, објавена со превод на англиски....

Фотограф го тужи Џастин Бибер за „украдена“ фотка

Фотограф го тужи Џастин Бибер бидејќи објавил негова папараци фотка на својот Инстаграм профил, без да го посочи фотографот кој ја направил фотографијата. Фотографот Роберт Барбера вели дека Џастин е виновен за прекршување на неговите авторски права со тоа што објавил негова фотографија без...

Сара Џесика Паркер го пофали „Медена земја“, а ја критикуваа зошто не додала “Северна“ во името

Познатата актерка Сара Џесика Паркер, најпозната по нејзината улога на Кери во серијата „Сексот и градот“, објави на својот Инстаграм профил неверојатни пофални зборови за документарецот „Honeyland“ (Медена земја) и за тимот кој стои зад него. „Медена земја е неверојатна, визуелно восхитувачка, интимна, а сепак...

Златниот пехар од Светското првенство во фудбал промовиран во земјава

Пехарот од Светското првенство пристигна во Скопје, како дел од светската турнеја во пресрет на мундијалот, кој на крајот на годината ќе се игра во Катар. Златниот пехар на...