Утре почнува „Пиволенд 2016“

Од утре до 4 септември на скопското Кале по деветти пат ќе се одржи традиционалната манифестација – Гурмански викенд со пиво „Пиволенд 2016“, најавија...

Бијонсе триумфираше на „Ем-ти-ви видео-музички награди“

Поп-пејачката Бијонсе доби најголем број награди на годинешните „Ем-ти-ви видео-музички награди“, за кои церемонијата за доделување се одржаа вчеравечер во „Медисон сквер граден“ во Њујорк. Од 11...

Роберт де Ниро го отвори Сараевскиот филмски фестивал

Со краток говор, актерот Роберт де Ниро го отвори Сараевскиот филмски фестивал (СФФ). Де Ниро во оваа прилика изјави дека е почестен што го отвора фестивалот во...

Ал Ди Меола и Продиџи во Охрид

Викендов Охрид ќе биде центар на музичките збиднувања во земјава. Концертите на еден од најдобрите гитаристи во светот Ал Ди Меола и групата Продиџи,...

„Продиџи“ ќе донираат за граѓаните од поплавените подрачја

Светски познатата група „Продиџи“, која на 14 август ќе настапи во Охрид, на својата „Фејсбук“ страница напиша дека ќе донира за настраданите од поплавите кои...

Од вечерва „Охрид колинг“ во СРЦ „Билјанини извори“

Охрид од вечерва е домаќин на големиот музички настан „Охрид колинг“ (Ohrid calling), на кој ќе настапат светски познатите диџеи Ники Ромеро и Лост...

Цеца за Голема Богородица ќе пее во Македонска Каменица

Како настан на летото во Македонска Каменица за 28 август најавен е концерт на српската пејачка Цеца Ражњатовиќ. Таа ќе пее на Денот на...

Вечерва почнува уличниот театар „Баскерфест 2016“

Уличниот театар под отворено небо „Баскерфест“ ќе почне вечерва и ќе трае до 19 јуни. Атрактивни баскер-изведувачи од целиот свет ќе настапуваат на градскиот плоштад...

Странските пејачи на „Макфест“ на сопствен трошок ќе допатуваат во Штип

Во пресрет на првата вечер на фестивалот на забавна музика „Макфест“, кој е финансиран од Министерството за култура, директорот на фестивалот, Љупчо Мирковски, објави...

Годинешниот „Макфест“ со предзнак меѓународен

В четврток, во Штип, почнува 31. издание на фестивалот на забавна музика „Макфест 2016“, а годинава тој е со предзнак меѓународен, поради учеството на седум...

НАЈНОВИ

БАЛКАН