На „Евровизија“ забранети знамињата на Косово и на Исламска држава

На годинешното натпреварување за песна на „Евровизија“ забранети се знамињата на Косово, Исламска држава, Палестина, Крим, Доњецка Република, Нагорно Карабах и на Северен Кипар,...

Почина светската поп-икона Принс

Прославената американска музичка ѕвезда и поп-икона Принс почина денеска на 57-годишна возраст во својот дом во Минесота, пренесуваат светските медиуми. Како што пренесуваат медиумите во...

Дејвид Гета на 5 јуни во Скопје

Еден од најактуелните диџеи во последните неколку години, Дејвид Гета, на 5 јуни ќе гостува пред македонската публика, а шоуто ќе се одржи на...

Почина Галиено Фери, творецот на „Загор“

Галиено Фери, легендарниот италијански стрип цртач и илустратор почина вчера во Џенова на 88-годишна возраст. Фери ќе остане запаметен како творец на познатиот стрип...

Кралеви, принцези, пеперутки и каубојци: Денот на шегата на скопскиот плоштад

Маскирани дечиња од повеќе градинки и училишта учествуваа на манифестацијата „Априлијада“ на плоштад Македонија организирана по повод 1 април – Денот на шегата. На манифестацијата...

Почина Џорџ Мартин, „петтиот член на Битлс“

Сер Џорџ Мартин, легендарниот музички продуцент, познат како „петтиот член на Битлс“, кој ја оформи и ја прослави една од најголемите музички групи на светот, починал...

Прв „Оскар“ за Леонардо ди Каприо, „Спотлајт“ најдобар филм

Леонардо ди Каприо освои „Оскар“ за најдобра машка улога во филмот „Повратник“, а „Спотлајт“ беше прогласен за најдобар филм на синоќешното 88. доделување на...

Мајор се онесвести сред прес-конференција во Пентагон

Генерал мајор на војската на САД, Џејмс Мартин Џуниор, падна во несвест за време вчерашната прес-конференцијата посветена на буџетот за фискалната 2017 година за...

Утринава почина диџеј Бабура

Утринава во Скопје на 44-годишна возраст почина Љупчо Петровски, познатиот диџеј Бабура. Петровски работеше како диџеј во повеќе радиостаници како „Мега ФМ“, „Антена 5“, „Сити...

Меморијален концерт за Дејвид Боуви во Њујорк

Меморијален концерт за Дејвид Боуви ќе се одржи во њујоршката концертна сала „Карнеги хол“ на 31 март. Првобитно било планирано музиката на Дејвид Боуви да биде...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН