fbpx

Анализа: Измамениот Заев – вест со краток здив, но со можни последици по премиерот...

Веста на неделата – измамничките телефонски разговори на премиерот Зоран Заев со двајцата руски, наводно, шегобијци – нема капацитет подолгорочно да се задржи во...

Од домашни „бомби“ до руска салата: Четиригодишна аудио голгота

Снимениот телефонски разговор на премиерот Зоран Заев со руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Столјаров), кои го измамија македонскиот премиер, претставувајќи се...

Анализа: Наместо „метла“ – крпче за полирање порцелан

Реконструкцијата на Владата, односно „метлата“ на премиерот Зоран Заев се сведе на крпче за полирање порцелан, наместо да биде она што навистина би требало...

Анализа: Северна Македонија и Бугарија повторно се скараа за историјата

Двете балкански земји Северна Македонија и Бугарија, кои пред две години потпишаа договор за добрососедство, се судрија околу потеклото на историската личност на Гоце...

Анализа: Датумот за преговори со ЕУ нема да го измести курсот на Северна Македонија

Прашањето за датумот за отпочнување преговори на Северна Македонија со ЕУ секако дека е многу важно прашање. Јавноста веќе е запозната со бенефитите од...

Анализа: Национализмот сè уште ментално го тероризира срцето на Балканот

Она што секако без многу забелешки од внимателни критичари може да се нарече срцето на Балканскиот полуостров, односно Република Северна Македонија, Косово и Србија,...

Анализа: Метлата на Заев не мете во дворот на Ахмети

„Операцијата метла“ којашто премиерот Зоран Заев ја најави уште во април - веднаш по првиот круг од претседателските избори, ќе „заигра“ во јуни. На...

Анализа: Четири години нема одговор кој го нарача кумановско „Диво Насеље“

Се навршија четири година од оружената пресметка во „Диво насеље“, населба во Куманово. Престрелката траеше два дена, при што животот го загубија осум припадници...
Фото: Борче Поповски

Добриот старт на Антикорупциска ја става на тест извршната власт и целото оштество

Иако до пред неколку денови се чинеше дека главна тема пред вториот круг од изборите ќе биде проблематичниот цензус за вториот круг од претседателските...

Анализа: Зголемен е интензитетот на лажни и изнасилени скандали и афери пред изборите

Како наближуваат претседателските избори во Република Северна Македонија, така кампањата се заострува и тоа на начин што се зголемува бројот на пласирани дезинформации во...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ